Předepisujte jen určité léky, častěji nutí zdravotní pojišťovny lékaře

  2:01aktualizováno  2:01
Zdravotní pojišťovny začaly více promlouvat do toho, co pacientovi doktoři napíší na recept. Části lékařů a lékárníků se to nelíbí. Upozorňují na to, že pojišťovny upřednostňují léky vybrané neveřejným klíčem a blokují možnost jejich záměny. Pojišťovny takzvané pozitivní listy hájí tím, že uspoří peníze z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Možnost záměny blokuje slovo "nezaměňovat" vepsané lékařem na recept. Toto slovo doktoři používají v případech, kdy pacient má alergii a kvůli ní mu vyhovuje pouze jeden konkrétní lék. Pokud je na receptu "nezaměňovat", lékárník musí bez výjimky vydat jen to, co lékař předepsal, i když by si pacient přál něco jiného.

Stejným slovem si nyní zdravotní pojišťovny jistí, že pacient dostane jen takový lék, který ony doporučují na takzvaném pozitivním listu. "Při preskripci je vhodné uvádět na receptu příznak Nezaměňovat," tvrdí Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všechny současné pojišťovny kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podobné pravidlo uplatňuje podle lékařů i VZP.

"Je to doporučený postup," potvrdil z praxe Lubor Kinšt ze Sdružení praktických lékařů. Jenže takový postup vadí části lékařů a lékárníkům.

"Dochází k využívání medicínského nástroje ke komerčním účelům," domnívá se Stanislav Havlíček, který je v představenstvu Lékárnické komory ČR. Právě ta patří k nejhlasitějším kritikům takzvaných pozitivních listů.

VZP se proti kritice ohrazuje. Podle ní lékaři označení nemusejí na receptu uvádět. "To, zda lékař označí přípravek 'nezaměňovat', je pouze na jeho rozhodnutí," podotýká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

"Je to nepřímé ovlivňování. Musím ale uznat, že povinností pojišťovny je sledovat i nákladovou stránku věci. Ale samozřejmě léčení a náklady jdou vždy trochu proti sobě. Teď jde o to, že jsme jako lékaři zvyklí, že jen my můžeme rozhodovat, co musí  pojišťovna zaplatit. A to je také tlak a také není úplně správný," míní Kinšt.

Lék se prodává dráž, přesto ho pojišťovna doporučí

Výrobci léků, lékaři i lékárníci také upozorňují, že pojišťovny protežují léky, které patří na trhu k těm dražším. "Třeba u Helicidu jsou na trhu další tři levnější preparáty od konkurence," upozornil jeden ze zástupců farmaceutických firem, které vyrábějí generika, tedy léky, které využívají toho, že originálnímu přípravku již vypršela ochrana patentem.

"VZP se údajně řídí cenou za jeden den léčby. To je problém, protože ceny léků se mění. Pojišťovna proto často podporuje předepisování léku, který ve skutečnosti není nejlevnější," uvedl Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

"Konkurenční přípravky mají sice z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyšší maximální cenu, než za kterou se prodává lék na pozitivním listu, avšak to vůbec nesouvisí s reálnými cenami na trhu.  A co víc, v poslední době se objevují případy, kdy je cena doporučovaného léku dokonce vyšší, než jsou maximální ceny léků konkurenčních," popsal Zörner.

Mají přednost

Pozitivní list VZP zatím hovoří o těchto lécích:

  • Helicid na žaludek, Zentiva
  • Amaryl na cukrovku, Sanofi
  • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
  • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
  • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva

Od července na seznam přibude:

  • Zocor na snížení cholesterolu,
    Merck Sharp & Dohme - Chibret

Pozitivní list Svazu zdravotních pojišťoven ČR čítá desítky léků. Jejich seznam najdete zde. Svaz jej bude od 1. července aktualizovat.

VZP argumentuje tím, že na seznam se dostane jen ten výrobce, který si s pojišťovnou nasmlouvá slevu. "Pro zařazení přípravku na pozitivní list VZP jsou dvě kritéria. Prvním je nejnižší nabídnutá cena po slevě, druhý schopnost uspokojit trh," popsal Tichý.

Svaz pojišťoven pracuje s podobnými podmínkami. Místo slevy však počítá s takzvaným úhradovým ekvivalentem. "Ten je vypočten jako podíl úhrady za balení a počtu definovaných dávek v balení příslušného léčivého přípravku," uvedl svaz.

Lékaři a lékárníci tvrdí, že není zcela jasné, co konkrétně se s cenou a úhradou děje. "Počítačový program, který má tři čtvrtě ordinací, nám sice barevně ukáže, zda je lék doporučovaný, či nikoliv, informace o slevě z něj ale nedostane. V softwaru vidíme jen původní cenu," popsal kardiolog Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Mluvčí VZP však tvrdí opak. "Lékař i lékárník slevu na svém softwaru může vidět," uvedl Tichý.

Jojko se zaváděním pozitivních listů v současné podobě nesouhlasí. "Nelíbí se mi, že rozhodování o slevách probíhá za zavřenými dveřmi. O zařazení na seznam se rozhoduje kdesi uvnitř budovy VZP, ale nevstupuje do něj žádná komise odborníků," tvrdí Jojko.

Ušetříme miliardy, tvrdí pojišťovna

Pozitivní listy pojišťovny zavedly jako pomůcku pro pacienty, ale zejména pro lékaře a lékárníky. Měli by z nich vyčíst, které léky jsou nákladově nejvýhodnější. Tedy odčerpají nejméně peněz z veřejného zdravotního pojištění. Výrobce léků pak má motivovat ke snížení ceny. Třeba VZP mluví v souvislosti s pozitivním listem o úsporách až dvou miliard korun ročně.

VZP pozitivní list zavedla v březnu letošního roku, Svaz zdravotních pojišťoven ČR jej má od ledna 2012. Obě instituce seznam postupně doplňují. VZP například nedávno oznámila, že od července na pozitivní list doplní šestou položku: lék na snižování hladiny cholesterolu.

"Byli bychom rádi, kdyby se lékaři řídili pozitivními listy v průměru zhruba v osmdesáti procentech případů. Zbylých dvacet procent by podle našeho názoru na nejrůznější výjimky mělo stačit," uvedl dříve náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Ačkoli má dokument doporučující charakter, mezi lékaři se mluví o tom, že za jeho nedodržování budou pojišťovny rozdávat pokuty. Nebo budou striktní při zpětném hrazení vyúčtované péče. Podle VZP zůstane vždy na lékaři, zda napíše jiný než doporučovaný lék. "VZP nezastírá, že chce lékaře vést k tomu, aby v maximální možné míře předepisovali levnější varianty léků. Odborné hledisko ale musí mít vždy přednost," tvrdí Tichý.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

Babiš naléhal na ČSSD, aby zůstala ve vládě. Vše je nyní na Hamáčkovi

Premiér Andrej Babiš vstupuje do Lidového domu k jednání s vedením ČSSD o...

Premiér Andrej Babiš pochopil, že jde do tuhého. Dorazil do Lidového domu, kde se ČSSD rozhodovala o tom, zda její...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz