Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Kubice neplní sliby a návrhy Drábka jsou k ničemu, zlobí se Šluknovsko

  13:02aktualizováno  16:05
Starostové Šluknovského výběžku kritizují ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí. Vnitro prý nedodržuje sliby, které jim dal ministr na konci srpna, a opatření ministerstva práce jsou prý neúčinná.

Veškeré akce osobně sledoval i ministr vnitra Jan Kubice. Zásah policie hodnotil jako správný, s doutníkem (viržínkem) v ústech pochválil i obyvatele Varnsdorfu, že se do potyček nezapojili. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Právě připravujeme dopis pro ministra vnitra Jana Kubiceho, který v srpnu slíbil, že do měsíce přijede. Nepřijel. Ale problémy se musí řešit," zlobí se starosta Starých Křečan František Moravec.

Napětí na severu Čech

Sociální napětí mezi starousedlíky a Romy vypuklo na severu Čech v srpnu po napadeních místních lidí v Novém Boru a Rumburku. Obyvatelé Rumburku a především Varnsdorfu kvůli situaci v regionu osm týdnů po sobě pravidelně demonstrují, na akcích se podle policie snaží zviditelnit i extremistická hnutí.

Kubice a jeho podřízení navštívili oblast 25. srpna, krátce po útoku dvacítky Romů na menší skupinu místních v Rumburku.

Podle informací MF DNES by Kubice měl dojet na sever příští týden. "Na místě jsou naši pracovníci, chystají projekty a detailně pana ministra informují," uvádí Kubiceho mluvčí Petra Schneiderová.

Kritika Sdružení pro rozvoj Šluknovska míří i na policejního prezidenta Petra Lessyho, který slíbil, že počty policistů na obvodních odděleních nebudou klesat. Starostové tvrdí, že navzdory těmto slibům počty policistů v menších městech klesají.

"Starostové jsou zneklidněni tím, že policie byla posílena ve Varnsdorfu, Rumburku a Šluknově na úkor menších měst a obcí, do nichž se nyní údajně stěhují nepřizpůsobiví obyvatelé," uvedla mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

"Až odejdou policejní posily, budeme na tom hůře, než na začátku," podotkla mluvčí.

Z osmi policistů zbyli čtyři, zlobí se starosta Velkého Šenova

Například v dvoutisícovém Velkém Šenově podle starosty Vladimíra Vykoukala zbyli z osmi policistů pouze čtyři. "Tři byli převeleni do Šluknova, další odešel do důchodu a jeho tabulkové místo bylo zrušeno," uvedla Doušová. Další konkrétní případy snižování počtu policistů prý ale starosta nezná.

Podle ministerstva vnitra ale k žádným tabulkovým přesunům nedochází, jen policisté slouží v jiném obvodě.

"Stále platí, že od příštího roku bude v Ústeckém kraji zřízena Speciální pořádková jednotka, jejímž zřízením bude samozřejmě posílen stav policistů v regionu," uklidňuje mluvčí resortu Schneiderová.

Ze vzniku jednotky ale mají starostové obavy. Protože policie už dva roky nepřijímá nové lidi, obávají se, že do ní budou převeleni lidé z místních oddělení, což bude znamenat jejich další oslabení. Navíc jednotka bude mít sídlo v Ústí nad Labem nebo Teplicích, což je od Šluknovska daleko.

Opuštěné budovy hoří, místní se bojí přílivu dalších Romů

Oslabování policejních sil na úkor větších měst přináší malým obcím problémy, kriminalita zde roste. Velkým Šenovem alespoň v noci několikrát projížděla hlídka, po odvelení poloviny policistů zde neprojede ani jedno auto.

Krom šestnáctitisícového Varnsdorfu a jedenáctitisícového Rumburku je v oblasti dalších pět městeček, která mají od dvou do šesti tisíc obyvatel, a řada velkých vesnic. Právě tam se podle starostů přelévá sociální napětí.

"Trestná činnost z větších měst se přesunuje sem. Přibývá krádeží, přesunuli se sem dealeři a konzumenti drog. Lidé mají strach to hlásit, bojí se msty," tvrdí starosta Starých Křečan František Moravec.

Moravec na setkání starostů prohlásil, že v jeho obci došlo hned ke dvěma požárům opuštěných obytných budov poté, co se veřejnost doslechla o záměru majitele domů nastěhovat do nich lidi z jiných měst. Místní prý mají strach z nově příchozích a raději domy zapálí, než aby čelili problémům.

Nárůst požárů je v poslední době nepřehlédnutelný. Za poslední necelý měsíc takto shořelo ve Šluknovském výběžku pět domů.

Starostové kritizují i peníze na veřejně prospěšné práce

Starostové kritizovali i opatření ministra práce Jaromíra Drábka, jenž uvolnil peníze na vznik 100 míst na veřejně prospěšné práce.

Podle starostů je ale toto rozhodnutí krátkozraké. Ti, kteří se na veřejně prospěšné práce nechají zaměstnat, o místo stejně za tři měsíce přijdou a s ním ztratí i nárok na podporu, protože neodpracují předepsaných šest měsíců v celku, uvedli.

Úřad práce prý navíc obcím nepřiděluje tolik míst, kolik by potřebovaly. "V tuto chvíli vnímají starostové tento dar od ministra Drábka jako velmi neefektivní a demotivující jak pro nezaměstnané, tak i pro samotné starosty," uvedla Doušová.

Místo toho by prý starostové uvítali, aby bylo Šluknovsko označeno za strukturálně postižený region a dostalo investiční pobídky. Kritiku za svůj postup sklidil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Starostům vadí, že chce počet lidí v bytech regulovat jen vyhláškou, což podle nich koliduje s jinými zákony.

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

U přejezdu ve Studénce po tragédii pendolina blikají červeně i závory

Správa železnic (SŽ) nechala v pondělí nainstalovat výstražná červená světla na závory přejezdu ve Studénce, kde se v...

Sestru z Thomayerovy nemocnice trápilo, že ji líčili jako nezodpovědnou

K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z...

Bezdomovci se nastěhují na strahovský stadion, nevěstinec nevyhovoval

Pražský magistrát dál hledá vhodné objekty pro ubytování lidí bez domova, aby mohli dodržovat vládou nařízenou...

I když hospody otevřou, hosté možná půjdou od sebe 1,5 metru, míní Prymula

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro MF DNES přiznává, že ačkoli vládní opatření...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz