Kříženecký: Slonková mi není nesympatická

  14:07aktualizováno  14:07
Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce věří v nevinu svého klienta. Padly ovšem i jiné dotazy. "Je vám Sabina Slonková nesympatická?" ptal se jeden ze čtenářů. "Se Sabinou Slonkovou se známe zhruba od roku 1991. Nemohu říci, že by mi byla nesympatická," odpověděl advokát muže podezřelého z přípravy vraždy novinářky. Odpovědi Miroslava Kříženeckého najdete ZDE.

Kříženecký se v obhajobě zřejmě zaměří na zpochybnění výpovědi Srbovy přítelkyně Evy Tomšovicové. "Plán vraždy může být pomstou zhrzené milenky," řekl iDNES advokát.

"V případu jsou momenty, které mi úplně neštimují. Policie je podle mých zpráv na koni, ale jediným přímým důkazem je výpověď další obviněné Evy Tomšovicové," řekl iDNES advokát Miroslav Kříženecký, kterého kvůli obhajobě oslovila Srbova manželka.

Poslanec Jan Vidím ocenil postup policie při objasňování případu. "Kriminální podstata věci je dobře zdokumentována a dobře vyšetřována," řekl Vidím, který poukázal i na politický aspekt kauzy, který považuje za alarmující.

Policie se rozhodla mlčet
Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl oznámil, že policie uvalila na kauzu nájemné vraždy novinářky Slonkové informační embargo. "Zveřejněné zprávy narušily naši práci," sdělil iDNES Antl.

Policejní prezident Jiří Kolář nicméně oznámil, že vyšetřování by mohlo skončit v horizontu několika měsíců. "Záleží na tom, jakým směrem se teď dokazování bude ubírat," řekl Kolář, který odmítl sdělit, zda policie již má jednoznačné důkazy o tom, že za chystanou vraždou Slonkové stál Karel Srba.

PROHLÉDNĚTE SI

Letecké záběry Srbova statku ve Stochově

Advokát a Srba se znají už dlouho
Srbův advokát se netají tím, že klienta dobře zná už řadu let. "Musím se nejprve dovědět, jak to všechno bylo doopravdy. Karla znám velice dobře. Je to inteligentní člověk, nevěřím, že by nalétl na nějaké odposlechy," říká Kříženecký, který měl na odpoledne domluvenou schůzku se Srbou ve vazební věznici v Plzni na Borech.

Kříženeckého požádal Srba o právní zastoupení v době, kdy se chtěl bránit proti článkům novinářů deníku MF DNES Slonkové a Jiřího Kubíka. Žalobu mu ale tehdy rozmluvil. Není si proto jist, zda Srba bude souhlasit, aby ho hájil.

VIDÍM: JE ZA TÍM SRBA

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím zpochybnil hodnověrnost informací, podle nichž by za Srbovou kauzou mohla být zpravodajská hra. "Jsem přesvědčen, že policie má dostatek důkazních materiálů, aby nějaké spiklenecké teorie vyvrátila. Jsem přesvědčený, že se nejedná o žádné spiknutí, že se prostě jedná o objednanou vraždu české novinářky a že za objednávkou v nějaké úrovni objednatelů stojí i pan Srba," řekl Vidím po schůzce s policejním ředitelem Jiřím Kolářem.

Obhajoba se zaměří proti Tomšovicové
Obhajoba se s největší pravděpodobností zaměří právě na výpověď Evy Tomšovicové. Čtyřiatřicetiletá podnikatelka z Vimperka je označována za blízkou přítelkyni Karla Srby. Při výslechu jej jako jediná označila za objednavatele vraždy.

Advokát Vít Široký, od něhož Kříženecký obhajobu Srby přebírá, je přesvědčen, že celá kauza je fabulací Tomšovicové. "Celá její výpověď je čtrnáct stran slovního salátu," řekl Široký v rozhovoru pro Lidové noviny.

Výlet do Chorvatska mohl být osudný
V době plánování vraždy byla trojice Tomšovicová, Srba a jeho manželka Markéta Srbová v Chorvatsku. "Paní Tomšovicová chtěla s Karlem stále někam sama jezdit. On sebou chtěl naopak brát manželku," říká advokát.

"Do Chorvatska Srbovy pozvala právě Tomšovicová s tím, že mohou bydlet v jejím apartmá. Manželé ale zjistili, že jí bydlení nepatří a z místa odjeli," popisuje advokát s tím, že pro Srbovy přijel do Chorvatska další obviněný podnikatel Michal Novotný.

Právě v tomto okamžiku se mohla podle advokáta Tomšovicová rozhodnout k pomstě. "Neuspokojená žena dokáže udělat i za cenu sebezničení strašné věci," dodal advokát.

KAUZA SLONKOVÁ

Srba zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Policie našla u Srby zbraně a 30 milionů

vše o vývoji kauzy

Bratr: Šlo spíše o pracovní vztah
Bratr Evy Tomšovicové míní, že vztah mezi jeho sestrou a Karlem Srbou byl přátelský. "Oba dva se dobře znali, ale spíš než důvěrný bych hodnotil jejich poměr jako pracovní," uvedl Tomšovic.

"Berte to jako můj osobní názor, nerad bych byl v této kauze medializován," podotkl Tomšovic, u něhož starší setra měla trvalé bydliště. Přiznal, že sestra se u něj na statku v Bolíkovicích často nezdržovala, byla pořád na cestách.

Tomšovic je zástupcem starosty v obci Zálezly, pod kterou patří část Bolíkovice. Se svou sestrou má společnou jednu z firem MAFIT zabývající se stavebnictvím a poradenskou činností v tomto oboru.

KAVAN MÍŘÍ NA KOBEREČEK

Až se předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vrátí z USA, čeká jej rozhovor s premiérem Vladimírem Špidlou o kauze Slonková. Premiér
označil případ za závažný. Vyšetřovatelům vzkázal, že vláda chce, aby kauzu dotáhli do konce. O vývoji kauzy vládu na prvním řádném zasedání zpravili ministři zahraničí a vnitra. Kavan by se měl do Prahy vrátit v sobotu.

Existují i další nejasnosti, říká obhájce
V případě jsou podle Miroslava Kríženeckého i další věci, které se musejí objasnit.

"Není mi třeba jasné, jak mohla Tomšovicová objednávat vraždu pomocí SMS zpráv, když jí v té době nešel displej," ptá se.

"Zprávy z mobilu přicházely podle policie z Moravy. Tomšovicová byla přitom v té době v Chorvatsku," dodal advokát s tím, že více bude vědět, až si promluví s Karlem Srbou.

Advokátovi také se zdá nelogické poslání 4500 korun najatému vrahovi, aby si koupil pistoli, když policie Srbovi doma jednu neregistrovanou zbraň zabavila.

Zpravodajská hra? Asi ne, míní Kříženecký
Někteří Srbovi bývalí kolegové z ČSSD se domnívají, že v případě Karla Srby může jít o zpravodajskou hru, která má zdiskreditovat například šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David v úterý řekl, že Srbu zná už sedm let a považuje ho za inteligentního člověka. "Jsem přesvědčen, že jde o zpravodajskou hru," sdělil agentuře ČTK David.

K tomuto závěru dospěl poté, co se dozvěděl více informací o případu. "Pro mě to není dost věrohodné. Hlavně nemá motiv," dodal. Kauza má podle jeho mínění diskreditovat Kavana a jeho lidi.

"Já se zatím do žádných zpravodajských her pouštět nechci," řekl iDNES Kříženecký. "Karel na to sice slyší, ale moc tomu nevěřím. Více vám řeknu, až budu se svým klientem mluvit," dodal pro iDNES Kříženecký.

KDO JE MIROSLAV KŘÍŽENECKÝ

Českobudějovický právník Miroslav Kříženecký se narodil v roce 1946. Po listopadu 1989 byl tři roky hlavním vojenským prokurátorem. Angažoval se i v komunální politice, od poloviny 90. let se věnuje advokacii. Obhajoval například příslušníky StB v kauze číhošťského faráře Josefa Toufara.
* 1994 - Začal se věnovat advokacii. Na dva roky stal jako nezávislý za ČSSD členem českobudějovického zastupitelstva. V komunálních volbách dokonce vedl kandidátku ČSSD a ucházel se o funkci primátora Českých Budějovic.
* 1996 - Jako jihočeský volební lídr tehdejšího uskupení Levý blok se neúspěšně pokoušel o vstup do Poslanecké sněmovny.
* 1998 - Zastupoval pracovníky českobudějovické pobočky Bezpečnostní informační služby obžalované z nezákonného odposlechu jejich kolegy.
* 2000 - Vedl obhajobu dvou vojenských pilotů, kteří způsobili v červnu 1998 srážku stíhaček nad jihočeskou metropolí.
* 2001 - Od loňska zastupuje poškozené klienty v případě zkrachované společnosti H-System.

Policie odhalila chystanou nájemnou vraždu redaktorky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. Vyšetřovatelé obvinili a uvěznili čtyři lidi. (22. července 2002)

Karel Rziepel alias "Citrón", korunní svědek v případu objednané vraždy novinářky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. (23. července 2002)

Dům bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (23. července 2002)

Manželka Karla Srby u vrat statku v obci Stochov. (23. července 2002)

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí a někdejší vedoucí odboru na ministerstvu zdravotnictví Karel Srba (21. srpna 2000)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek obce Stochov, kde má svůj statek bývalý tajemník ministerstva zahraničí Karel Srba. (24. července 2002)

Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce v tomto věří v Srbovu nevinu. "O nevině Karla Srby, pokud jde o násilný trestný čin, jsem stoprocentně přesvědčen," odpověděl na jeden z dotazů Kříženecký (29. července 2002).

Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce v tomto věří v Srbovu nevinu. "O nevině Karla Srby, pokud jde o násilný trestný čin, jsem stoprocentně přesvědčen," odpověděl na jeden z dotazů Kříženecký (29. července 2002).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Najdete na iDNES.cz