KSČM říká, že chce obnovit socialistickou cestu rozvoje

  8:52aktualizováno  8:52
P r a h a - Na V. sjezdu KSČ, právě před sedmdesáti lety, zažila strana klíčový zlom - pod heslem "Od oportunistické pasivity k bolševické aktivitě" se prosadilo křídlo kolem Klementa Gottwalda. Na V. sjezdu KSČM, který bude o víkendu ve Žďár u nad Sázavou, se ovšem nějaký tvrdý vnitrostranický boj čekat nedá. Už proto, že voličská obliba KSČM se za poslední rok zdvojnásobila a předsedou bude nejspíš znovu a hladce zvolen Miroslav Grebeníček.

Co současná KSČM nabízí, vyplývá ze dvou dokumentů, jež bude sjezd schvalovat. První, něco jako aktuální volební manifest, se jmenuje Program obnovy, druhý, strategický, nese název KSČM na přelomu tisíciletí.

Pokud jde o ekonomická a sociální témata, je Program obnovy, zjednodušeně řečeno, podstatně ostřejší verzí toho, co slibovala sociální demokracie v letech 1997 a 1998. Princip je stejný - dosavadní vlády zklamaly, jen my ne (a myslíme na obyčejné lidi); ale kritika poměrů je v podání KSČM mnohem radikálnější, stejně jako počet a rozsah receptů, ve kterých je klíčovým slovem "stát" (a rozdělování "státních" peněz).

Názory na KSČM

Měla by se reformovat na moderní levicovou stranu

souhlasí

nesouhlasí

neví

54

23

23

Měla by být postavena mimo zákon

souhlasí

nesouhlasí

neví

28

54

18

Většina tisku informuje o KSČM neobjektivně a zaujatě

souhlasí

nesouhlasí

neví

37

38

25

KSČM je jedinou stranou, která se zastává poctivě pracujících lidí

souhlasí

nesouhlasí

neví

28

57

15

Pramen: Sofres-Factum pro MF DNES

Poznámka: Reformu komunistické strany doporučují víc jak dvě třetiny voličů sociální demokracie (přitom zmodernizovaná komunistická strana by byla pro ČSSD v politickém ringu asi ještě vážnějším soupeřem než dnes).

"Naším cílem je humanizace společenských vztahů a změny, které povedou k prohlubování sociálního rozměru transformace i demokracie, jako záruky svobodného sebeurčení občanů," stojí ve volebním programu ČSSD z března 1998.

Kdežto KSČM, a v tom je hlavní rozdíl, prohlašuje: "Za svůj dlouhodobý cíl považujeme vytvářet základ pro stabilnější perspektivu, kterou je cesta k sociálně spravedlivější společnosti - k socialismu." Program obnovy má podle KSČM "odvrátit ve střednědobém horizontu propad České republiky a zastavit její zaostávání za vyspělým světem" nebo "poskytnout občanům větší důstojnost, sociální jistoty a reálné šance na uplatnění". KSČM například chce: - posílit v rámci tržní ekonomiky strategické řízení; - omezit nepotřebné nebo nadměrně subvencované dovozy; - progresivitu přímých daní (tím myslí zatížení luxusu, neproduktivního a nadstandardního majetku a monopolních výrobců); - změnit konkursní legislativu tak, aby bylo preferováno ozdravění ohrožených podniků (jen trochu liberálně uvažující ekonomové se shodují, že ekonomika naopak potřebuje přísnější zákony o konkursu); - neprodlužovat zákonný důchodový věk; - zajistit dostupné ceny základních životních potřeb (těmi myslí základní potraviny a ošacení, bydlení, vodu, elektřinu, teplo a místní dopravu); - zrušit Senát a snížit platy ústavních činitelů.

NEZAMĚSTNANOST? NE, NE A ZASE NE

Když Program obnovy mluví o nezaměstnanosti, jedním dechem dodává "právo na práci". Cílem je "vytvářet podmínky pro realizaci práva na práci pro všechny občany", tedy princip, který tak žádá veřejné mínění.

Očekávání od případné vlády KSČM

Myslíte, že za vlády KSČM by:

poklesla nezaměstnanost

ano

ne

neví

33

50

17

se oživila ekonomika

ano

ne

neví

22

58

20

dalo snáz sehnat bydlení

ano

ne

neví

28

54

18

se znárodňoval privatizovaný majetek

ano

ne

neví

36

37

27

se víc než dnes vyplatilo poctivě pracovat

ano

ne

neví

31

45

24

Pramen: Sofres-Factum pro MF DNES, 957 dotázaných, údaje v procentech

Poznámka: Průzkum ukázal, že prakticky všechny odpovědi se zřetelně dělí do dvou skupin: vzdělanější, bohatší a mladší lidé bývají ke komunistům hodně kritičtí, méně vzdělaní, chudší a starší naopak vstřícní.

Zas je tu jistá podoba s (dřívější) sociální demokracií.

ČSSD (1997): "Právo na práci je mezinárodně uznané lidské právo, které opravdu respektuje pouze aktivní politika plné zaměstnanosti, jakou představuje i náš program hospodářského růstu." KSČM (1999): "Postavit v boji proti nezaměstnanosti na prvé místo opatření k obnovení růstu ekonomiky a k záchraně hlavních průmyslových podniků, která povedou k tvorbě nových a udržení stávajících pracovních míst." KSČM v kapitole "Za plnou zaměstnanost" mluví mimo jiné o tom, že občané mají být před nezaměstnaností chráněni změnou podmínek výpovědi a že tvorba pracovních míst (například pro mladé lidi) se bude dotovat z Fondu zaměstnanosti. Zároveň se tu říká, že podpora v nezaměstnanosti se má postupně zvýšit tak, "aby se přibližovala v poměru k čisté mzdě na průměrnou evropskou úroveň, při větší adresnosti dávek podle snahy uchazeče najít si skutečné zaměstnání". KSČM chce nová místa vytvářet i postupným zkracováním pracovní doby až na 35 hodin týdně, ovšem při zachování mezd a tlaku na vyšší produktivitu práce.

KSČM konstatuje, že zaručí vlastnické jistoty všem, kdož nabyli poctivě svého majetku.

(Zase se dá připomenout ČSSD a její "ti, kdo zbohatli poctivě, se nemusí bát".) Zároveň komunisté chtějí zákonem stanovit, který majetek je pro stát nezbytný. Předseda klubu KSČM Vojtěch Filip řekl, že takový majetek je pak možné buď: - vykoupit ("chcete-li to nazývat znárodněním, prosím," dodal); - znovu vytvořit ("takový podnik, který byl privatizován a jeho majetková podstata zmizela z republiky, znovu vybudovat a zajistit jeho fungování ze státních prostředků", vysvětlil); - nebo získat soudní cestou ("to je případ státního majetku, který byl privatizován, ale není dosud zaplacen").

Co si myslí o KSČM dělníci

Má být ve vládě?

Neměla by vládnout

Mohla by vládnout

43 procent

45 procent

KSČM je jedinou stranou, která se zastává poctivě pracujících lidí

Ano

Ne

26 procent

57 procent

Za vlády KSČM by klesla nezaměstnanost

Ano

Ne

33 procent

50 procent

Za vlády KSČM by se víc vyplatilo poctivě pracovat

Ano

Ne

27 procent

46 procent

Pramen: Sofres-Factum pro MF DNES, 315 dotázaných dělníků

Poznámka: Názory dělníků na komunistickou stranu, která bývala "předvojem dělnické třídy", se skoro neliší od veřejného mínění celé společnosti.

KDYŽ DOSTANEME ŠANCI, DÁME ALIANCI SBOHEM

V Programu obnovy je také zmínka o "boji s militarismem, proti závodům ve zbrojení a zastrašování při použití vojenské síly". Postoj vůči Severoatlantické alianci je jednoznačný: "Ve spolupráci s mezinárodní levicí usilovat o zrušení agresivních mocenských bloků, transformovat NATO až po likvidaci tohoto pozůstatku studené války, mezitím pozastavit zapojení České republiky do vojensko-politických aktivit NATO." Dostane KSČM příležitost plnit svůj program jako vládní strana? Jako jediná vládní strana těžko - na nadpoloviční většinu to pro ni nevypadá (a v průzkumu firmy Sofres-Factum skoro polovina nevoličů KSČM odpověděla, že by tuhle stranu nevolila za žádných okolností), ostatní parlamentní strany koalici s KSČM zatím odmítají.

Dokument KSČM na přelomu tisíciletí říká o vstupu do vlády toto: "V případě reálné možnosti prosazení hlavních bodů programu KSČM, podle nás vyjadřujícího zájmy většiny, je KSČM při pravena převzít odpovídající podíl na moci, a to i v nejvyšších výkonných orgánech státu. Podílet se na klamání občanů formální mi a polovičatými opatření mi však v žádném případě nehodlá. Dl ouhodobě platné východisko vidíme v obnově socialistické cesty rozvoje."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Najdete na iDNES.cz