Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Výpomoc, když zdraví neslouží. Nejdůležitější je říct si o podporu včas

Seriál   6:30
Pokud jste dlouhodobě nemocní, je omezena vaše schopnost vydělávat peníze. A tak očekáváte, že stát pomůže. Je to pravda, jen to někdy zpropadeně dlouho trvá. O to důležitější je říct si o podporu včas. Sledujte velký seriál MF DNES k sociálním dávkám.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Ať už máte nárok na jiné peníze od státu, či ne, může se stát, že vás kvůli onemocnění čeká nějaký vyšší jednorázový výdaj. Třeba potřebujete auto, abyste mohli dopravovat nemocné dítě k lékaři, upravit domácnost tak, aby se v ní mohl pohybovat vozíčkář, neobejdete se bez vodicího psa…

I tady pomůže stát. Můžete si požádat o takzvaný příspěvek na zvláštní pomůcku. Pochopitelně to má svá pravidla: příspěvek nedostanete, když si zlomíte nohu a je perspektiva, že za tři měsíce už budete zase vesele běhat. Poškození musí být dlouhodobé, předpoklad musí být, že bude trvat déle než rok.

Komu stát přispěje:

Seriál Dávky v MF DNES

 • 6. října: Kdy mají na podporu nárok nemocní
 • 7. října: Tipy pro seniory, jak ušetřit
 • 8. října: Kdo pomůže při nenadálém neštěstí

I okruh poškození je omezený, nárok má například člověk, který má:

 • těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí,
 • těžké sluchové postižení,
 • těžké zrakové postižení,
 • zdravotní postižení interní povahy způsobující těžké omezení pohyblivosti,
 • těžkou demenci s neschopností chůze,
 • autistickou poruchu s těžkým postižením

Navíc jsou zde i podmínky věku – na motorové vozidlo či úpravu bytu se přispívá dětem od tří let, na vodicího psa lidem od 15 let věku, prostředky na ostatní pomůcky mohou žádat rodiče dětí od roku věku. Zvláštní pomůcka také nemůže být zdravotnickým prostředkem, který je hrazen z veřejného zdravotního pojištění – nelze tak počítat třeba s příspěvkem na lepší invalidní vozík, ale na úpravu automobilu, aby ho člověk mohl ovládat bez nohou, ano.

O pomůcku mohou žádat jednotlivci či rodiny, které mají příjem nižší, než je osminásobek životního minima. Jejich spoluúčast přitom bude u pomůcek s cenou do 10 000 korun tisícikoruna. Pokud je cena pomůcky nad 10 tisíc korun, je spoluúčast 10 procent.

Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku je 350 000 korun; 400 000 korun je možné získat jen na pořízení plošiny. Součet vyplacených příspěvků nesmí během pěti let přesáhnout částku 800 000 korun (850 000 korun v případě pořízení plošiny). Na koupi motorového vozidla můžete dostat 100 až 200 tisíc korun.

Kde žádat a jak

Jak přežít zimu

Žádá se na úřadě práce a je možné udělat to i elektronicky. Kromě osobních dokladů (u dětí rodný list) budete potřebovat potvrzení o příjmech všech společně posuzovaných osob (domácnost) za poslední čtvrtletí, potvrzení o studiu u dětí nad 15 let, potvrzení o stanoveném výživném na děti...

Pochopitelně budete uvádět, na co konkrétně příspěvek žádáte. Pokud je to stropní zvedací systém, zdvihací plošina či schodišťová sedačka, bude nutný i souhlas vlastníka nemovitosti s instalací takového zařízení.

Kdy je třeba peníze vrátit?

Příspěvek je nutné vrátit, pokud se něco nepovede:

 • když jej nezvládnete využít do tří měsíců od jeho vyplacení
 • když přestanete být vlastníkem zvláštní pomůcky – prodáte auto, speciálně upravený počítač s ovládáním pro nevidomé… Tady platí časové limity – peníze nemusíte vracet po 60 měsících používání pomůcky (u auta 84 měsíců).

Teď se možná děsíte černých scénářů. Musí rodina vracet peníze, když zemře postižený, který pomůcku využíval? Nemusí. A co když zemře vodicí pes (mimochodem cena vodicího psa je srovnatelná s cenou ojetého auta – výcvik vyjde na 300 000 korun)?

Pokud to není vinou nového majitele, ani tady není třeba peníze vracet. Krajská pobočka úřadu práce může z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek, přesto je dobré mít pomůcku pojištěnou pro případ ztráty, krádeže či živelní pohromy.

Nedělejte sbírku sami

S talo se neštěstí. To je jedno jaké: zlá autonehoda, děsivá lékařská diagnóza, záchrana týraného zvířete nebo „jen“ požárem zničený dům. A na bankovním účtu pár korun. Mnohého možná napadne, že než se dočká pomoci od státu, mohl by poprosit bližní… V době sociálních sítí to není nic složitého. Stačí pár slov, fotek… Ale pozor, tohle by mohl být průšvih. Založení sbírky má totiž svá pravidla. Nelze prostě vyhlásit „potřebuji peníze, posílejte mi je tam a tam“.

„Nákupy“ zdarma či výměnou. Ušetřit se dá na jídle, oblečení i kultuře

Založit veřejnou sbírku může právnická osoba. Takže nějaká nadace, spolek, obecně prospěšná společnost, na kterou se můžete obrátit s prosbou o pomoc. Jenomže velké nadace často sbírají peníze a pak je přerozdělují, nevybírají přímo pro vás, pro vaši ojedinělou situaci… I tady existuje možnost. Založíte si sbírku prostřednictvím právnické osoby na internetu. Podmínky jsou obdobné: napíšete svůj příběh, sdělíte, na co vybrané peníze použijete, přidáte fotografie...

Potřebovat budete nejspíš potvrzení o vedení účtu v bance a osobní doklady. Nadační fond bude vaši prosbu po určitou dobu zaštiťovat, propagovat a nebudete muset výtěžek sbírky zdaňovat, ti, kdo vám přispějí, dostanou potvrzení o daru pro daňové účely. Vy budete muset strpět, že si vás společnost „proklepne“, je-li váš příběh pravdivý. Nemusíte se bát, obvykle je vše vyřešeno v rámci dní. Zkusit můžete třeba Donio.cz či Znesnaze21.cz. Odkaz na takto založenou sbírku už pak můžete sdílet na sociálních sítí bez omezení.

To nemohu od nikoho peníze přijmout jen tak?

Je něco trochu jiného, když se na něco skládáte „mezi kamarády“. Třeba si v partě volejbalistů řekněte, že pomůžete Jarmile, protože jí zemřel manžel, ona zůstala s dětmi sama a má nouzi o peníze. Dáte každý do kasičky tisícovku, zajdete k Jarmile na kafe a obálku s penězi jí s pozdravy předáte. V takovém případě nejde o sbírku veřejnou.

Jediné pravidlo, které platí, je, že Jarmila by měla příjem uvést do daňového přiznání v případě, že by dar od jednoho dárce převýšil částku 15 000 korun za rok. A ještě odlišná situace je, když obdarovaný dostane finanční podporu od rodinných příslušníků nebo od někoho, kdo s ním alespoň rok žil ve společné domácnosti. Takový dar nemusí danit vůbec.

1 Invalidní důchod

Jste v pracovní neschopnosti déle než rok? Pravděpodobně už s vámi ošetřující lékař začal projednávat možnost invalidního důchodu. K žádosti budete potřebovat posudek od lékaře. Ale ne od toho vašeho, ke kterému chodíte na pravidelné kontroly. Váš případ bude posuzovat lékař posudkový. Vycházet bude zejména z lékařských zpráv.

Problémem je, že hodnocení trvá příliš dlouho. Je to dáno nedostatkem posudkových lékařů. Rozhodně nepočítejte, že by žádost byla vyřízena během úředních třiceti dní. Stupně invalidity jsou tři. Vycházejí z toho, jak moc vlivem nemoci či úrazu poklesla vaše pracovní schopnost.

Dříve používaný pojem plný invalidní důchod odpovídá 3. stupni invalidity (pokles o 70 procent a více). Částečný invalidní důchod (dnes 1. a 2. stupeň) začíná na poklesu pracovní schopnosti o 35 procent.

Musíte mít odpracováno

K tomu, abyste skutečně dostávali důchod, nestačí, že vás lékař zařadí do některého z invalidních stupňů.

Je také potřeba, abyste v období před posudkem určitou dobu hradili důchodové pojištění (to neplatí u úrazů a nemocí z povolání).

 • 20–22 let věku – 1 rok účasti na důchodovém pojištění
 • 22–24 let věku – 2 roky účasti na důchodovém pojištění
 • 24–26 let věku – 3 roky účasti na důchodovém pojištění
 • 26–28 let věku – 4 roky účasti na důchodovém pojištění
 • 28–38 let věku – 5 let účasti na důchodovém pojištění během posledních 10 let
 • 38 a více let věku – 5 let účasti na důchod. pojištění během posledních 10 let či aspoň 10 let v posledních 20 letech.

Formulář žádosti o invalidní důchod najdete ke stažení na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Vyplněný tiskopis tam budete podávat osobně, online se můžete objednat k podání této žádosti. Kromě osobních dokladů a lékařských dobrozdání budete potřebovat potvrzení o studiu, péči o děti, vojenské službě… A také osvědčení z banky, že jste majiteli účtu.

Kolik vám dají? Základní výměra důchodu je 3 900 korun, k ní se ještě počítá procentní výměra – podle počtu odpracovaných let, počtu let do dosažení důchodového věku, průměru hrubých výdělků a stupně invalidity. Nic jednoduchého, že? Naštěstí existují kalkulačky, které s výpočtem pomohou (například zde). Nejnižší možný invalidní důchod pro rok 2022 je 4 670 korun.

2 Průkaz zdravotně postiženého

Kdo má v kapse průkaz ZTP nebo ZTP/P, má při své zdravotní smůle alespoň nějaké výhody:

 • může využívat hromadnou dopravu se slevou od 75 procent,
 • má přednost při jednání na úřadech či ve zdravotnických zařízeních,
 • nemusí platit některé správní poplatky,
 • má daňové úlevy,
 • může parkovat na vyhrazených místech a nemusí platit za dálniční známku,
 • má možnost žádat o příspěvek na mobilitu (550 korun měsíčně),
 • zdarma či s výraznou slevou pořídí vstup do mnoha kulturních institucí.

Žádost se podává na úřadu práce osobně nebo elektronicky. Úřad pak pošle okresní správě sociálního zabezpečení prosbu o posouzení zdravotního stavu žadatele. Předpokládá se totiž, že máte přiznán invalidní důchod, a tak o vás ČSSZ ví vše potřebné. Úřad práce po schválení, po předložení fotografie a zaplacení správního poplatku 30 korun vydá průkaz, který má desetiletou platnost.

3 Příspěvek na péči

Jestli jsme u invalidního důchodu zmínili, že žádání je záležitost na dlouhé lokte, u příspěvku na péči se trpělivostí obrňte ještě více. Rok není žádná doba… Příspěvek je určen těm, kdo se o sebe nemohou plně starat z důvodu zdravotního stavu a jsou závislí na pomoci jiných. A za tuto pomoc někomu platí.

Výše příspěvku pro osoby do 18/nad 18 let je měsíčně:

 • lehká závislost (stupeň I) 3 300 Kč/880Kč
 • středně těžká závislost (stupeň II) 6 600 Kč/4 400Kč
 • těžká závislost (stupeň III) 13 900 Kč/12 800Kč
 • úplná závislost (stupeň IV) 19 200 Kč/19 200Kč

Je-li v rodině dítě do 18 let a zároveň jsou celkové příjmy rodiny nižší než dvojnásobek životního minima, má nárok na zvýšení příspěvku o další 2 000 korun.

Při posuzování stupně závislosti se hodnotí spousta ukazatelů, jak člověk zvládá následující oblasti:

 • mobilita
 • orientace
 • komunikace
 • stravování
 • oblékání a obouvání
 • tělesná hygiena
 • výkon fyziologické potřeby
 • péče o zdraví
 • osobní aktivity
 • péče o domácnost (neposuzuje se u dětí)

Pokud víte, že je čtvrtek, jste schopni telefonického hovoru, sami se oblečete, najíte se, dojdete na dvorek a nakrmíte slepice, na příspěvek na péči nejspíš nebudete mít nárok, i kdyby vám bylo 100 let. Jak na tom jste, budou úřady zkoumat nejen podle dobrozdání lékařů, kteří o vás pečují, ale i podle tzv. místního šetření – navštíví vás doma sociální pracovník, posoudí vaše schopnosti a potřebu péče další osoby.

Žádost se podává osobně nebo elektronicky na úřadu práce. Když vám pak příspěvek přiznají (vyplácí se v tom případě dodatečně od data žádosti), můžete si za něj pořídit, co chcete, nebudete ho nijak vyúčtovávat. Je jedno, jestli platíte za pobyt v penzionu pro seniory, za úklidovou službu, necháváte si dovážet jídlo nebo přispíváte sousedovi na benzin za to, že vás každý týden vozí k lékaři.

keyword jak prezit zimu

Šance smazat dluhy. Když se vám zhroutí svět a jste v hmotné nouzi

Ilustrační foto.

Seriál Pokuta za jízdu načerno pětistovka, ale exekuce na 10 000 korun… Taková je realita vymáhání dluhů....

Jak stát podporuje pozůstalé. Důchod nedostane každý a nemusí být trvalý

Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod...

Seriál Když zemře životní partner, je to vždy tragédie a žádné peníze tu ztrátu nevyváží. Jenže po čase...

„Nákupy“ zdarma či výměnou. Ušetřit se dá na jídle, oblečení i kultuře

Jídlo pro potřebné. Výdej dávek z potravinové banky v pražských Vršovicích....

Seriál Není to ostuda. Opravdu ne. Prostě to nezvládáte, tak si řeknete o pomoc – úřadům, neziskovkám......

Máme děti a peněz málo. Jaké speciální dávky rodičům stát vyplácí?

ilustrační snímek

Seriál Dupačky, kočárek, školka, cvičení rodičů s dětmi, o číslo větší boty, pastelky, obědy ve školní...

Dostanu příspěvek na bydlení? Startuje velký seriál MF DNES k sociálním dávkám

ilustrační snímek

Seriál Výdajem, který děsí mnohé domácnosti, jsou náklady na bydlení. Není to jen nájem, ale i platby za...

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

 • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba, kterou už nezměním. Pavel se omluvil za prosovětský životopis

Premium Prezidentský kandidát Petr Pavel se pro MF DNES poprvé omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Ukrajina patří do NATO, řekl Hilšer. Petr Pavel by k V4 přibral pobaltské státy

Je třeba jednoznačně říci, že Ukrajina patří do NATO, řekl při debatě pěti kandidátů na prezidenta senátor Marek...

STALO SE DNES: Prezidentský kvíz vyhrála Nerudová, Rusové zastřelili Romy

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová dominovala v kvízu o obraně a NATO. Rusové na Ukrajině zastřelili desítky Romů,...

Nákupy v Polsku: úspora i nadávky. Supermarkety obléhají Češi, kvůli nulové DPH

Premium Polské supermarkety obléhají Češi. Kvůli nulové DPH na jídlo je tu levně. To ukázal i kontrolní nákup základních...

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....