KSČM má nejvyšší volební preference

  8:59aktualizováno  8:59
- Deset let po pádu komunismu se stali komunisté nejoblíbenější politickou stranou. Podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění by v říjnu získali 23 procent hlasů, zatímco dosud vedoucí ODS jen 21 procent a ČSSD 15,5 procenta.
Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus průzkumu - jako obvykle - nevěří. "Nevěřím, že je to pravda. Nedává mi to smysl, nevidím každého čtvrtého člověka v České republice, který by preferoval komunisty," řekl Klaus.
Průzkumy konkurenčních agentur STEM a Sofres-Factum však přisoudily KSČM druhé místo.

"Preference KSČM mají stoupající trend. V červnu komunisty podporovalo 14,5 procenta lidí a každý měsíc jim zhruba tři procenta

Preference podle jednotlivých agentur ODS KSČM ČSSD US KDU-ČSL
IVVM 21 23 15,5 12 11
STEM 22,7 19,7 12 10 9
Sofres Factum 20,7 17,1 12,5 10,9 7,2
přibyla," uvedla ředitelka IVVM Eliška Rendlová. "Zda bude KSČM skutečně nejsilnější stranou, nebo jde o náhodný výkyv, ukáže až další průzkum," dodala.

Ztrátu oproti zářijovému průzkumu IVVM zaznamenaly Unie svobody a KDU-ČSL. Preference unionistů dosáhly v říjnu 12 procent (o dvě procenta méně než v září), lidovce by nyní volilo 11 procent dotázaných (o 1,5 procenta méně než v září). Sociální demokraté si naopak o půl procenta polepšili.

Václa

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus:
"Nevěřím, že je to pravda. Nedává mi to smysl, nevidím každého čtvrtého člověka v České republice, který by preferoval komunisty,"
Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý:
"Téměř před desátým výročím 17. listopadu je to asi děsivá zpráva, nicméně je to třeba vnímat jako výsledek nespokojenosti občanů se zablokovanou politickou situací a s vládou sociální demokracie. Pro mě je to další důvod proto, aby jednání o návrhu ODS na vytvoření většinové vlády pokračovala s větší intenzitou."
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček:
"Pravicové strany totálně propadly, jak odborně, tak lidsky a bohužel se ukázalo i to, že sociální demokracie nezvládla situaci a  za těchto okolností se lidé obracejí na KSČM. Ta uplatňovala klidnou a rozvážnou politiku. Naopak vlády, které se v ČR za posledních deset let vystřídaly, devastovaly ekonomiku a rozbily stát".
Předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip:
"Každý, tedy i komunista, má právo podílet se na správě tohoto státu V téměř stopadesátitisícové členské základně KSČM je velké množství odborníků, kteří by jistě na lepší odborné úrovni vykonávali i funkce ministrů".
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal:
"Je to výsledek nestandardních experimentů typu opoziční smlouvy, případně duhové koalice."
v Klaus se stejně jako jeho straničtí kolegové domnívá, že výsledky průzkumu přivedou k rozumu demokratické parlamentní strany, aby se znovu zamysleli nad návrhem ODS na vytvoření nekomunistické koalici parlamentních stran.
"Téměř před desátým výročím 17. listopadu je to asi děsivá zpráva, nicméně je to třeba vnímat jako výsledek nespokojenosti občanů se zablokovanou politickou situací a s vládou sociální demokracie. Pro mě je to další důvod proto, aby jednání o návrhu ODS na vytvoření většinové vlády pokračovala s větší intenzitou," řekl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Ostatní agentury uvádějí KSČM na druhém místě
V září byla nejsilnější stranou ODS s 24 procenty voličské podpory a se čtyřprocentním náskokem před KSČM. Analytici IVVM připomínají, preference KSČM se za tento rok zdvojnásobily. Až další výzkum však podle nich ukáže, zda se prvenství komunistické strany potvrdí.

Průzkumy konkurenčních agentur zveřejněné v tomto týdnu zatím přisuzují KSČM stabilní druhé místo za ODS. Podle agentury Sofres-Factum získala KSČM 17,1 procenta, STEM odhaduje zisk komunistů ve volbách na 19,7 procenta hlasů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preference politických stran podle jednotlivých agentur

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz