Kubišová nedluží Vondráčkové za odřeknuté turné, rozhodl soud

  10:57aktualizováno  14:45
Vrchní soud v Praze se zabýval odvoláním v kauze zrušeného turné kapely Golden Kids. A rozhodl, že Marta Kubišová nemusí platit Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi 1,3 milionu korun jako odškodné za to, že odřekla vzpomínkové koncerty tria Golden Kids.

Pražský městský soud požadavek zamítl už loni v listopadu, vrchní soud tak verdikt potvrdil. Rozsudek je pravomocný, možné už je jen dovolání k Nejvyššímu soudu. To hodlá právnička Vondráčkové a Michala Jana Gavlasová podat.

"Jsem nesmírně ráda, že padl takový verdikt, jaký padl. Moc mě to potěšilo. Ale všem kauzám ještě není konec, pořád mě ještě čeká soudní spor o omluvu Heleně Vondráčkové," svěřila se iDNES.cz Marta Kubišová.

Manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal je přesvědčen o tom, že rozhodnutí soudců ovlivnil otevřený dopis, který před pár dny podepsala řada známých osobností z řad politiků i umělců. "Jinak by nemohli (soudci) takhle argumentovat," řekl iDNES.cz Michal.

Glosa: Prohráli všichni

Když se soudí dříve blízcí lidé, je to zlé pro všechny, říká bloger.

Vrchní soud navíc rozhodl, že Vondráčková s manželem uhradí Martě Kubišové náklady na soudní řízení v celkové výši 160 tisíc korun.

Kubišová od počátku sporu odmítala jakoukoli odpovědnost. Smlouvu na koncertování podle svých slov nepodepsala a nic hradit nehodlá. Stejně tak ji nepodepsal ani třetí člen skupiny Václav Neckář.

Michal s Vondráčkovou však trvali na tom, že smlouvu všichni uzavřeli ústně. Podle rozhodnutí prvoinstančního soudu se jim však uzavření smlouvy nepodařilo prokázat.

Osobnosti vyzvaly Vondráčkovou, ať nechá celou věc být

Před pár dny řada osobností veřejného života Vondráčkovou v otevřeném dopise vyzvala, aby zvážila pokračování sporu s kolegyní. Podepsáni jsou pod ním například bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a řada herců či hudebníků (rozhovor s Lucií Bílou, která dopis také podepsala, najdete zde).

"Verdikt vrchního soudu jsem uvítal," napsal iDNES.cz expremiér Jan Fischer.

Turné Golden Kids se mělo uskutečnit předloni ke 40. výročí tria, zpěváci se ale nakonec nedohodli na podmínkách. Podle Kubišové byla příprava turné chaotická, ke stejnému názoru dospěli i soudci.

Že na koncerty nevyjede, oznámila Kubišová 1. dubna 2008, první vzpomínkové vystoupení se přitom mělo odehrát v půlce května. Před soudem se odřeknuté turné Golden Kids poprvé objevilo na konci července loňského roku.

Reakce na verdikt Vrchního soudu

Petr Janda, zpěvák: Je dobře, že to dopadlo, jak to dopadlo. Upřímně jsem nevěřil, že k soudu dojde po událostech z minulého týdne, ale jsem rád, že Marta vyhrála. S Helenou jsem o tomto sporu poprvé mluvil někdy před pěti lety a už tehdy jsem jí říkal, že by svoje kroky měla zvážit, že by ji to mohlo zahubit. Podobnou SMS jsem jí poslal také před rokem, ale dočkal jsem se odpovědi "že o tom nic nevím".

Eva Pilarová, zpěvačka: Nečekala jsem, že by Marta soud prohrála. Pevně jsem věřila v její úspěch od začátku sporu. S Helenou jsme nikdy neměly problémy, my se v podstatě ani nepotkáváme.

Vladimír Mišík, hudebník: Toto rozhodnutí soudu jsem očekával, a to ze dvou důvodů. Jednak byla požadovaná částka nesmyslně vysoká, za druhé je odjakživa základem všeho písemná smlouva. Ta mi buď vyhovuje a podepíšu ji, nebo nevyhovuje a nepodepíšu. Je to úplně jednoduché.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Najdete na iDNES.cz