Kraus si uměl zajistit dotace a rodině byty

  1:00aktualizováno  1:00
Michal Kraus za týden složí po dvaceti letech poslanecký mandát. Do historie se zapíše i jako člověk, který díky politice dokázal velmi slušně zajistit celou svou rodinu.

Poslanec Kraus zajistil byty oběma svým dcerám. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Jaký byl vlastně poslanec ČSSD Michal Kraus, který nyní odchází v důsledku "kakaové kauzy" z vysoké politiky? V parlamentu byl zdatný vyjednavač, tvrdí o něm jeho straničtí kolegové. Zdatný byl, ale spíše v tom, jak uměl propojit politiku s byznysem, říkají zase jeho straničtí kritici.

Na co tím Krausovi političtí oponenti narážejí? Kraus během svého nepřetržitého dvacetiletého poslaneckého mandátu (před rokem 1989 byl poslancem za KSČ) čas od času i podnikal. Kromě toho, že propagoval prodej saponátů firmy Amway, a kromě nedávné snahy zprivatizovat v Ghaně podnik na zpracování kakaa byl třeba ve vedení jedné truhlářské firmy nebo v kovoobráběcí společnosti.

V poslední době se nejvíce angažuje ve fotbalovém klubu SK Kladno, který je nyní na špici druhé ligy. Do září 2005 byl předsedou představenstva klubu, teď je dokonce jeho prezidentem.

"Jsem tělovýchovný bafuňář jako každý jiný. Nemám z toho žádné požitky ani výhody. Dělám to hlavně proto, že tam hraje můj syn. A to je úděl mnoha tatínků, tak to bývá," svěřil se před dvěma lety Kraus Lidovým novinám.

Jenže pak se ukázalo, že do Krausova klubu občas ze státního rozpočtu "spadne" několik desítek milionů korun jako dotace. Na tyto dotace mají sice kluby právo, ale v dlouhé frontě žádostí se jen tak na někoho nedostane. Kraus však jako vlivný člen rozpočtového výboru dokázal dotaci pro Kladno "pojistit".

V roce 2004 sice po kritice raději jednu ze svých žádostí o peníze (šlo o jedenáct a půl milionu korun) stáhl, ale třeba na letošní rok je pro kladenský fotbal opět schváleno patnáct milionů korun a na rok 2007 se počítá s dalšími pětadvaceti miliony.

Kraus se dušuje, že tentokrát za prosazením dotace nestojí. Zajímavé je, že v kladenském klubu nyní pracuje jako marketingová ředitelka jeho čtyřiadvacetiletá dcera Michaela.

Sehnal byty pro dcery
"Dcera pana Krause u nás dělá marketingovou ředitelku. Jestli to je úlitba prezidentovi? To jsou spekulace. Na to nebudu odpovídat," řekl šéf kladenského klubu Petr Urbánek.

Podle informací MF DNES má Michaela Krausová v klubu nadprůměrný plat. "To bude určitě lež. To je vnitřní záležitost klubu. Takhle to určitě nefunguje," reagoval člen vedení klubu Eduard Novák na otázku, zda se plat marketingové ředitelky blíží hranici sto tisíc korun.

Když bylo Krausově dceři Michaele 18 let, stala se majitelkou luxusního pětipokojového bytu v Praze ve Stodůlkách. Zaplatila za něj tři a půl milionu korun, ale Kraus tvrdí, že peníze dali dohromady v rodině.

I své druhé dceři, jedenadvacetileté Daniele, dokázal Kraus pomoci s bydlením. V roce 1996 totiž odmítl vrátit obecní čtyřpokojový byt v Praze na Barrandově, který mu byl přidělen "v nouzové situaci" v roce 1992, kdy byl místopředsedou České národní rady. Právě dcera Daniela v něm nyní žije.

Kraus teď bydlí v obci Velká Dobrá na Kladensku. Zde si se svou ženou Danou, učitelkou základní školy, pořídili v roce 1999 dům za 3,1 milionu korun. Tentokrát si na to vzal hypotéku – čtyři miliony korun. K trvalému pobytu se však Kraus přihlásil ke své sestře do Semil, protože tady šéfuje krajské organizaci ČSSD.

Na liberecké kandidátce ČSSD chtěl letos v červnu opět kandidovat do Sněmovny. Dům ve Velké Dobré na Kladensku chtěl Kraus původně přenechat svému synovi, nadějnému fotbalistovi, a pořídit si jiný dům či byt. Jestli to nakonec udělá, bude záležet na tom, jak úspěšný bude v podnikání i bez poslaneckého mandátu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz