Krize drtí pohraniční prostituci, z nevěstinců jsou obchody a byty

  10:24aktualizováno  10:24
V době největšího rozmachu fungovalo v severočeském Dubí, symbolu příhraniční prostituce, na padesát nevěstinců. Dnes tu skomírají jen čtyři a i ty možná co nevidět zavřou. Nočních klubů a prostituce v českém pohraničí v posledním roce výrazně ubylo. Na jejich zákazníky dopadla finanční krize.

Pět let starý snímek zachycuje období, kdy se v Dubí nevěstincům dařilo. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Končí tím téměř dvacetiletá éra, kdy se obce v pohraničí snažily prostituce zbavit. Většinou marně. "Odhaduji, že třeba v Dubí skončí kompletně všechny noční kluby nejpozději do dvou let," řekl policista, který se na severočeské policejní správě zabývá mravnostní kriminalistou.

V Dubí je ta změna vidět na první pohled. V hlavní Ruské ulici, která prochází celým městečkem a ještě nedávno ji lemovaly výlohy nevěstinců, je téměř pusto. Výkladní skříně jsou prázdné, dříve barevné neony ve tvaru polibků a ženských siluet jsou rozbité.

Dnes je místo nevěstince drogerie."První ránou pro místní prostitutky bylo otevření přeshraničního dálničního úseku, který odtud odvedl většinu cizích řidičů. Zavedli jsme také kontroly lidí, kteří do nočních klubů míří. Naše vyhláška nám to umožňuje," uvedl dubský starosta Petr Pípal. "To celé završila ekonomická krize – zákazníci přestali do nevěstinců jezdit," dodal.

Policisté i odborníci, kteří se o obchod se sexem zajímají, říkají, že většina prostitutek z pohraničí se přesunula dál na západ – do Německa nebo Španělska.

Ostatně mnoho dívek, které se nabízely v Dubí nebo v Rozvadově, ani nepocházelo z Česka. Bylo tu třeba hodně Rumunek a Bulharek. "Tím, že obě země vstoupily do Evropské unie, mohou tyto dívky nyní volně cestovat po celém kontinentu. Tak šly tam, kde mají lepší výdělek," řekla Hana Malinová z občanského sdružení Rozkoš bez rizika, které dlouhodobě sleduje chování prostitutek.

Místo lehkých žen šampony

Willkommen im Lovestory. Ten zelenožlutý neon svítící uprostřed severočeského Dubí nešlo přehlédnout. Zářil tu celé roky a ve výloze pod ním tancovalo vždy několik dívek.

Zhruba před měsícem ho nahradil nápis jiný. Stojí na něm: Drogerie, domácí potřeby. A místo lehkých žen je ve výkladní skříni, kterou překrývají slova "Nově otevřeno", pár lahviček šamponů.

"Moc lidí zatím nechodí. Určitě se to ale zlepší," věří vietnamský obchodník, který si prostory po někdejším známém nočním klubu pronajal. Možná uspěje, přeměna nevěstince v obchod však každopádně naznačuje, jak se severočeské Dubí především v posledních měsících mění. Z centra příhraniční prostituce v běžné městečko.

Zákazníci ze Saska už nejezdí

zákon a prostituce

V Česku se v minulých letech opakovaně mluvilo o legalizaci prostituce. Podle návrhů se měla stát prostituce legální živností, ze které by se platily daně. Zatím z těchto úvah vždy sešlo, neměly politickou podporu.

Od příštího roku se přesto zákony související s prostitucí změní. Nový trestní zákoník, který začne platit 1. ledna 2010, obsahuje třeba nový čin prostituce ohrožující mravní vývoj dětí. Za něj hrozí až 2 roky vězení.

Miloslavu Černému stačilo ještě před časem odhrnout záclonu u okna svého domu a mohl sledovat, jak se do penzionu na protější straně ulice sjíždějí němečtí zákazníci.

Už to však neplatí, stejně jako ve většině z padesáti nevěstinců, které v Dubí kdysi fungovaly.

"Přestavují to na klasické byty," říká o penzionu z protější strany ulice Černý, který je dnes řadovým obecním zastupitelem.

V druhé polovině devadesátých let byl však místostarostou a snažil se proti prostituci bojovat. Víceméně bez úspěchu.

"Byl to docela marný boj," přiznává Černý. "Marný především kvůli kupní síle nejprve marky a potom eura. Vždycky jsem říkal, že prostituce tu skončí až poté, co se to nevyplatí hlavním zákazníkům prostitutek – mužům ze sousedního Saska," dodává Černý.

Zákazníci nevěstinců začali podle něj mizet už asi před třemi roky. V posledních měsících jich však ubývá rapidně. Kvůli finanční krizi zůstávají muži ze Saska raději doma.

Jdete do "bordelu"? Legitimujte se

Současný starosta Petr Pípal vidí příčiny pádu desítek nočních klubů i jinde. Zhruba před dvěma roky začal posílat k nevěstincům hlídky městské policie. Strážníci měli jediný úkol – legitimovat každého, kdo do podniku mířil.

"Vydali jsme vyhlášku postihující nabízení sexuálních služeb ve městě. Díky ní můžeme kontrolovat návštěvníky klubů a zvát si je na radnici, aby vysvětlili, proč do konkrétního podniku šli," říká Pípal.

Všechny zákazníky klubů kontrolují strážníci.

Dubská radnice si udělala i reklamu v Německu, pozvala tamní novináře a především začala do Saska posílat stovky "pozvánek". "Několikrát se nám ozvaly i manželky mužů, které jsme na radnici pozvali," směje se Pípal. "S kontrolami před nevěstinci rozhodně nepřestaneme, už jich zbývá i tak málo," dodává.

Zůstaly Kiss, Libido a Sauna

Těch, které zůstávají otevřené, je skutečně už pár – třeba podniky se jménem Kiss, Venezia nebo Libido. Nevěstinec Sauna už otevírá jen o víkendu.

"Pamatuji dobu, kdy jen v Dubí se živilo prostitucí na 400 holek. Dnes je jich dvacet třicet, v každém bordelu jsou tak čtyři prostitutky," říká policejní detektiv, který na severu Čech má na starosti mravnostní kriminalitu.

Ale i těm, které zbyly, klesly výdělky. Za hodinu sexu si účtují maximálně 40 eur, tedy něco málo přes tisíc českých korun. Prostitutky, které se nabízejí přímo na ulici, berou i o polovinu méně.

I zatím fungující nevěstince jsou na prodej."Často nemám ani jednoho zákazníka za den," říká osmadvacetiletá Ilona. Tvrdí, že v minulosti pracovala i v jednom z dubských nevěstinců, teď postává spíš u silnice mezi Dubím a Teplicemi. Prý to má blíž ke "klientům".

Změnila se struktura provozovatelů nevěstinců. V minulosti jich tu většinu vlastnili Bulhaři nebo lidé z bývalé Jugoslávie. Dnes noční kluby vedou místní "podnikatelé".

"Ukazuje to, v jak špatné situaci trh se sexem v Dubí je. Pokud by vynášel, tak by tu Bulhaři nebo kosovští Albánci zůstali," dodává severočeský kriminalista.

Kluby krachují všude

Obdobná situace jako v Dubí panuje i v dalších příhraničních obcích, které v minulosti prostituce "proslavila". Podle sdružení Rozkoš bez rizika před pár dny klesl jen v západních Čechách počet zahraničních zákazníků nevěstinců o polovinu.

"Jezdilo sem 99 procent německých zákazníků. To ale skončilo, takže tu z dvaceti klubů zbyly jen tři. Je to jasný dopad finanční krize," říká starosta Křimova na Chomutovsku Zdeněk Vokatý.

"Kluby, které ještě zůstaly, přehodnocují, co budou dělat. Možná z nich vzniknou herny nebo něco, co by zase vydělávalo," dodává starosta západočeského Rozvadova Jindřich Červený.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Najdete na iDNES.cz