Na psychologickou pomoc válkou poznamenaným ukrajinským dětem míří částka 720 330 korun, z čehož sám Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové přispěl půl milionem. Výsledek sbírky, která dál pokračuje, byl vyhlášen v Míčovně Pražského hradu. Na kontě se tak mezitím částka zvýšila na 734 295 korun od celkem 169 dárců.
.„Problematika dětí násilně unášených z Ukrajiny a neoprávněně zadržovaných ruskými okupanty daleko od domova je jedním z velice důležitých témat pražského summitu Krymské platformy. Bavíme-li se totiž o budoucnosti Ukrajiny, je třeba mluvit i o osudu dětí, které budoucnost svého národa ztělesňují. Z celého srdce proto děkuji všem, kteří projevili dobrou vůli a v nouzi solidárně podali pomocnou ruku těm z nejzranitelnějším,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Sbírka se konala pod záštitou předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka a ukrajinského prezidentského úřadu.
Pekarová Adamová se také v pondělí odpoledne také se Stefančukem sešla. „V centru naší pozornosti je řada témat. Situace na frontové linii, potřeby bezpečnostních a obranných sil Ukrajiny, mechanismus konfiskace zmrazeného majetku Ruské federace i to, jak postavit Rusko před soud za všechny zločiny spáchané v Ukrajině,“ napsal k této schůzce předseda ukrajinské Nejvyšší rady na síti X (dříve Twitter).
Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula podle ukrajinských médií v srpnu řekl, že Česká republika zmrazila ruský majetek v hodnotě 347,36 milionu eur (8,39 miliardy Kč). Evropská unie nyní jedná o možnostech využití zmrazeného ruského majetku ke kompenzaci škod způsobených válkou.
Cílem pražského summitu Mezinárodní krymské platformy je zvýšit povědomí mezi světovými lídry i širokou veřejností o nelegální ruské okupaci Krymu a jejím dopadu na stav základních lidských práv tamních obyvatel i na globální potravinovou bezpečnost.
Za Českou republiku se summitu účastní prezident Pavel, premiér Fiala, předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová. ministr zahraničí Jan Lipavský i šéf Senátu Miloš Vystrčil.
„Chceme vyslat jednoznačný signál, že Krym je součástí Ukrajiny a že v civilizovaném světě nelze připustit změny hranic za použití síly. To se bytostně týká i nás v České republice. Jako středně velký stát bychom nemohli existovat ve světě, kde by neplatila žádná pravidla a kde by si silnější národy beztrestně podrobovaly národy slabší,“ uvedla ještě před summitem, jehož se účastní představitelé pěti desítek parlamentů, Pekarová Adamová. Kromě představitelů většiny zemí EU účast potvrdili také zástupci Velké Británie či Kanady.
Na summitu vystoupí na dálku i Zelenskyj
V úterý prostřednictvím videohovoru na summitu vystoupí i zakladatel platformy, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Kromě něj promluví na summitu premiér Fiala, předsedové obou komor parlamentu, ministr zahraničí Lipavský i Stefančuk.
Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a o ukončení ruské okupace krymského poloostrova. Vznikla v létě 2021 z iniciativy Zelenského, sloužit má jako koordinační a konzultační fórum pro zástupce vlád, parlamentů a expertů.
První ročník parlamentního summitu se uskutečnil loni v chorvatském Záhřebu.