Kundera svou roli v udání Dvořáčka neobjasnil, tvrdí historik

  12:57aktualizováno  12:57
Vydání dokumentů o údajném udavačství spisovatele Milana Kundery je podle badatele Adama Hradilka, jenž s objevem přišel, morální. Zveřejnění ale dlouho zvažoval, řekl v rozhovoru pro MF DNES. Nakonec se odhodlal i přesto, že nejdůležitější svědek, Milan Kundera, k případu mlčel.

Spisovatel Milan Kundera důrazně popřel tvrzení historiků, že by v roce 1950 udal prozápadního letce a špiona Miroslava Dvořáčka. | foto: archiv Činoherního klubu

V Česku se zvedla vlna odporu, že jste výsledky svého bádání uspěchal. Podle názoru historiků či literárních vědců jste měli se zveřejněním výzkumu ještě počkat a dostatečně si ověřit fakta.
O příběhu Ivy Militké a letce Miroslava Dvořáčka, jenž se po udání ocitl na třináct let ve vězení, jsem se dozvěděl začátkem tohoto roku. Od jara jsem na tom případu pracoval, hledal archivní materiály, pamětníky a navazoval s nimi kontakt.

Jak jsem postupně byl nucen "vykládat karty na stůl", tak stále více lidí vědělo, na čem pracuji. Ocitl jsem se pod velkým tlakem případ zveřejnit. Zároveň jsem ale narazil na určitý strop mého bádání – hlavní protagonisté příčin zatčení Miroslava Dvořáčka nepromluvili. Jednoho ranila mozková mrtvice (Dvořáček – pozn. aut.), ten druhý zase mlčel (Milan Kundera – pozn. aut.).

Přijal jsem tedy nabídku publikovat dosavadní poznatky ve velkém nákladu a širšímu publiku přístupné formě.  

O CO V KAUZE JDE?

Badatel Adam Hradilek zveřejnil ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů dokument, z něhož vyplývá, že Milan Kundera udal jako předák vysokoškolských kolejí 14. 3. 1950 letce a agenta západní rozvědky Miroslava Dvořáčka.

Z policejního záznamu vyplývá, že studentka Iva Militká se svému milému Miroslavu Dlaskovi svěřila s tím, že si u ní Dvořáček uschoval kufr. Podle historiků neměl policista důvod falšovat záznam o tom, že Kundera udal Dvořáčka.

Zveřejnění vyvolalo protichůdné polemiky historiků, pamětníků i právníků. Poukazují například na to, že výzkum není úplný a jeho zveřejnění bylo předčasné.

Vyčítají vám, Milana Kunderu nevyjímaje, honbu za senzací...
Opravdu dlouho jsem zvažoval, zda je morální zveřejnit příběh o příčinách zatčení letce Dvořáčka, jenž požádal o pomoc studentku Ivu Militkou. Nakonec jsem to udělal proto, že to pomůže vyjasnit slepá místa v historii a přispěje k diskusi o poválečném vývoji v Československu.

Iva Militká je však vaše příbuzná...
Od počátku jsem to nezapíral. Přes půl století staré události ji nikdy nepřestaly trápit. Proto se chtěla dozvědět, co se v roce 1950 opravdu stalo. Žila v přesvědčení, že za zatčení Miroslava Dvořáčka může svou neopatrností ona.
V textu, který vyšel v týdeníku Respekt, byl upřednostněn příběh Milana Kundery, jenž je sice nejznámější, ale nikoliv jedinou postavou celé mozaiky jednotlivých aktérů i jejich motivace k Dvořáčkovu udání.

Proč jste při kontaktování Milana Kundery nebyl konkrétní a zeptal se ho faxem jen na to, zda si vzpomíná na události na vysokoškolských kolejích v roce 1950?
Při komunikaci s pamětníky nikdy předem neodhaluji veškeré informace, které jsem shromáždil. Vždy dbám na autenticitu výpovědi pamětníků. Proto jsem ani při prvním kontaktu Milana Kundery neuvedl všechny detaily, které by mohly ovlivnit jeho výpověď. Fax byl zároveň natolik konkrétní, aby z něj Milan Kundera pochopil, o jakou kauzu se jedná.

Literární historik Zdeněk Pešat tvrdí, že Dvořáčka neudal Kundera, ale Miroslav Dlask, jenž se k tomu Pešatovi přiznal s tím, že chtěl ochránit svou přítelkyni Ivu Militkou před policejním postihem.
Jsem vděčný za jakékoliv další svědectví, které se objeví. To od pana Pešata je zajímavé, ale v rozporu s jiným svědectvím, podpořeným archivními materiály. Nejdůležitější svědek Milan Kundera svou roli však neobjasnil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz