Kupte můj hotel, nebo přijdou problémoví lidé, tlačí majitel radnici

  13:49aktualizováno  13:49
Majitel hotelu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku chce dům prodat městu za 25 milionů korun. Radnice o něj přitom příliš nestojí, ovšem podnikatel se rozhodl na její zástupce přitlačit. Starostovi napsal, že pokud hotel nekoupí, prodá jej agentuře, která provozuje ubytovny pro sociálně nepřizpůsobivé lidi. A město už se rozhlíží, kde by na hotel vzalo peníze.

Hotel Podhoran v Bystřici pod Hostýnem | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pětadvacet milionů korun. Taková je cena za to, že se přímo na náměstí dosud klidného podhorského městečka nenastěhují sociálně nepřizpůsobiví sousedé. Konkrétně do hotelu, který se jednou stěnou opírá o sídlo radnice.

Před čtyřmi lety ho koupil podnikatel Radovan Křemeček, ale loni na podzim se rozhodl, že už budovu dál nepotřebuje. A nabídl ji k prodeji. "Přes dva roky jsem tam ubytovával pracovníky pro jednu velkou firmu. Ale to skončilo a další využití nemám," vysvětlil Křemeček.

O volnou budovu v nabídce realitní kanceláře se pak údajně přihlásila agentura, která provozuje ubytovny pro sociálně nepřizpůsobivé. Jako první na to upozornil blog Kroměřížan.cz.

"Rozhodně jsem jim to nenabízel. Ozvali se sami, prostě reagovali na to, že hotel je na prodej," tvrdí Křemeček. V dopise starostovi pak napsal: "Nabídka, kterou mi učinili (25 milionů Kč), je pro mě natolik zajímavá, že jsem nucen se jí vážně zabývat."

Naprosto vážně se jí teď zabývá i město. A to přesto, že vlastně nikdo neví, jestli je "hrozba" opravdu reálná.

Fotogalerie

"Jednám s bankami o úvěru, dnes se jdou na hotel podívat kolegové, kteří budou schopní posoudit, v jakém stavu ta budova je. Rozhodně ji raději koupíme, než bychom riskovali nával nových obyvatel a s tím spojené problémy," prohlásil starosta Bystřice Zdeněk Pánek.

"Jestli ta agentura opravdu existuje, to nevím. Nic jiného než tomu věřit mi ale nezbývá," dodal.

Agentura chce klienty nastěhovat do Bystřice už letos v září

Křemeček tvrdí, že agentura je skutečná a nemá problém ji odkrýt. "Ale zatím to není na pořadu dne. O prodeji jednám s městem, ne s nimi," uvedl. Městu prý nabídl odkup proto, že pokud by si plácl s agenturou, cítil by za to morální zodpovědnost. "Proto jsem hotel nejprve nabídl městu," hájí se Křemeček.

Podle všeho ale hotel nabídl městu hned dvakrát ve velmi krátké době. Nejprve nabízel městu prodej s tím, že v hotelu mohou vzniknout byty a kanceláře. Myšlenka dobrá, ale nejsou peníze, reagovalo vedení Bystřice. Jen několik týdnů nato přišel Křemeček s tím, že má nabídku na koupi od agentury, která provozuje ubytovny. A město začalo peníze intenzivně shánět.

Otázky vyvolává i to, že má radnice na koupi poměrně hodně času. Řádově měsíce. To Křemeček vysvětluje tím, že agentura počítá se stěhováním nepřizpůsobivých přibližně v září, snad kvůli nástupu dětí do škol.

"Na prodej tlačí, to ano. Řekl jsem jim ale rovnou, že napřed budu jednat s městem, a oni to akceptují. Já zase chápu, že město potřebuje čas, že nemá peníze," tvrdí podnikatel.

Škola o přílivu nových žáků neví

Například Základní školu T. G. Masaryka, do které by to děti měly z hotelu jen přes cestu, nikdo nekontaktoval. "Jsme nejbližší škola, nikdo s námi ale o nových žácích nejednal," řekl zástupce ředitele Petr Krist.

Podobné spekulace, konkrétně o stěhování Romů z Přerova, se před časem objevily také v nedalekém Holešově. Tam firma staví byty z bývalé slepičárny. Parcelu z jedné strany lemuje farma, z druhé zbytek provozu slepičárny a ze třetí ulice s byty pro sociálně slabé, kde převážně žijí Romové.

Majitel firmy tvrdí, že zemědělské provozy v dohledné době skončí a byty budou potřebné, jakmile se rozjede výroba v holešovské průmyslové zóně. To, že by připravoval ubytovnu, ostře odmítá (o situaci v Holešově čtěte zde).

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz