Přibylo pět otrávených, hrozí úplný zákaz nalévání tvrdého alkoholu

  12:03aktualizováno  12:03
Počty lidí otrávených metanolem stále rostou. Nově přibylo pět případů. Pokud se číslo nezastaví, bude vyhlášen celoplošně úplný zákaz prodeje a rozlévání tvrdého alkoholu. Policisté zatím potvrdili výskyt metanolu ve 30 odebraných vzorcích.

"Za posledních 24 hodin se objevilo pět nových pacientů s podezřením na intoxikaci. Tři museli být hospitalizováni v Baťově nemocnici ve Zlíně, Příbrami a Písku," vyjmenoval ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle ČTK se nakonec u pacienta v Písku otrava metylem neprokázala, šlo pouze o opilost.

Celkový počet obětí už vystoupal na osmnáct. Ministr proto lidi znovu vyzval, aby zvážili v nejbližších dnech konzumaci tvrdého alkoholu. "Zejména u levnějšího spektra alkoholu riziko stále hrozí," varoval. Heger se vydal kvůli otravám odpoledne do Moravskoslezkého kraje, kde bude zasedat tamní krizový štáb.

Počtem nových případů otrav se bude v pátek opět zabývat skupina složená ze zástupců policie a pěti ministerstev. Její zástupci rozhodnou podle aktuálního počtu otrávených, zda v Česku bude vyhlášen plošný zákaz veškerého tvrdého alkoholu. Ten by znamenal, že by se vůbec nesměly prodávat ani nalévat lihoviny s vyšším procentem alkoholu.

Variantou je také úplný zákaz prodeje a nalévání alkoholu pouze v postižených oblastech. Těmi nyní jsou především Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj. "Zatím s celostátním zákazem váháme a věříme, že informace povedou k tomu, že bychom už v pátek mohli označit některé oblasti a rizikové produkty," doplnil Heger.

V Česku už od středy platí celoplošně zákaz rozlévání a prodeje třiceti- a víceprocentního alkoholu na stáncích a v mobilních prodejnách. Ministerstvo vnitra připustilo, že toto opatření nyní prostřednictvím právníků analyzuje a nevylučuje, že bude znění mimořádného opatření upřesněno. Vznikají totiž pochybnosti o definici, co je stánkový prodej nebo jak konkrétně má vypadat porušení nařízení.

Jedovatý alkohol byl v polovině vyhodnocených vzorků

Policisté už od středy stánky kontrolují, zatím jde ale spíše o prevenci než trestání. "V souvislosti s nařízením ministerstva zdravotnictví policie zatím provedla pět tisíc kontrol," řekl policejní prezident Martin Červíček s tím, že nyní vyšetřují v souvislosti s otravami 39 případů a prověřují stovky poznatků. Na severu Moravy zatím policisté postupně zadrželi tři muže (více zde), v cele skončil také majitel obchodu ve Zlíně (více zde).

Při kontrolách, na kterých se podílí policisté, celníci, hygienici či pracovníci potravinářské inspekce, bylo podle ministerstva zdravotnictví zatím vyhodnoceno 57 vzorků, ve 30 z nich bylo nadlimitní množství metylalkoholu.

Policisté přesto stále nevědí, jak a odkud se metanol do lahví a plastových barelů dostal. Kvůli závažnosti zřídil policejní prezident speciální vyšetřovací tým s názvem Metyl. Policistům jsou nyní k dispozici také mobilní laboratoře zapůjčené hasiči.

Podle ministerstva do Česka nyní putuje 30 kusů preparátu, kterým lze léčit pacienty s otravou jedovatým alkoholem. Jeho dočasné použití už povoluje ústav pro kontrolu léčiv. Látku, u níž jedno podání vychází v přepočtu na 200 tisíc korun, získala země bezplatně z Norska. "Funguje podobně jako preventivní podávání čistého etylalkoholu, a to i u lidí v těžších stavech, jakým je třeba bezvědomí," informoval Heger. Komu bude lék nasazen, určí lékaři.

Meziresortní skupinu zřídila vláda kvůli narůstajícímu počtu otrav ve středu. V krizovém štábu je zastoupen úřad vlády, ministerstva obchodu a průmyslu, zemědělství, vnitra, financí a zdravotnictví. Skupina se ve čtvrtek sešla v pořadí podruhé. Jednala na půdě ministerstva zdravotnictví. Další jednání bude v pátek od 10:00.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Po Rathovi nastoupili do vězení i manželé Kottovi. Odsedět si mají 6 let

Manželé Petr a Kateřina Kottovi v pondělí nastoupili do vězení v Ruzyni, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz