Kubiceho zpráva: nejasné setkání ministra Němce s Přibylem

  8:14aktualizováno  8:14
Ve zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, kterou předal v pondělí poslancům branného výboru, se objevuje i jméno ministra Pavla Němce. Je to sice krátká, ale velmi zajímavá zmínka. Jde o telefonát a setkání se šedou eminencí celé policie Pavlem Přibylem.

Pavel Přibyl má možná stále velkou moc ve vládní ČSSD | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Důstojník dal rovnítko mezi zločin a vysoké úředníky

O čem jednali? To je záhada. Detektivové Přibyla odposlouchávali, protože ho podezřívají, že chtěl přes své kontakty u policie zastavit Kubiceho tým, který vyšetřuje kauzu biolíh a vraždu podnikatele Františka Mrázka.

Oba případy míří do politiky – v biolihu jsou z korupce obviněni bývalí vysoce postavení členové ČSSD a v případě Mrázkovy vraždy se (jako čtvrtá verze) prověřuje i politický motiv. Ten podle detektivů míří opět k lidem z ČSSD.

Přibyl je považován za pravou ruku expremiéra a bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse. Byl dokonce i vedoucím Úřadu vlády. A přestože je teď Přibyl už "jen" šéfem sportovních policejních klubů, má obrovský vliv na téměř všechny rozhodující policejní funkcionáře.

Detektivové z ÚOOZ měli podezření, jestli si Přibyl nechtěl zajistit pro své podezřelé aktivity i podporu u ministra spravedlnosti. Pavel Němec však tvrdí, že se jeho jednání s Přibylem vyšetřovaných kauz vůbec netýkalo.

"Byla to ryze soukromá schůzka. Žádné kauzy jsme neřešili," řekl Němec. Pavel Přibyl se od propuknutí aféry ke svým zmonitorovaným schůzkám nevyjadřuje.

Šlo o Benešovou?
Někteří Němcovi spolupracovníci tvrdí, že ministr se s Přibylem sešel, aby naboural Paroubkovu snahu dosadit do možné příští vlády na post ministra spravedlnosti Marii Benešovou.

Ta byla nejvyšší státní zástupkyní, ale před půl rokem skončila kvůli sporům s ministrem spravedlnosti. Benešová kritizovala Němcův postup v kauze katarského prince, jenž byl vydán ke stíhání za sex s nezletilými dívkami do Kataru. - více zde

Paroubek představil Benešovou jako svou kandidátku na ministryni před třemi týdny, 11. května. Z odposlechů Přibylova telefonu vyplývá, že Němec poslal první SMS zprávu Přibylovi právě 11. května v 19 hodin 32 minut, tedy těsně po zprávách České televize, kde se o Benešové mluvilo.

"Němec se s Přibylem potřebuje potkat. Domlouvají se na zítřek (12. května) během dne, ale Němec nemůže, tak se domlouvají až na večer kolem 20. hodiny. Němec navrhuje nějakou hospodu na okraji Prahy, někde tam, kde bydlí Přibyl," píše se v tajné zprávě Kubiceho týmu, v níž se rozebírají telefonní hovory Přibyla.

Pokud by platila verze o Benešové, znamenalo by to, že Přibyl a Gross mají stále velkou moc ve vládní straně, byť předsedou je Jiří Paroubek.

Zprávu prověří dva týmy
Kvůli Kubiceho zprávě byly sestaveny dva vyšetřovací týmy – jeden na policejním prezidiu a druhý na vrchním státním zastupitelství.

Mají prověřit závažnost obsahu zprávy, kde se mluví hlavně o tom, jak organizovaný zločin spojený s ČSSD pronikl do státní správy a jak Přibyl ovlivňoval vysoce postavené důstojníky policie a Inspekce ministra vnitra.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Najdete na iDNES.cz