Díky amnestii zřejmě uniknou trestu tuneláři z kauz investičních fondů Trend a Mercia či zakladatelé firmy Progres Invest. Na seznamu přibyli i protagonisté kauzy Český dům či Čepro. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové by takových případů mohlo být až třináct se škodami v miliardách korun (více zde).
AmnestieŠKODY: Stopnou se korupční kauzy za miliardy PŘEHLEDNĚ: Seznam lidí, které amnestie zasáhne VĚZNI: První odsouzení opustili věznice SLOVENSKO: Amnestii vyhlásil i Gašparovič KONTROVERZE: Soudce Berka dostane zpět miliony H-SYSTEM: Je to výsměch, říkají klienti KRITIKA: Nesouhlasí ČSSD ani kandidáti na Hrad GLOSA: Amnestie pro tuneláře |
Kvůli Klausovu rozhodnutí mohou přijít o část peněz klienti firmy H-systém, kteří zaplatili v průměru každý milion za bydlení blízko Prahy, ale nikdy ho nedostali. Ve hře je však i to, že soud sice tři manažery vytunelované firmy osvobodí, povinnost uhradit vzniklou škodu jim však ponechá.
Soud může osvobodit i další zvučná jména. Někdejší šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal se zbavil břemene ve formě podmínky za zneužití pravomoci úřední osoby. U konce je i přes osm let dlouhý proces s někdejším šéfem Českomoravského fotbalového svazu Františkem Chvalovským. Ten spolu s dalšími čtyřmi lidmi údajně způsobil Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun.
Nad amnestií pro podnikatele Tomáše Pitra souzeného za daňové podvody visí otazník. O jeho případu si nebyli jistí ani podnikatelovi advokáti. Vězení se nejspíše vyhne také silniční pirát Aleš Trpišovský, o podmínku přijde předseda radikální DSSS Tomáš Vandas (koho dalšího se amnestie týká, čtěte zde).
Kritika přišla od prezidentských kandidátů i od ombudsmana
Velké množství kontroverzních lidí, kteří díky prezidentskému pardonu uniknou trestu, kritizovala řada lidí z politického i veřejného života. Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier pokládá za skandální, že z amnestie nebyli vyloučeni lidé souzení za korupci a ekonomické trestné činy. Soudí, že byla "šita na míru" na některé kauzy a že amnestie je dárek Klausovým přátelům z oblasti ekonomiky z 90. let.
Výhrady k amnestii mají i další prezidentští kandidáti. "Nemělo se to týkat největších skandálů této republiky," prohlásil Karel Schwarzenberg z TOP 09, který původně s vyhlášením amnestie souhlasil. Klausův krok kritizovala i Jana Bobošíková, pochybnosti má také Miloš Zeman. Jan Fischer prohlásil, že vyhlášení amnestie respektuje, sám by ji však nevyhlašoval.
Souhlasíte s prezidentskou amnestií v podobě, ve které ji vyhlásil Václav Klaus?
Nevoli vyvolal Klausův krok také u opozice. Sociální demokraté uvažují o mimořádné sněmovní schůzi. Premiér Petr Nečas by na ní měl vysvětlit, proč prezidentovo rozhodnutí podepsal, řekl ve středu novinářům předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
Ze známých osobností kritikou nešetřil textař Michal Horáček. "Já tomu prostě nerozumím: proč se odměňuje ten, kdo průběh trestního stíhání dokázal mařit - nepřebíráním obsílek, fingovanými chorobami a hlavně kličkami fikaných právníků, které je ovšem nutné platit tak mohutně, že na to má jen člověk extrémně bohatý?" uvedl na svém facebookovém profilu.
Věznice opustí až třetina všech odsouzených
Veřejný ochránce lidských práv Pavel Varvařovský sice volal po řešení, které by ulevilo přeplněným českým věznicím, to však podle něj amnestie není. "Bez systémových změn zůstane situace stejná," tvrdí.
Na svobodu by se měla dostat zhruba třetina všech lidí, kteří si v káznicích odpykávají své tresty. Soud posoudí spisy 7 416 odsouzených, kterých se amnestie vyhlášená končícím prezidentem Václavem Klausem může týkat. Kolik lidí nakonec vyjde z vězení, zatím není jisté.
První odsouzené však začaly věznice propouštět už ve středu dopoledne (přečtěte si o tom tady). Celkem jich od rána do 17:30 propustily 560. V České televizi to řekl šéf vězeňské služby Petr Dohnal.