Bez ČSSD by Babiš nemusel žádat o důvěru, říká Filip. Rozčílil ho Petříček

  13:00aktualizováno  18:22
Komunisté by neviděli problém v tom, kdyby premiér Andrej Babiš provedl rekonstrukci vlády. „Nevidím důvod pro to, aby vláda znovu žádala o důvěru, protože výměna nedosáhne ani jedné třetiny,“ řekl lídr KSČM Vojtěch Filip. „Převládá názor udržet tuto vládu,“ řekla ale ministryně financí za ANO Alena Schillerová o náladě převažující mezi poslanci Babišova hnutí.

Sociální demokraté budou o možném odchodu z vlády rozhodovat příští týden v pondělí při jednání svého předsednictva. Vadí jim, že Zeman neodvolal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD, i když mu to ukládá Ústava ČR, jestliže o výměnu člena vlády požádá premiér.

Poslanecký klub ANO jednal s Babišem o situaci, v níž se vláda nachází. A premiér podle Schillerové chce své představy o urovnání krize nejprve diskutovat s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž se setká ve čtvrtek. „Premiér chce patovou situaci vyřešit diplomatickou cestou, cestou smíru, dohody. To je možné, jen když se o tom budou s panem prezidentem bavit,“ řekla Schillerová. Kompetenční žaloba na prezidenta Zemana by podle ANO byla bezzubá.

Bez nového hlasování o důvěře to nepůjde, říká Okamura

Šéf KSČM Filip se vyhnul odpovědi na dotaz iDNES.cz, zda by KSČM měla problém s tím, kdyby měla menšinovou vládu Andreje Babiše tolerovat společně s hnutím SPD Tomia Okamury.

Právě Okamurovo hnutí nabízí podporu „vládě odborníků“, pokud by z Babišova kabinetu odešli sociální demokraté. „Pro nás je na prvním místě program,“ řekl Okamura. „V žádném případě ale nechceme přistoupit na rekonstrukci bez hlasování o důvěře,“ uvedl lídr SPD Okamura.

Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že si vůbec nedokáže představit, že by Babiš v případě odchodu z ČSSD z vlády a rekonstrukce kabinetu nepožádal Sněmovnu o vyjádření důvěry. „Pokud to neudělá, vyvoláme hlasování o nedůvěře,“ řekl Fiala.

KSČM chce jednat s Babišem. Znechutil ho i ministr Petříček

Komunista Filip se v úterý vysmál iniciativě senátorů, kteří chtějí podat ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. „Legitimita senátorů, kteří to podepsali, nedosahuje ani třetinu legitimity přímo zvoleného prezidenta,“ řekl Filip. Pokus o ústavní žalobu na Zemana nemá valnou hodnotu ani podle předsedy klubu SPD Radima Fialy.

KSČM chce ale jednat s hnutím ANO o tom, že v pondělí vláda odmítla návrh komunistických poslanců na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství.

Jak Filip připomněl, jde o jednu ze sedmi podmínek, za kterých komunisté tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. „V pátek se o tom poradíme na výkonném výboru a naplánuji jednání s premiérem Babišem a zástupci hnutí ANO,“ řekl Filip. Podle komunistů má ústavní novela zamezit spekulacím s přírodním bohatstvím.

Kritizoval také tvrdě ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. „Jsem znechucen postupem ministra Petříčka. Partnerem vlády nemůže být sudetoněmecký svaz. Takovou nechutnost jsem od žádného ministra zahraničních věcí ještě nezažil,” řekl Filip. Vadí mu, že se velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský zúčastnil srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Označil to za snahu zpochybnit poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše.

Staněk je na dovolené. Pirát Bartoš chce za Zemanem

Poslanecký klub ČSSD podle šéfa klubu Jana Chvojky „kauzu Staněk“ v úterý neřešil, protože ministr kultury je na dovolené.

Poslanec Jiří Dolínek chtěl navrhnout vyloučení Staňka z klubu sociální demokracie kvůli dehonestujícím tweetům na adresu ČSSD, které ministr kultury v minulých dnech psal.

O schůzku se Zemanem požádal i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Zajímá ho, zda by prezident po případných předčasných volbách pověřil sestavením vlády někoho s podporou většiny Poslanecké sněmovny. Zeman totiž několikrát uvedl, že by v současném volebním období skládáním vlády opakovaně pověřil Babiše. Případná garance Hradu je jednou z podmínek, při jejichž splnění by mohli Piráti podpořit rozpuštění Sněmovny.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Babišův twitterový účet zaplavily zřejmě falešné nabídky na seznámení

Na twitterovém účtu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako na...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Najdete na iDNES.cz