Kubiceho zpráva: nejasné setkání ministra Němce s Přibylem

  8:14aktualizováno  8:14
Ve zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, kterou předal v pondělí poslancům branného výboru, se objevuje i jméno ministra Pavla Němce. Je to sice krátká, ale velmi zajímavá zmínka. Jde o telefonát a setkání se šedou eminencí celé policie Pavlem Přibylem.

Pavel Přibyl má možná stále velkou moc ve vládní ČSSD | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Důstojník dal rovnítko mezi zločin a vysoké úředníky

O čem jednali? To je záhada. Detektivové Přibyla odposlouchávali, protože ho podezřívají, že chtěl přes své kontakty u policie zastavit Kubiceho tým, který vyšetřuje kauzu biolíh a vraždu podnikatele Františka Mrázka.

Oba případy míří do politiky – v biolihu jsou z korupce obviněni bývalí vysoce postavení členové ČSSD a v případě Mrázkovy vraždy se (jako čtvrtá verze) prověřuje i politický motiv. Ten podle detektivů míří opět k lidem z ČSSD.

Přibyl je považován za pravou ruku expremiéra a bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse. Byl dokonce i vedoucím Úřadu vlády. A přestože je teď Přibyl už "jen" šéfem sportovních policejních klubů, má obrovský vliv na téměř všechny rozhodující policejní funkcionáře.

Detektivové z ÚOOZ měli podezření, jestli si Přibyl nechtěl zajistit pro své podezřelé aktivity i podporu u ministra spravedlnosti. Pavel Němec však tvrdí, že se jeho jednání s Přibylem vyšetřovaných kauz vůbec netýkalo.

"Byla to ryze soukromá schůzka. Žádné kauzy jsme neřešili," řekl Němec. Pavel Přibyl se od propuknutí aféry ke svým zmonitorovaným schůzkám nevyjadřuje.

Šlo o Benešovou?
Někteří Němcovi spolupracovníci tvrdí, že ministr se s Přibylem sešel, aby naboural Paroubkovu snahu dosadit do možné příští vlády na post ministra spravedlnosti Marii Benešovou.

Ta byla nejvyšší státní zástupkyní, ale před půl rokem skončila kvůli sporům s ministrem spravedlnosti. Benešová kritizovala Němcův postup v kauze katarského prince, jenž byl vydán ke stíhání za sex s nezletilými dívkami do Kataru. - více zde

Paroubek představil Benešovou jako svou kandidátku na ministryni před třemi týdny, 11. května. Z odposlechů Přibylova telefonu vyplývá, že Němec poslal první SMS zprávu Přibylovi právě 11. května v 19 hodin 32 minut, tedy těsně po zprávách České televize, kde se o Benešové mluvilo.

"Němec se s Přibylem potřebuje potkat. Domlouvají se na zítřek (12. května) během dne, ale Němec nemůže, tak se domlouvají až na večer kolem 20. hodiny. Němec navrhuje nějakou hospodu na okraji Prahy, někde tam, kde bydlí Přibyl," píše se v tajné zprávě Kubiceho týmu, v níž se rozebírají telefonní hovory Přibyla.

Pokud by platila verze o Benešové, znamenalo by to, že Přibyl a Gross mají stále velkou moc ve vládní straně, byť předsedou je Jiří Paroubek.

Zprávu prověří dva týmy
Kvůli Kubiceho zprávě byly sestaveny dva vyšetřovací týmy – jeden na policejním prezidiu a druhý na vrchním státním zastupitelství.

Mají prověřit závažnost obsahu zprávy, kde se mluví hlavně o tom, jak organizovaný zločin spojený s ČSSD pronikl do státní správy a jak Přibyl ovlivňoval vysoce postavené důstojníky policie a Inspekce ministra vnitra.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to může přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz