Seznam amnestovaných bobtná o kontroverzní lidi, kritika Klause sílí

  19:58aktualizováno  19:58
Na seznamu lidí, kteří uniknou trestu díky amnestii vyhlášené Václavem Klausem, stále přibývají jména figurující ve velkých hospodářských kauzách či dílčích podvodech. Stoupá i počet kritiků prezidentova opatření. K opoziční ČSSD se přidala i většina prezidentských kandidátů. A to včetně Miloše Zemana či Jany Bobošíkové, které s Klausem spojují vzájemné sympatie.

Václav Klaus vyhlásil ve svém novoročním projevu dílčí amnestii. Od té doby na jeho hlavu míří čím dál víc kritiky. | foto: ČTiDNES.cz

Díky amnestii zřejmě uniknou trestu tuneláři z kauz investičních fondů Trend a Mercia či zakladatelé firmy Progres Invest. Na seznamu přibyli i protagonisté kauzy Český dům či Čepro. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové by takových případů mohlo být až třináct se škodami v miliardách korun (více zde).

Amnestie

Kvůli Klausovu rozhodnutí mohou přijít o část peněz klienti firmy H-systém, kteří zaplatili v průměru každý milion za bydlení blízko Prahy, ale nikdy ho nedostali. Ve hře je však i to, že soud sice tři manažery vytunelované firmy osvobodí, povinnost uhradit vzniklou škodu jim však ponechá.

Soud může osvobodit i další zvučná jména. Někdejší šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal se zbavil břemene ve formě podmínky za zneužití pravomoci úřední osoby. U konce je i přes osm let dlouhý proces s někdejším šéfem Českomoravského fotbalového svazu Františkem Chvalovským. Ten spolu s dalšími čtyřmi lidmi údajně způsobil Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun.

Nad amnestií pro podnikatele Tomáše Pitra souzeného za daňové podvody visí otazník. O jeho případu si nebyli jistí ani podnikatelovi advokáti. Vězení se nejspíše vyhne také silniční pirát Aleš Trpišovský, o podmínku přijde předseda radikální DSSS Tomáš Vandas (koho dalšího se amnestie týká, čtěte zde).

Kritika přišla od prezidentských kandidátů i od ombudsmana

Velké množství kontroverzních lidí, kteří díky prezidentskému pardonu uniknou trestu, kritizovala řada lidí z politického i veřejného života. Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier pokládá za skandální, že z amnestie nebyli vyloučeni lidé souzení za korupci a ekonomické trestné činy. Soudí, že byla "šita na míru" na některé kauzy a že amnestie je dárek Klausovým přátelům z oblasti ekonomiky z 90. let.

Výhrady k amnestii mají i další prezidentští kandidáti. "Nemělo se to týkat největších skandálů této republiky," prohlásil Karel Schwarzenberg z TOP 09, který původně s vyhlášením amnestie souhlasil. Klausův krok kritizovala i Jana Bobošíková, pochybnosti má také Miloš Zeman. Jan Fischer prohlásil, že vyhlášení amnestie respektuje, sám by ji však nevyhlašoval.

Souhlasíte s prezidentskou amnestií v podobě, ve které ji vyhlásil Václav Klaus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

NE 30767
ANO 1781

Nevoli vyvolal Klausův krok také u opozice. Sociální demokraté uvažují o mimořádné sněmovní schůzi. Premiér Petr Nečas by na ní měl vysvětlit, proč prezidentovo rozhodnutí podepsal, řekl ve středu novinářům předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Ze známých osobností kritikou nešetřil textař Michal Horáček. "Já tomu prostě nerozumím: proč se odměňuje ten, kdo průběh trestního stíhání dokázal mařit - nepřebíráním obsílek, fingovanými chorobami a hlavně kličkami fikaných právníků, které je ovšem nutné platit tak mohutně, že na to má jen člověk extrémně bohatý?" uvedl na svém facebookovém profilu. 

Věznice opustí až třetina všech odsouzených

Veřejný ochránce lidských práv Pavel Varvařovský sice volal po řešení, které by ulevilo přeplněným českým věznicím, to však podle něj amnestie není. "Bez systémových změn zůstane situace stejná," tvrdí.

Na svobodu by se měla dostat zhruba třetina všech lidí, kteří si v káznicích odpykávají své tresty. Soud posoudí spisy 7 416 odsouzených, kterých se amnestie vyhlášená končícím prezidentem Václavem Klausem může týkat. Kolik lidí nakonec vyjde z vězení, zatím není jisté.

První odsouzené však začaly věznice propouštět už ve středu dopoledne (přečtěte si o tom tady). Celkem jich od rána do 17:30 propustily 560. V České televizi to řekl šéf vězeňské služby Petr Dohnal.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz