„Přepravci se za porušení podmínek budou zodpovídat ve správním řízení,“ uvedli policisté v pátek večer na síti X.
Policisté a veterináři kontrolují zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska na čtyřech největších hraničních přechodech se Slovenskem, namátkové kontroly jsou i ve vnitrozemí Česka.
Nakažlivá slintavka a kulhavka se vyskytla na třech farmách na jihu Slovenska. Sousední země kvůli tomu utratí na dva tisíce kusů skotu. Chovatelé tvrdí, že nyní je situace vážnější, než byla během maďarského ohniska, nemoc podle nich pod kontrolou není a obávají se dalšího šíření.
Příchod slintavky by byla tragédie, je extrémně nakažlivá, říkají chovatelé |
Obnovená mimořádná opatření zakazují dovoz ovcí, koz, prasat, skotu a dalších hospodářských zvířat, která by mohla chorobu přenášet, z Maďarska a Slovenska. „Do chovů nesmí vstoupit nikdo, kdo pobýval v posledních 21 dnech na Slovensku nebo v Maďarsku,“ řekl v pátek novinářům ministr zemědělství Marek Výborný. V současnosti podle ministra není ani možné převážet zvířata na jatka.
Ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát kritizoval odvolání kontrol na hranicích ze strany veterinární správy v minulém týdnu, podle něj se do ČR během uvolnění dovozu nákaza mohla dostat.
Zároveň upozornil, že slovenské farmy s potvrzenou nákazou jsou velké, s vysokým pohybem zvířat, techniky i osob, a okres, kde se nachází, je z hlediska koncentrace dobytka na Slovensku čtvrtý nejintenzivnější.
V případě, že by se nemoc dále šířila, má ČR připravené krizové scénáře, a to na úrovni krizového řízení i na úrovni vlády. Závažnost nákazy umocňuje její snadné šíření, jde o kapénkovou nemoc, která se může přenášet i vzduchem, dodal Výborný.
Slovenské farmy s nákazou se nacházejí v regionu, který sousedí s Maďarskem, kde byla nedaleko hranic se Slovenskem slintavka a kulhavka potvrzena před dvěma týdny.
Slovenští veterináři po potvrzení slintavky a kulhavky v Maďarsku nařídili kontroly chovů vybraných druhů zvířat u hranic s jižním sousedem, slovenské úřady také kontrolují přepravovaná zvířata.
Nyní Slovensko kromě zvířat v ohnisku nákazy utratí i další zvířata v tříkilometrovém okruhu od trojice nakažených chovů. Země zavede i další restrikce, včetně uzavření zoologických zahrad, zákazu vstupu do lesů v postižených regionech a zřídí dezinfekční stanice na silnicích u míst nákazy.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění nepřenosné na člověka, pro chovy je však velmi nebezpečné. V případě výskytu je nutné veškerá zvířata v chovech utrácet. V Československu se onemocnění naposledy objevilo v roce 1975.
Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.