KSČM zvolila za předsedu opět Miroslava Grebeníčeka

  20:25aktualizováno  20:25
- Předsedou Komunistické strany Čech a Moravy v sobotu delegáti 5. sjezdu ve Žďáru nad Sázavou podle očekávání v prvním kole opět zvolili dosavadního šéfa strany Miroslava Grebeníčka. Hlas mu dalo 168 delegátů.
ÚV KSČM zvýšil počet místopředsedů z dosavadních čtyř na pět. Místopředsedy strany byli zvoleni Ransdorf, Exner, Dolejš, Rujbrová a Balín.

Několik set občanů Žďáru nad Sázavou protestovalo v sobotu dopoledne před kulturním domem proti tomu, že se v jejich městě o tomto víkendu koná 5. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. "Pohrobci Stalina, nedělejte nám zde ostudu a táhněte na Kubu," měli demonstranti napsáno na jednom z transparentů.

S výsledkem volby předsedy i místopředsedy Vlastimila Balína je Grebeníček spokojen, protože soupeře rozhodně nepovažoval za osobnosti mimo konkurenci. Podotkl, že na rozdíl od Exnera nevedl žádnou volební kampaň.

Staronový šéf komunistické strany se neobává, že by byl na překážku politice KSČM a její komunikaci s ČSSD. Chce-li sociální demokracie přežít, musí podle Grebeníčka komunikovat buď s Občanskou demokratickou stranou nebo se vrátit se ke svému původnímu volebnímu programu a komunikovat s komunisty.

Ve volbách na předsedu strany skončil na druhém místě se ziskem 62 hlasů Václav Exner a na třetím Miloslav Ransdorf s patnácti hlasy. Hlasovací lístky odevzdalo 266 delegátů, z toho tři byly neplatné.

Delegáti také zvolili prvním místopředsedou Ústředního výboru KSČM Vlastimila Balína, který tuto funkci zastával rovněž v minulém volebním období. Po změně stanov KSČM, které v neděli delegáti schválili, se první místopředseda Ústředního výboru stává statutárním zástupcem strany. Staronovému místopředsedovi dalo hlas 155 delegátů, což představovalo téměř 60 procent platných hlasů.

Jednání se zúčastnila také řada zahraničních hostů, mezi nimi například velvyslanec Číny, ale například i Itálie, nebo dokonce první rada velvyslanectví Evropského společenství Ralf Dreyer. Přítomni byli i zástupci některých komunistických stran z východní i západní Evropy.

5. sjezd KSČM odsoudili demonstranti
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy zahájil v sobotu dvoudenní 5. sjezd své strany ve Žďáru nad Sázavou slovy o "lásce k rodné zemi". Hovořil také o konci sociálního smíru, protestech dělníků, kteří nedostávají zaplaceno za svou práci, i o stoupající důvěře voličů v komunistickou stranu.

Několik set občanů Žďáru nad Sázavou protestovalo od rozednění před kulturním domem proti tomu, že se v jejich městě o tomto víkendu koná 5. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. "Pohrobci Stalina, nedělejte nám zde ostudu a táhněte na Kubu," měli demonstranti napsáno na jednom z transparentů.

Moderátor demonstrace, která se konala v době zahájení sjezdu, vypočítával zločiny komunismu, na které se nesmí nikdy zapomenout. "Komunismus rozpoutal válku proti vlastnímu lidu a v padesátých letech popravil více než 200 lidí," uvedl.

Od hlavního vchodu mu z megafonu odpovídal mluvčí skupinky asi deseti komunistů, kteří přišli naopak sjezd podpořit.

Na vyhraženém prostranství před kulturním domem, kam se scházeli delegáti, byly vystaveny tabule s portréty a životopisy komunistických obětí.

 Hned vedle stála dřevěná šibenice s oprátkou a nápisem "Symbol komunistického režimu", pod níž příchozí kladli zapálené svíčky. Všemu asistovali organizátoři, někteří v uniformách milice a komunistické policie.

Mezi dalšími nápisy, které si demonstranti přinesli, byly například texty "Zrůdy rudý, Zdravíme starý bolševiky, Zločiny komunismu nesmí být zapomenuty, Mítink proti skleróze". Z reproduktorů zazněl i hlas někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše i komunistické herečky Jiřiny Švorcové.

Ohlašovatel akce Michael Kubík krátce před zahájením sjezdu řekl, že se svými přáteli bude před kulturním domem proti komunismu protestovat ještě asi dvě hodiny. "Za víc času nám nestojí," dodal.

Komunisté budou projednávat a schvalovat základní programové dokumenty "KSČM na přelomu tisíciletí" a "Program obnovy". KSČM v nich požaduje nápravu privatizace, racionalizaci řízení podniků s vlastnickou účastí státu a obcí a "smíšenou" ekonomiku, což znamená udržení "příslušné míry" státního vlastnictví ve strategických podnicích.

Komunisté chtějí zatížit daněmi luxus, požadují zastavení plýtvání rozpočtovými prostředky, například zrušením Senátu. Chtějí rovněž vytvořit podmínky pro plnou zaměstnanost a "bránit demokracii".

V čele strany se nečekají téměř žádné změny. Vzhledem k drtivé podpoře okresních organizací zcela jistě obhájí své funkce předseda Miroslav Grebeníček a první místopředseda Vlastimil Balín.

Ve funkcích dalších místopředsedů, které v neděli zvolí Ústřední výbor na svém prvním zasedání, se zřejmě objeví nová tvář. Dosavadního místopředsedu Zdeňka Klanicu, který měl na starosti odborné týmy a který se již o znovuzvolení neuchází, zřejmě nahradí předseda pražské KSČM Jiří Dolejš.

Prohlubování demokracie komunisté vidí v posilování pluralitního politického systému, v referendu a ve zpřesnění regulace tisku. Závislost sdělovacích prostředků na inzerentech je pode nich třeba oslabit a tisk zlevnit snížením popřípadě zrušením daně z přidané hodnoty.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz