Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Krizový výbor narušil středeční Události

  13:11
To, že Rada ČT vybrala již po 27 hodinách do čela televize jejího bývalého ředitele zpravodajství Jiřího Hodače, zvedlo mohutnou vlnu odporu celé redakce zpravodajství. Krizový výbor, který hned po zvolení nového ředitele vzniknul, zveřejnil ve středečních večerních Událostech své nesouhlasné prohlášení. Diváci viděli celé dvě minuty jen černobílý text vyjadřující nesouhlas s rozhodnutím rady. "Žádáme o projevy podpory. Poslední nezávislá televize je ohrožena!" stojí v prohlášení.

CO SE VE ČTVRTEK DĚLO V BUDOVĚ ČT PO ZVOLENÍ JIŘÍHO HODAČE ŘEDITELEM

21:30 - K jednání se schází sedmičlenný krizový štáb.
21:10 - Hodač v Jednadvacítce prohlásil, že prohlášení vysílané v Událostech chápe jako výraz nervozity, ale zárověň je nepokládá za profesionální. "ČT se tím zřejmě dopustila porušení zákona a možná za to dostane značnou pokutu. Vedení bude muset vyvodit důsledky proti těm, kteří to zavinili," řekl Hodač.
20:50 - Jiří Vondráček, pověřený ředitel zpravodajství České televize oznámil, že předložil sekretariátu nového generálního ředitele Jiřího Hodače svou rezignaci.

19:17 - 19:19 Členové stávkového výboru redaktorů dvě minuty vysílali text svého prohlášení v  hlavních zprávách. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky.

18:35 Nově zvolený ředitel ČT Jiří Hodač se setkal s redaktory  zpravodajství. Podle jeho názoru jej rada vybrala na základě pro jeho kompetentnost. V tuto chvíli ubažuje o osobě nového programového ředitele. V kuolárech se v této souvislosti mluví o Zdeňku Drahošovi.
18:15 Vzbouření redaktoři se dohodli, že hlavní zprávy začnou v obvyklý čas, ale budou dvě minuty vysílat pouze text jejich prohlášení.
18:00 Večerník vysílá vystoupení členů krizového štábu i televizních odborářů, ve kterém žádají odstoupení Rady ČT a odmítají Hodače.
16:30 Vzniká krizový štáb a hledá způsob, jakým dá redakce najevo, že nesouhlasí s Hodačem.
16:15 V redakci zpravodajství to vře.
16:00 Rada zvolila Jiřího Hodače na post ředitele České televize.

"Nechceme poškodit diváka, ale chceme upozornit, že celé zpravodajství Hodače nechce," řekl Petr Závozda, šéf domácího zpravodajství.

Hodač je politicky zaujatý, tvrdí zpravodajové
Vedení zpravodajství odmítá Hodače jako generálního ředitele ČT ze tří důvodů: v minulosti se politicky angažoval, je nekompetentní a v minulosti už prokázal, že neumí komunikovat.

Ředitel zpravodajství rezignoval
Jiří Vondráček, který dočasně působil jako ředitel zpravodajství České televize, rezignoval na svou funkci. Reagoval tak na jmenování Jiřího Hodače do funkce generálního ředitele.

Vondráček byl pověřen řízením zpravodajství po srpnovém Hodačově odchodu z místa ředitele zpravodajství. Funkci na jaře zřídil Dušan Chmelíček.

Hodač: ČT asi porušila zákon
Jiří Hodač v pořadu Jednadvacítka prohlásil, že Rada ČT při jeho zvolení z hlediska fair play ani z hlediska zákona nepochybila.

Dvouminutové prohlášení, které bylo v textové podobě odvysíláno v hlavní zpravodajské relaci, chápe jako výraz nervozity, ale zároveň je nepokládá za profesionální.

"ČT se tím zřejmě dopustila porušení zákona a možná za to dostane značnou pokutu. Vedení bude muset vyvodit důsledky proti těm, kteří to zavinili," řekl Hodač.

"Důrazně protestuji proti interpretaci obsahu vysílání Událostí ze dne 20. 12. 2000, kterou prezentuje Rada ČT a Jiří Hodač, jako porušení zákona," píše v prohlášení odstupující Jiří Vondráček.

"Podoba včerejšího (středečního) vysílání není příčinou, nýbrž důsledkem krize, za kterou
nese plnou odpovědnost skandální jednání Rady České televize nejen při odvolání a volbě generálního ředitele, ale po celou dobu jejího dosavadního fungování," dodává Vondráček.

Výběr nového ředitele ČT začal rezignací
Rada nového ředitele nezvolila v plném počtu. Odešel z ní Miloš Rejchrt. Nesouhlasil mimo jiné s odvoláním dosavadního ředitele Dušana Chmelíčka, které rada odhlasovala minulé úterý.

Odstoupení Miloše Rejchrta nebylo příliš překvapivé. Těsně po své rezignaci označil rozhodování rady pro ČT za ničivé.

Rejchrt měl výhrady i ke snaze jmenovat rychle Chmelíčkova nástupce. "Zbrklým odvoláním pana Dušana Chmelíčka z funkce generálního ředitele Rada ČT Českou televizi poškodila. Rozhodnutím zvolit nového ředitele této významné kulturní instituce a důležitého kultivačního nástroje demokracie v této zemi na základě výběrového řízení, které trvalo 1 (slovy jeden) týden, rada způsobila ČT další škodu," uvedl Rejchrt v dopise, který je adresován předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi.

"Na činnosti této Rady CT se nechci dále podílet a z funkce člena Rady ČT odstupuji," uvedl Rejchrt v dopise.

V úterý rada také odmítla Rejchrtův návrh, aby přijala pozvání zástupců iniciativy ČT - věc veřejná a aby zástupci rady navštívili shromáždení svých kritiků.

Do rady, v níž mají většinu lidé nominovaní smluvně-opozičními stranami ČSSD a ODS, byl Rejchrt zvolen na návrh Unie svobody. Členem předchozí rady byl evangelický duchovní Rejchrt zvolen Poslaneckou sněmovnou letos v lednu ještě na návrh ODS.

Rada vybrala z 33 lidí za 27 hodin
O funkci ředitele ČT projevilo zájem celkem 33 lidí. Své přihlášky mohli posílat do 13 hodin 19. prosince. Jen o den později v 16 hodin už rada o novém řediteli měla jasno.

"Pro Hodače hlasovalo sedm z osmi přítomných členů rady," řekla radní Jana Dědečková.

Z 33 lidí rada vybrala šest kandidátů do užšího výběru. "Rozhodl profesní životopis, zkušenosti s řízením velké instituce a mediální zkušenost," tvrdí Mareš. 

Z KOHO RADA ČT VYBÍRALA
- bývalá ředitelka TV Prima Kateřina Fričová
- ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš
- bývalý ředitel zpravodajství ČT Jiří Hodač
- finanční ředitel ČT Ladislav Paluska
- bývalý ředitel ostravského studia ČT Otakar Kosek
- bývalý ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík

Jednání rady začalo v úterý dramaticky
Rada ČT začala o novém řediteli televize jednat ve vypjaté atmosféře. Ještě před začátkem se radní sešli se zástupci autorů petice proti radě a potvrdili, že navzdory jejich požadavku budou o novém řediteli jednat, a to neveřejně.

V té době stálo před budovou televize na Kavčích horách asi tři sta lidí, kteří na příchod radních reagovali pískotem.

"Osobně bych rád rozhodl do konce roku," konstatoval odpoledne předseda rady Mareš, který se dohodl s ostatními osmi kolegy, že si vetšinu z informací o výběrovém řízení nechají až do závěrečné volby pro sebe.

Jména všech lidí, kteří se do konkursu přihlásili, tak stále nejsou známa.

Jedinou dostupnou informací tak zůstal pouze počet. Prihlášku do výběrového řízení stihlo podat třiatřicet lidí. Více než deset prihlášek bylo údajně pro formální nedostatky rovnou vyřazeno.

Členové krizového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Členové stávkového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Členové stávkového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

Přibylo 2 667 případů covidu, za víkend nejméně od začátku října

V sobotu přibylo v Česku 2 667 potvrzených případů covid-19, o 524 méně než o týden dřív. Je to také nejnižší hodnota...

Obědy se budou vydávat hodiny, družiny jsou oříšek, strachují se ředitelé

V pondělí se do škol vrací společně s devátými třídami první stupeň. Druhý bude v lavicích po týdnu rotovat, aby se tím...

Malostranský zápisník: Ženám se peče volební dárek, co dostaneme my chlapi?

Premium Víte, že Zemana zabilo zombie a Babiš uhořel v lávě? Neradujte se (neplačte), zatím pouze v Minecraftu. Ale jste-li...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...