ODS by ráda progruzínskou rezoluci podpořila, kvůli zmínce o Lisabonské smlouvě však zařadila zpátečku.

ODS by ráda progruzínskou rezoluci podpořila, kvůli zmínce o Lisabonské smlouvě však zařadila zpátečku. | foto: Radek Miča

Kterak europoslanci ODS nepodpořili Gruzii, i když původně chtěli

  • 62
Občanští demokraté až dosud vystupovali jednoznačně na podporu Gruzie. Při dnešním schvalování progruzínské rezoluce v Evropském parlamentu však ruce poslanců ODS zůstaly dole. EU totiž do rezoluce propašovala zmínku o nutnosti schválení Lisabonské smlouvy. A ta se ODS nelíbí.

"Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno," zakončoval jakýkoli svůj projev římský spisovatel, politik a voják Cato starší, ať už se jeho řečnění týkalo jakéhokoli tématu.

Lisabonská smlouva musí být přijata, soudí Evropská unie, ať už projednává cokoli. A zmínku o nutnosti schválit tento evropský dokument pak umně propašovává do rezolucí, které s tématem nijak nesouvisejí.

Nejnověji tak výzvu k přijetí Lisabonu evropští politici ukryli do rezoluce, která se týká horkého rusko-gruzínského problému. Brusel o něm jedná už od pondělí.

Třebaže by jinak s rezolucí mohli souhlasit, čeští europoslanci za ODS právě kvůli zmínce o Lisabonu pro usnesení parlamentu ruku nezvedli. Při hlasování se celá devítičlenná skupina zdržela.

"Europoslanecký klub ODS nesouhlasí se zneužíváním rusko-gruzínské krize jako politického argumentu k urychlené ratifikaci Lisabonské smlouvy. Proto klub nepodpořil dnešní usnesení Evropského parlamentu k situaci v Gruzii," uvedl europoslanec Jan Zahradil.

Rozsáhlé prohlášení, které dnes v poledne Evropský parlament schválil, má totiž několik stránek a desítky paragrafů. Občanští demokraté proti nim v zásadě nic nemají.

"Bohužel je tam jeden paragraf, kde se praví, že tváří v tvář současné krizi je potřeba ještě více sjednotit evropskou zahraniční politiku, jak to navrhovala Lisabonská smlouva. Nám ale to využití nebo spíše zneužití gruzínské krize, aby se rozehrávala agenda okolo Lisabonské smlouvy, nepřipadá rozumné," vysvětlil Zahradil iDNES.cz.

Podle poslance se navíc při současné debatě o Gruzii dostatečně ukázalo, že je EU schopná dojít k jednotnému stanovisku i bez schválení Lisabonské smlouvy, která předpokládá společnou zahraniční politiku.

Dnešní rozhodnutí ODS je zajímavé i proto, že se strana až doposud vždy jednotně stavěla na podporu Gruzie. A to dokonce tak urputně, že se v ní nenašel nikdo, kdo by měl pochopení pro opačný postoj čestného předsedy Václava Klause, který naopak Gruzii považuje za hlavního viníka kavkazského konfliktu.