Kulichové v nemocnicích jsou, ale v péči není rozdíl, tvrdí ředitelé

  15:56aktualizováno  16:54
Ředitelé krajských nemocnic přiznávají, že protekční pacienti - takzvaní kulichové - existují. Zároveň se ale shodují v tom, že se jim dostává srovnatelné péče jako ostatním. Téma prominentů rozvířil šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík svými výroky o protekčních pacientech.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Určitě není nějakou cílenou strategií vyhledávat pacienty, ze kterých by mohly plynout nějaké finanční výhody. Nevím, jestli to lze označit jako plošný nešvar, ale v obecné rovině si myslím, že je to záležitost, která by určitě neměla být v českých nemocnicích prosazována,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně Petr Koška.

OČIMA LÉKAŘŮ Z MOTOLA

"Operovat jsem jak Havla, tak všechny prominenty, ale i bezdomovce. Péče o všechny je stejná.  Mluvit o tom, že se někomu dostává lepší péče je, jako by někdo řekl: Tak a dneska budu hůř řídit auto. To nejde. My vždycky operujeme nejlíp," popsal přednosta motolské ORL kliniky Jan Betka. Ten patří mezi špičkové odborníky na chirurgii hlavy a krku.

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev prominentní pacienty nezná, ale předpokládá, že se změnami ve zdravotnictví časem vzniknou oficiálně tzv. VIP pacienti. "Bude to ale například formou vyššího příspěvku do systému. Tito movitější lidé by pak měli určité výhody, ať už se to týká vybavení pokojů, čekacích dob a dalších věcí," upřesnil Velev.

True

Problémy s prominenty nemají ani v Hradci Králové. "Přece jen jsme v závětří. Může se vyskytnout člověk, který by vyžadoval 'zvláštní zacházení', ale určitě to nebude třeba změna pořadníku. Pokud se někdo takový ozve vedení, tak se obracíme na příslušnou kliniku, aby se o něj postarali. Ale nesmí být poškozeni ostatní pacienti," řekl ředitel Roman Prymula.

Podle něj se poměry v nemocnici neliší od přístupu k prominentům v jiných částech společnosti a nevidí v tom zásadní problém. "Může se vyskytnout člověk třeba extrémně pracovně vytížený, který potřebuje vyšetřit mimo pracovní dobu. To jsme schopni zorganizovat, ale musí být zachována normální péče o ty ostatní," dodal Prymula.

VÝZVA IDNES.CZ

Máte zkušenosti s "kulichy" ve vaší nemocnici? Napište nám na: martina.prochazkova@idnes.cz

Za nadstandard se platí i ve Zlíně. "Každý pacient u nás má zajištěnou maximální péči. Samozřejmě ale také nabízíme nadstandard, který si může pacient zaplatit," řekl ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Bohuslav Škubal.

Kulichové podle ředitelky plzeňské fakultní nemocnice Jaroslavy Kunové způsobují, že se staví nemocnice, které pak napůl zejí prázdnotou. "Jestliže síť zdravotnických zařízení a výstavba jakýchkoli zdravotnických kapacit závisí na politicích, kteří to nedělají podle potřeb systému, ale dělají to podle toho, kde mají oblast působnosti nebo kde mají nějaké zájmy, aby se zviditelnili, tak je to špatně," míní Kunová.

"Jsem přesvědčen o tom, že v českobudějovické nemocnici se na kulichy nehraje. Je jistě řada pacientů nekulichových, u kterých dojde ke zhoršení zdravotního stavu a musí být ošetřeni jako akutní," podotkl ředitel nemocnice v Českých Budějovicích Břetislav Shon.

Kulichy neznají v Ostravě ani Olomouci

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný slovo kulich do úterý neznal. "Za prvé slovo kulich jsem v souvislosti se zdravotnictvím slyšel poprvé, za druhé my tu nejsme v Praze," řekl Oborný a dodal, že celá kauza v motolské nemocnici je podle něj velmi nešťastná a nemůže se k ní vyjadřovat.

Ani nemocnice v Olomouci prý kulichy nemá. "Nemáme informace o tom, že u nás byl problém s nešvarem prominentních pacientů. Rovný přístup ke všem pacientům v péči je a musí být samozřejmostí," míní ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Radomír Macháček.

Jolana Filipová, tisková mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku, uvedla, že systém péče o prominentní pacienty se u nich nepraktikuje. "V naší nemocnici praxi s kulichy nevedeme. Nemáme privilegované pacienty a přednostní péči, rozhodující je především zdravotní stav pacienta."

Thomayerova nemocnice v Praze zatím kulichy prý nemá. "Nevíme, co se děje a jaká je situace v Motole, proto to nemůžeme komentovat. U nás jsme nezaznamenali, že by si třeba někdo z pacientů stěžoval, že jiný je brán protekčně," uvedla mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči Martina Štanclová.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechtěla situaci v Motole komentovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Najdete na iDNES.cz