Kuchtová díky ODS vede dětský domov, i když nemá zkušenosti

  0:03aktualizováno  0:03
O bývalou ministryni školství a známou rebelku ze Strany zelených Danu Kuchtovou se šestnáct měsíců po jejím odchodu z vysoké politiky postaral pražský magistrát. Přesněji ODS, která radnici ovládá a která Kuchtové zajistila místo ředitelky Dětského domova v Klánovicích v Praze 9.

Exministryně Dana Kuchtová | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Ačkoli bývalá němčinářka Kuchtová nikdy v podobném ústavu nepracovala, porazila ve výběrovém řízení odborníky, kteří v dětských domovech působili mnoho let.

Jak se jí to podařilo? Podle dokumentu, který má MF DNES k dispozici, to bylo právě díky hlasům zástupců pražského magistrátu včetně náměstkyně primátora Marie Kousalíkové (ODS).

Zbylí dva členové výběrové komise, stejně jako přizvaný nezávislý odborník, doporučili na místo ředitele dva jiné kandidáty. A to v obou kolech konkurzu.

"Do výběrového řízení jsem se přihlásila sama. Jedná se o školské zařízení. Na ministerstvu jsem se problematikou dětských domovů zabývala a dost o tom vím. Teď to chci zkusit v praxi," řekla MF DNES Dana Kuchtová.

V prvním kole komise vybrala ze sedmi uchazečů tři, v druhém stanovila konečné pořadí. A právě tehdy zástupci magistrátu upřednostnili Kuchtovou před zbylými kandidáty.

"Jsem z rozhodnutí překvapen. Uniká mi smysl výběrového řízení, když nakonec vybrali někoho, kdo nemá žádnou praxi," řekl jeden z "poražených", Igor Grimmich. Ten dlouhá léta pracoval jako vychovatel, učitel a metodik výuky mládeže z problematických sociálních poměrů.

Dana Kuchtová podle životopisu, který do řízení předložila, vystudovala střední ekonomickou školu a pedagogickou fakultu – obor český jazyk a němčina. Přitom podle zákona musí ředitel dětského domova ústav nejen řídit, ale musí přímo pracovat s dětmi. "Podmínky a požadavky paní Kuchtová splňuje a vybrala ji konkurzní komise. Dětský domov sice nevedla, ale s dětmi pracovala," uvedla náměstkyně primátora Kousalíková.

V magistrátních kuloárech se spekuluje o tom, že šlo spíše o politické rozhodnutí a dohodu mezi občanskými demokraty a Stranou zelených. "Dozvěděl jsem se to minulý týden a nechápu to, zřejmě jde o dohodu," potvrdil zdroj MF DNES, který si nepřál uveřejnit jméno.

Dohadům nahrává i to, že to není poprvé, kdy se o tuto političku pražská ODS "stará".

Z ministerstva se stěhovala rovnou na magistrát

Když v říjnu 2007 premiér Mirek Topolánek odvolal Kuchtovou z funkce ministryně, poskytl jí magistrát na nějakou dobu kancelář.

Loni na podzim si ji zase vybral starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) jako svou poradkyni. Měla mu pomoci uklidnit situaci na radnici a přimět zastupitele Strany zelených, aby s kontroverzním Jančíkem spolupracovali. Ti odmítli a Kuchtová o svou pozici přišla. - čtěte Kuchtová si spolupráci se starostou z ODS údajně rozmyslela

Ředitelé: Funkci může zvládat

Na tom, zda Dana Kuchtová zvládne vést dětský domov, se ředitelé několika podobných ústavů neshodnou. Někteří jí věří, jiní si myslí, že by bez předchozích zkušeností ve funkci ředitelky být neměla.

"Učitelka němčiny nemůže být ředitelkou dětského domova, měla by mít patřičné vzdělání, tedy vystudované vychovatelství, speciální pedagogiku a pět let praxe," myslí si ředitelka dětského domova v Aši Anna Židův.

Šéfka dětského domova v Kašperských Horách Marie Kučerová Kuchtové věří o něco víc. I když i podle ní by měl mít člověk v takovéto pozici patřičné vzdělání a dostatečnou praxi.

"Ředitelé obvykle mívají doktorát, ale mám také pár známých, kteří jsou ‚obyčejní‘ učitelé, vedou dětské domovy a dělají to dobře," řekla Kučerová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz