Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Obec odkládala opravu kříže. Když ji zajistili místní, přišlo trestní oznámení

  6:01
Kříž postavený na památku císaře Františka I. ve Starém Ransku na Havlíčkobrodsku se opět leskne. O jeho rekonstrukci se postaral místní patriot s pomocí zaměstnanců sléváren ze sousední vsi. Starosta obce, které křížek patří, však podal kvůli údajnému zmizení památky trestní oznámení.

Městys Krucemburk dlouhé roky nenašel peníze na opravu kříže u rybníka ve Starém Ransku. Když důchodce domluvil jeho rekonstrukci v nedalekých slévárnách, podal starosta Krucemburku trestní oznámení za znehodnocení památky. | foto: Archiv Petra Coufala

V neděli uplyne od vysvěcení litinového křížku 180 let. Blížícímu se výročí však předcházela rozporuplná rekonstrukce této kulturní památky, o kterou se nakonec postarali občané ve spolupráci se slévárnami v Novém Ransku.

Vlastníkem křížku je přitom městys Krucemburk, jehož starosta nedávno podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který kulturní památce údajně způsobil mnohatisícové škody.

Pojďme ale na začátek celého příběhu. Kříž byl postaven na počest císaře Františka I. na břehu Ranského rybníka a po slavnostním vysvěcení se stal nedílnou součástí Starého Ranska. Postupem let však začala památka chátrat, podepsali se na ní i vandalové, kteří poškodili ozdobné zábradlí lemující litinový kříž.

Hlavním iniciátorem oprav se stal Petr Coufal ze Starého Ranska, který se už dlouhou dobu dobrovolně stará o památky a přírodu v okolí obce.

"Jako důchodce nemám moc práce, a tak se snažím být aktivní. S bratrem jsme například vysadili téměř devadesát stromků v okolí Starého Ranska," vypráví Coufal, který v Ransku vyrůstal.

Městys vždy přišel s nepřekonatelnými překážkami

Před deseti lety se pustil do částečné opravy křížku a za pomoci svých blízkých obnovil sochu Krista a všechny nápisy na pomníku.

Poté se obrátil na krajský odbor kultury a památkové péče s žádostí o posudek, zda by mohl být kříž zahrnut mezi kulturní památky. Na základě doporučení krajského úřadu pak ministerstvo kultury litinový kříž za kulturní památku skutečně uznalo.

Ještě předtím se však muselo vyřešit dosud nejasné vlastnictví pomníku, jež nakonec připadlo městysi Krucemburk. Od poslední drobné opravy křížku však uběhly čtyři roky, a aby se památka uchovala v dobrém stavu i do dalších let, bylo nutné práce znovu obnovit.

Petr Coufal opravu křížku a historického zábradlí několikrát konzultoval s krajskými úředníky, kteří mu poskytli mnohá doporučení, jak by mohl městys žádat o dotace na zachování památky. "Ze strany starosty Krucemburku Jiřího Havlíčka však vyvstaly nepřekonatelné překážky," říká Coufal.

Přestože starostovi podklady předal, roky ubíhaly dál a nic se nedělo. Na konci loňského roku opakovaně upozornil Coufal vedení městyse na špatný stav památky.

Oprava by však podle starosty městyse byla finančně příliš náročná. "Křížek není v havarijním stavu, proto jsme financovali jiné projekty," hájí zájmy Krucemburku starosta.

Slévárny opravu braly jako povinnost ke svým předkům

Protože památka nadále chátrala, Petr Coufal se letos na jaře obrátil na ředitele slévárny v Novém Ransku Františka Kubáta. Podnik se k obnově památky postavil pozitivně a společně s dalšími obyvateli obce začal kříž s historickým oplocením opravovat bez nároku na finanční odměnu.

"Brali jsme to jako povinnost vůči svým předkům," vysvětluje Kubát.

V dubnu pak pracovníci sléváren demontovali a znovu odlili zábradlí, kříž byl znovu natřen a nápisy na pomníku obnoveny. Před několika dny byla na sošku Krista přidána také trnová koruna, kterou před mnoha lety urazil kamenem jeden z bývalých spolužáků Petra Coufala.

Neochota městyse Krucemburk zprostředkovat opravu kulturní památky měla ještě dohru. Starosta Jiří Havlíček podal letos v červenci trestní oznámení na neznámého pachatele, který měl způsobit mnohatisícovou škodu na pomníku ve Starém Ransku.

Že kříž odvezly k opravě, se slévárny přiznaly. Krucemburk poté trestní oznámení stáhnul. Opravu, schválně naúčtovanou na symbolickou částku, pak městys převzal darovací smlouvou.

Petr Coufal je s opravou křížku velmi spokojený. "Za přístup při záchraně kulturní památky vděčím řediteli Slévárny a modelárny v Novém Ransku a všem pracovníkům, kteří se podíleli na výrobě a obnově historického zábradlí bez nároku na finanční odměnu. Poděkování patří i některým občanům vesnice," říká Coufal.

Kříž věnovaný císařovi Františku I. však není jediný, který Coufal zachraňuje. Natírá další kříž v polovině cesty mezi Krucemburkem a Starým Ranskem.

Staré Ransko nedaleko Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.

Staré Ransko nedaleko Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.

Autor:

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když sníh či led ze střechy zničí zaparkované auto

Sněžení a mráz znamenají pro majitele a správce budov starost navíc. Na střechách se někdy nahromadí značné množství...

KOMENTÁŘ: Problémem stávky učitelů jsou minimalistické cíle. Nelze ustoupit

Premium Do stávky ve školství se zapojily celé tři čtvrtiny škol. Další jednání o stávkových požadavcích ale váznou a nový...

Přidáme kuchařkám či uklízečkám ve školách, vláda peníze schválí, dušuje se Bek

Je téměř jisté, že vláda příští týden schválí navýšení zaručené mzdy. Na národním konventu o vzdělávání to v pátek řekl...

Lobbing diplomacie nevyšel. Zeman u trestního v tribunálu v Haagu nebude

Bývalý český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl při volbě soudců Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu....

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...