Aukce: Zhoubný nádor kosti připravil roční děvčátko o nohu

  8:04aktualizováno  8:04
Markétka chvíli neposedí, často se směje. V roce a půl ale ještě nechodí, první krůčky ji teprve čekají. Po amputaci nohy si teprve začne zvykat na protézu, která jí pomůže při učení chůze. Markétka je jedním z dětí, kterým pomohou peníze ze společné charitativní aukce iDNES.cz, kapely Kryštof a Nadace Agrofert.

Usměvavá Markétka rozdává dobrou náladu všem kolem sebe. | foto: Archiv Markéty Pavlíkové

Do deseti měsíců byla modrooká Markétka Pavlíková z jihomoravského Šanova zdravě se vyvíjející dítě. V říjnu loňského roku jí ale bolestivě otekla pravá nožička. „Myslela jsem, že si ji zastrčila mezi šprušle v postýlce,“ říká Markéta Pavlíková, maminka holčičky. S dcerkou jela na pohotovost, kde lékaři řekli, že to vypadá na poškozené vazy.

Charitativní aukce Kryštof pro děti

Ve čtvrtek 18. června se na iDNES.cz uskuteční charitativní aukce o lístky na koncert Kryštof spojený se křtem nového klipu Ty a já. S deseti výherci půjde kapela po koncertě na pivo. Hlavní cenou je soukromý akustický koncert.

Otok splaskl, ale za tři týdny nožka otekla znovu a ještě víc. Tentokrát už malou pacientku ve Znojmě hospitalizovali a následující den poslali na dětskou onkologii v Brně. „Byl to šok, že jsme se sem vůbec dostali, byli jsme z toho mimo,“ vzpomíná matka.

Začal měsíční pobyt na brněnské klinice a série vyšetření včetně odběru vzorku holenní kosti či kostní dřeně. Na jejím konci byla diagnóza: Ewingův sarkom, zhoubný nádor kostí a měkkých tkání postihující hlavně děti a dospívající.

Začátkem prosince začala Markétce chemoterapie. Tříměsíční léčba měla zmenšit a ohraničit nádor. „Markétka zvládá chemoterapii velmi dobře, je pořád veselá, živá. Člověk by ani neřekl, že nějakou podstupuje,“ chválí Markétku maminka. Chybějící vlásky, obočí a řasy ale vážnou diagnózu prozrazují.

Fotogalerie

Markéta Pavlíková si hned na začátku zakázala myšlenky typu: proč zrovna my? První týden po vyřčení diagnózy prožívala těžce, ale na Markétce viděla, že jí to nedělá dobře.

„Začala jsem fungovat, abych ji nestresovala,“ vzpomíná žena. Motorem je pro ni i sama malá pacientka. „Lépe to snáším, když vidím, že se Markétka směje,“ říká Markéta.

Její rodina se víc semkla, vztahy jim fungují lépe než před nemocí. Těžké to bylo nejen pro dospělé členy, ale i pro čtyřletého brášku Markétky, který začal žárlit a upozorňovat na sebe. Vzdor ale zmizel a teď je ochráncem své nemocné sestry.

Jediné řešení: amputace

Letos dubnu lékaři přistoupili k radikálnímu řešení - amputaci nožky v kolenním kloubu. Při odstranění končetiny je vyšší procento úspěšnosti léčby, navíc nádor byl u růstové chrupavky. Ozařování by ji poškodilo a noha by přestala růst. „Bylo to jediné řešení, nebylo se o čem rozhodovat. Šlo nám o záchranu Markétčina života a ne nožičky,“ říká matka.

Komu pomohou peníze z aukce

Kateřina (12 měsíců) je neslyšící, musí nosit sluchadla. Žije s matkou (samoživitelka) a třemi bratry (čtyřletá dvojčata a 15letý chlapec), otec o děti nejeví zájem.

Žaneta (4,5 roku) má dětskou mozkovou obrnu, svalovou hypotonii a vývojovou vadu mozku s rozvojem spastické kvadruparesy. Žije s rodiči, chodí do školky, kde ohromně prospívá, ostatní děti jí táhnou hodně dopředu. Potřebuje osobního asistenta, kterého hradí z větší části rodina.

Jakub (13,5 roku) trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, žije jen s maminkou.

Kateřina (18 let) má cystickou fibrózu s postižením dýchacích cest. Nemůže žít bez inhalátoru, navíc má celiakii. Žije s rodiči.

Barbora (22 let) má závažnou formu dětské mozkové obrny. Omezená pohyblivost se ještě víc snížila ve 12 letech po těžké operaci páteře. Třetím rokem studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, žije s rodiči. Může se pohybovat jen na vozíku a prakticky ke všem každodenním aktivitám potřebuje asistenci.

Malá bojovnice začala už osmý den po rehabilitaci lézt, doma si našla svůj způsob pohybu. Venku je zatím závislá na dospělých, kteří ji musí nosit. Rodiče teď její nožičku bandážují, aby se správně vytvarovala a šlo na ni nasadit pouzdro pro protézku.

Markétka nyní podstupuje v Brně další chemoterapii, která potrvá až do září. Teprve potom čeká dívku intenzivní rehabilitace (teprve budou hledat vhodné středisko v republice pro tak malé dítě) a zvykání na první protézku. Zpočátku jí bude stačit standardní, hrazená pojišťovnou. Později, jak poroste, by jí ale rodina ráda pořídila nadstandardní protézy, které už z pojištění hrazené nejsou.

Rodině se brzy zvýší náklady i s pořizováním rehabilitačních pomůcek, speciální kosmetiky a přípravků na ošetření nožky i lůžka pro protézu. Rodina nyní finančně nestrádá, ale peníze z charitativní aukce jí pomohou v blízké i vzdálenější budoucnosti, kdy budou nároky spojené s postižením dcerky stoupat.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz