Kühnl: Armáda na tom není tak špatně

  1:00aktualizováno  1:00
Nový ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) si armádu nepochybně zamiluje. Jakkoliv se jí až dosud věnoval jen okrajově. Napovídají o tom i detaily. Pyšně například nosí kravatu Sdružení československých zahraničních letců s pilotními znaky.

"Tu mi dali váleční veteráni v Británii," říká Kühnl zálibně.

Proč vlastně vaše jmenování tak rozčílilo vlivné sociální demokraty, kteří se již léta věnují armádě? Radim Turek vás označil za "temného ducha minulosti" a notuje si s ním i místopředseda bezpečnostního výboru parlamentu Miloš Titz, jenž vás považuje za nekompetentního.

Rozumím těmto dvěma sociálním demokratům, že jako lidé, kteří se zabývají problematikou armády, nesou těžce, že ČSSD předala tento resort jiné straně. Přesto si myslím, že si budeme rozumět. S oběma jsem už mluvil.

Už to "sousto" spolkli?

Co jsem řekl, to jsem řekl.

Narážka poslance Turka možná vychází z faktu, že váš otec Karel Kühnl i tchán Vladimír Kusín jsou uvedeni v Cibulkových seznamech spolupracovníků komunistické tajné policie.

Ty dotazy se týkají jiných lidí než mě. Já mám svou historii. A ta je - s dovolením - spíše historií člověka, jenž se postavil komunismu... A taky to tak trochu odskákal.

Změnilo se to, že jste novým ministrem obrany - tedy jakýmsi bezpečnostním symbolem Česka. Nechcete tedy k těmto "příbuzenským vazbám", kvůli nimž jste stále kritizován, sdělit přece jen něco více?

Jakékoliv nebezpečí může plynout z něčeho, co je tajeno. Co je veřejně známo, z toho přece nemůže plynout žádné nebezpečí. Kdybych měl ve svém životě něco, kvůli čemu by mne mohl někdo vydírat, pak to bude riziko. Znovu říkám: žiji svůj život a nejsem odpovědný za životy jiných lidí.

Jako ministr nemusíte mít bezpečnostní prověrku. Vaši předchůdci Tvrdík s Kostelkou ji nicméně měli. Požádáte o ni?

Kolegové Tvrdík s Kostelkou získali prověrku ještě jako vojáci, než se stali ministry. Členové vlády jsou ze zákona prověřeni na styk s tajnými materiály, pokud se vláda rozhodne, že její členové musí mít prověrku, tak budu první, kdo o ni požádá.

Do Rádia Svobodná Evropa jste vstoupil v době, kdy tam pracoval váš tchán Vladimír Kusín na třetím nejvýznamnějším postu. (Vladimír Kusín byl nominován na prezidenta Rádia Svobodná Evropa. Poté, co CIA zjistila, že je podezřelý ze spolupráce s StB, byl na hodinu propuštěn.) V době, kdy tam platil stop stav na přijímání lidí, kteří neměli americké či západoněmecké občanství. To kvůli aféře s agentem StB Pavlem Minaříkem, který v rádiu pracoval. Vás ale přesto přijali. Nemohl to váš tchán ovlivnit?

Ta aféra s Minaříkem se provalila někdy kolem roku 1976. Ale já jsem do rádia nastoupil až v roce 1987. Minařík byl v té době dávnou minulostí. Žádné takové stop stavy navíc neexistovaly. Byl jsem přijat jako každý jiný. A jsem na to velmi pyšný, že jsem byl přijat právě do Svobodné Evropy. Do rádia mne nepřijímal tchán, ale ředitel českého vysílání Zdeněk Šedivý a příslušná americká větev rádia.

Proč vás v roce 1978 vyloučili těsně před promocí ze studií práv? Co přesně se skrývá za "přípravou trestného činu pobuřování"?

Byl jsem zatčen a obviněn z přípravy trestného činu pobuřování. Asi nás nějaký estébák slyšel, jak nadáváme v hospodě na komunisty, a udal nás. Nedělal jsem nic jiného než většina lidí, jen jsem měl tu smůlu, že si toho někdo všiml.

Málem každý den vyrážíte na inspekční cesty po armádě. Jako první jste navštívil historický ústav armády, pak generální štáb, velitelství logistiky a včera chemiky v Aténách. V jakém stavu je armáda?

Jsou to první přirozené kroky nového ministra obrany. Musím absorbovat příslušné množství faktů, jak probíhá reforma armády a co je potřeba dotáhnout. A proč jako první historický ústav? To je jednoduché: sebeidentifikace a sebeúcta armády musí stát na úctě k pozitivním tradicím. Na úctě k veteránům, k lidem, jejichž zásluhy jsou důležité pro existenci moderní demokratické armády.

Znovu: v jakém stavu je nyní armáda?

V Česku jsou instituce, které jsou v mnohem horším stavu než armáda. Není na tom tak špatně. Trpí nicméně svým přerodem: končí armáda založená na vojácích v základní službě a začíná armáda profesionální. Jde o rozsáhlé plánovací a organizační změny: ruší se posádky, nabírají se noví vojáci, obměňuje se technika... Jde téměř o nadlidské úkoly. Vojsko to zvládá zatím dobře.

Exministr obrany Tvrdík s funkcí zhrzeně praštil, protože mu vláda seškrtala rozpočet na jeho vize. Jeho následovník Kostelka pak vojsko zachraňoval. Budete vizionářem jako Tvrdík, nebo hasičem jako Kostelka?

Ani jeden nebyl tím, čím jste je nazval. Oba svou práci dělali dobře. Pan Tvrdík reagoval na seškrtání rozpočtu tím, že se vzdal funkce, a pan Kostelka se do reformy pustil i s menším balíkem peněz. Za těchto podmínek bude reforma armády i dokončena.

Zlepší kondici armády i švédské stíhačky Gripen, vůči nimž měla vaše US-DEU ve vládě tak velké výhrady?

Jen na vysvětlenou: vždy jsme tvrdili, že Česko má mít nadzvuková letadla. A pokud jde o rozhodování předchozí vlády o stíhačkách Gripen, je pravda, že někteří členové Unie svobody byli nakloněni americkým strojům F-16, jiní naopak gripenům. Výhrady ale nebyly zaměřeny proti gripenům, nýbrž proti nedokonalosti smlouvy. Trvali jsme jen na tom, aby v ní byly kontrolní pojistky, abychom od ní mohli - pokud nebude plněna ustoupit.

Kritizujete stažení stovky vojenských policistů z Iráku. Chcete je vyměnit třeba za ženisty?

Bylo by asi lepší, aby o stažení české armády z Iráku rozhodovala ne předchozí, ale až nynější vláda. Myslím, že by v Iráku mělo zůstat víc lidí než jen několik zdravotníků. A pokud bychom to přehodnotili, určitě to nebude více vojáků než dnešní stovka a šlo by asi znovu o policisty. Platí i to, že bychom mohli pokračovat ve školení Iráčanů v Česku.

Nezdá se vám armádní náborová reklama ve stylu "Jsem mladá, moderní a hledám muže nejen sportovního založení... Jmenuji se Hradní stráž" poněkud nevhodně lascivní? Zvláště poté, kdy se v této jednotce znásilňovalo, její důstojníci vydírali prostitutky a jiný voják byl nucen ke striptýzu?

Nemyslím, že bychom překročili hranici nevkusu. Diskusi se ale nebráním. Pokud se nám po této reklamě přihlásí dost kvalitních lidí, tak splnila svůj účel.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz