KSČM navrhuje škrtnout druhé senátní kolo, což chce i Babiš. Vnitro je proti

  17:53aktualizováno  17:53
Zásadní změnu u senátních voleb navrhli komunisté. Chtějí škrtnout druhé kolo. Místo něj by voliči na hlasovacím lístku stanovili podle svých preferencí pořadí kandidátů. Jejich návrh příští týden posoudí vláda Andreje Babiše, která má v programovém prohlášení větu, že prosadí zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému.

Komunisté navrhli škrtnout druhé kolo senátních voleb. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Loni v říjnu se druhého kola doplňovací senátních voleb do třetiny horní komory parlamentu zúčastnilo jen 16,49 procenta oprávněných voličů. O senátní volby dlouhodobě nemá moc voličů zájem.

Není tak příliš divu, že se někdo pokouší o změnu. Překvapením je, že jsou to právě komunisté. Sami zastoupení v Senátu ztratili, když je pomohl eliminovat dvoukolový systém, ale vzhledem k nízkým preferencím by stěží dosáhli na senátní obvod i v jednokolovém systému.

Výhodou jednokolové volby je podle komunistů fakt, že se budou konat vždy s volbami do zastupitelstev krajů nebo do zastupitelstev obcí. „Mělo by tak dojít i k vyšší účasti voličů a tím pak i k vyšší legitimitě Senátu,“ řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Právníci ve stanovisku pro vládu doporučují ministrům zaujmout k návrhu komunistů odmítavé stanovisko, proti jejich nápadu se postavilo i ministerstvo vnitra vedené šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, takže věc by se mohla zdát jasná.

Dvoukolový systém je nesmyslný, řekl premiér

Jenže KSČM svou tolerancí jednak drží vládu Andreje Babiše, navíc sám premiér se vyslovil loni na podzim pro jednokolový volební systém do Senátu.

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl loni v říjnu po senátních volbách Babiš.

„Předloženým návrhem zákona nedojde k naplnění jednoho z deklarovaných cílů návrhu, a to zjednodušení volebního systému pro volby do Senátu,“ vytýkají návrhu komunistů vládní právníci.

Podstatou komunisty navrženého systému je, že volič může seřadit kandidáty uvedené na jednom společném hlasovacím lístku od nejvíce po nejméně preferované. Volič přitom nemusí určit pořadí u všech kandidátů, ale k platnosti hlasovacího lístku je zapotřebí, aby určil tyto preference alespoň u tří kandidátů, není-li kandidátů méně. Pokud nastane rovnost hlasů, byl by podle KSČM zvolen ten, kdo získá více druhých míst. Podle vládních právníků by velmi pravděpodobně takto navrhované určování pořadí nebylo nikdy využito.

„Navržený systém představuje komplikovanější způsob hlasování,“ odmítlo návrh KSČM ministerstvo vnitra. Povinnost vyjádřit alespoň tři preference nutí podle expertů ministerstva vnitra voliče, aby vyjádřili názor na kandidáty, které třeba ani neznají. Na druhou stranu by se tiskem hlasovacího lístku pouze pro jedno kolo ušetřily podle vnitra zhruba 2 miliony korun na jedny volby Ministerstvo financí zaujalo k návrhu KSČM neutrální postoj.

Ministři se návrhem na změnu volebního zákona budou zabývat v úterý. Bez ohledu na postoj vlády pak návrh komunistů dostane k posouzení parlament.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Už se hledá jen termín

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Na klimatický summit pozvala OSN i jednu Češku. Jsou třeba reálné kroky, říká

V pátek studenti po celé České republice začali s bojem za životní prostředí....

Na prvním mládežnickém klimatickém summitu Organizace spojených národů (OSN) bude i studentka z Brna Lucie Smolková....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz