Jako přes kopírák. Krejčíř simuluje a chce utéct, míní čeští policisté

  7:07aktualizováno  7:07
Čeští detektivové příliš nevěří, že Radovan Krejčíř skutečně trpí zdravotními problémy. Podle nich to je jen způsob, jak se podnikatel hodlá dostat zpět na svobodu. Před lety v Česku chtěl Krejčíř z vazby kvůli údajným depresím.

Radovan Krejčíř na archivním snímku. | foto: AP

Když v pondělí dostali čeští policisté zprávu, že soud v Johannesburgu schválil převoz kriminálního bossa Radovana Krejčíře kvůli špatnému zdravotnímu stavu do nemocnice, nevěřili svým uším.

Detektivové, kteří léta Krejčíře v Česku vyšetřovali, si prožili déja vu. To, co se nyní odehrává v Jihoafrické republice, sami dříve zažili.

Příběh zločince, který prorazil v podsvětí dvou kontinentů čtěte v úterý, 26. listopadu

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Je to jako přes kopírák," kroutí hlavou bývalý elitní detektiv protikorupční policie Karel Tichý, největší expert na bossy Radovana Krejčíře a Františka Mrázka.
Jihoafrická policie viní vládce podsvětí Krejčíře z únosu a pokusu o vraždu. Pro stejné činy je obžalován i v Česku.

Endogenní deprese si objednal z vězení

Johannesburští kriminalisté podezírají Krejčíře z řady dalších vražd v jeho okolí. Stejně jako jejich čeští kolegové. Krejčíř v JAR už několikrát skončil ve vazbě. Pokaždé se dostal na svobodu. Přesně jako v Česku.

Soudce jej v pondělí propustil z vazby do nemocnice poté, co Krejčíř a jeho advokáti tvrdili, že mu hrozí selhání ledvin a infarkt. V Česku se Krejčíř snažil dostat z vazby tvrzením, že je psychicky nemocný. Detektivové zachytili, jak z vězení organizoval "výrobu" lékařské zprávy, podle níž trpěl "endogenními depresemi". Údajně s ním za peníze spolupracovali někteří lékaři.

"Jsem přesvědčen, že jde o Krejčířovu snahu dostat se na svobodu. Už spřádá plány, jak z JAR uteče zase do jiné země," domnívá se někdejší detektiv Tichý. Stejně hovoří i aktivní policisté, s nimiž MF DNES hovořila.

Podle johannesburského soudce Ramaruma Monamy jsou Krejčířovy zdravotní problémy skutečné. "Shledávám to, co řekl Krejčířův lékař, důvěryhodným. Poskytl víc než dostatek důkazů," řekl.

Vzájemně se podobajících událostí kolem Krejčíře v Johannesburgu a dříve v Praze lze nalézt víc. Před týdnem probleskla zpráva, že Krejčíř v dubnu 2009 údajně vypracoval v JAR seznam šesti lidí určených k likvidaci. Byl prý mezi nimi i Čech. Svědectví údajného nájemného vraha získal soukromý vyšetřovatel Paul O’Sullivan (více čtěte zde).

MF DNES viděla dokumenty, podle nichž informaci o Krejčířově seznamu smrti vyšetřovali v roce 2005 i čeští kriminalisté. Byli na něm také lidé, které skutečně kdosi zavraždil. V obou případech se hovořilo o zakopaném samopalu.

Jihoafrická policie minulý týden potvrdila zadržení Krejčíře

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz