Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Krást nebudu nikdy, říká odcházející vicepremiér Čunek

  10:05
Předseda lidovců Jiří Čunek byl po většinu svého působení ve vládě nadměrně zatížen vysvětlováním svých údajných afér. Za největší chybu považuje, že si "nedokázal vytvořit mediálně obranný tým, který by ty nesmysly eliminoval". "Ale takový tým stojí moc peněz a já krást nebudu nikdy," říká.

U nás ve straně lidé požadují, aby politici spolu dobře vycházeli: nehádejte se. A já jsem to vyslyšel, říká Jiří Čunek. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Už podruhé opouštíte Topolánkovu vládu. Nezvažujete zároveň rezignaci na post předsedy KDU-ČSL?
Neuvažoval jsem o tom.

Odcházíte z vlády s tím, že byste se do vlády chtěl vrátit, pokud byste uspěl na sjezdu vaší strany?
Odešel jsem z vlády, abych konsolidoval stranu, na nic jiného se teď nesoustředím.

Co vám zlomilo vaz? Byl to špatný odhad situace, když jste místo sebe navrhoval odvolání ministra financí Miroslava Kalouska a možná kvůli jeho odborným schopnostem se za něj postavila ve vaší straně i řada lidí, kteří dosud stáli za vámi?
U nás ve straně je to spíš tak, že lidé požadují, aby politici spolu dobře vycházeli, takže požadavek stranické základny byl: nehádejte se, dohodněte se. A já jsem to vyslyšel. Uvědomil jsem si, jak hluboce je strana rozdělená těmi vnitřními půtkami. Jako nejlepší mi přišlo odstoupit a zabránit dalšímu štěpení.

Vaše strana předvádí, jak hluboce je rozdělená. Nebyli byste pro voliče čitelnější, kdyby se ty dvě party úplně rozešly a dělaly každá zvlášť vlastní a srozumitelnou politiku?
S tím zásadně nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že v naší straně žádné dvě stejně velké party nejsou. Je tu devadesát procent křesťansko-sociálně smýšlejících a možná deset procent těch, kteří jsou liberálními pragmatiky.

Koho kromě ministra Kalouska mezi ně počítáte?
Kolem něj jsou lidé, které nechci jmenovat, protože se mohou ohradit, že nechtějí být v žádném křídle. Ale je jisté, že jsou.

Podle čeho se rozhodnete, zda se budete znovu ucházet o nějakou funkci ve vedení KDU-ČSL?
Máme před sebou pět měsíců, nad tím teď nemusím přemýšlet.

Jiří Čunek

Osobní údaje

Narozen 1959 ve Zlíně, tehdy Gottwaldově.
1974–77 se vyučil na středním odborném učilišti v Napajedlech.
Pracoval jako automechanik v gottwaldovských Pozemních stavbách.
Odmaturoval na SPŠ strojní.
Nastoupil do Zbrojovky Vsetín jako bezpečnostní technik.
1990 vstoupil do lidové strany. 1994 byl zvolen do vsetínského zastupitelstva.
Po volbách v roce 2006 se stal senátorem.
2006 zvolen předsedou KDU-ČSL.
9. ledna 2007 byl jmenován ministrem pro místní rozvoj a prvním místopředsedou vlády Mirka Topolánka.

Nelitujete s odstupem času, že jste radši nezůstal „jen“ senátorem za Vsetín a starostou tohoto města a vydal jste se do Prahy dělat tu úplně nejvyšší politiku? Nebyl ten skok přece jen příliš velký?
Takto se na život nedívám. Kdybych se měl otáčet dozadu a litovat všech kroků, které se mi nezdají, byl bych pesimista. Ale já jsem optimista. Jsem přesvědčen, že do Prahy do politiky musí přijít i lidé, kteří vnímají, co potřebují lidé v menších městech a ve vesnicích. To, že je to těžké, se ukazuje i na mém případě.

Když opouštíte vládu, nemůže to znamenat, že i její dny se krátí?
Na vládě jsem teď v pondělí slyšel vtip, jaký je rozdíl mezi odcházejícími ministry a těmi, kteří zůstávají - ti druzí mají dva měsíce navíc. Já tomu ale nevěřím, jsem přesvědčen, že předčasné volby nebudou.

Nebudou se někteří k vám loajální poslanci - Hovorka, Kvapil, Carbol - pokoušet o nějakou formu eutanazie Topolánkova kabinetu?
Chci, aby křesťanští demokraté drželi slovo. Musíme udělat všechno pro to, aby tato koalice vydržela.

Až se třeba v parlamentu budou projednávat zákony, které po sobě zanechá ministr zdravotnictví Julínek, který podobně jako vy opustí vládu, má některý z nich šanci projít i hlasy KDU-ČSL, nebo je část vašich poslanců bude torpédovat?
Zákon o specifických zdravotních službách - a potraty jsou jenom jedna jeho část - nemůže projít. Co naopak projít může, je zákon o zdravotnické záchranné službě.

Vaše působení ve vládě vypadá jako sled větších či menších problémů nebo afér - ať už jde o vaše tvrdá slova na adresu Romů či kauzu vyšetřování údajného úplatku pro vás. Vy jste se proti tomu všemu bránil. Vidíte vůbec nějakou chybu, kterou jste za ty dva roky udělal?
Chybou je, že jsem si nedokázal vytvořit mediálně obranný tým, který by ty nesmysly dokázal eliminovat. Ale takový tým stojí moc peněz a já krást nebudu nikdy.

Nevidíte žádné pochybení ani při přípravě Česka na čerpání z evropských fondů?
Důležitý je výsledek, a když se podíváte na něj, tak málokterá země, která byla v takovém zpoždění jako Česká republika, to zvládla tak bravurně. Máme dostat 26,7 miliardy eur a dneska už máme podané projekty na 15 miliard eur. Tak je vidět, že jsme svůj úkol splnili.

Evropská unie nám však vytýká, že nemáme dobrý monitorovací systém pro rozdělování evropských dotací. To byla ostatně asi i nejsilnější Topolánkova výtka vůči vám. Nebo to byla jenom záminka?
Od něj to možná spíše byla velká neinformovanost. Monitorovací systém měl být vytvořen v roce 2000. Tehdy to bylo uděláno fatálně špatně, v rozporu se zákonem, a já jsem to zdědil, abych to napravil.

Ale vy jste to zatím nenapravil.
Udělali jsme takové kroky, že ten systém funkční je, a teď jsme v přípravě nového výběrového řízení, aby bylo vše v pořádku.

Čím to podle vás je, že už dlouho vaše strana nepřišla s nějakým silným tématem, s nímž by si vás veřejnost spojovala?
Naším silným tématem je nedávno prezentovaná nová prorodinná politika, která se nedívá na rodinu jako na pobírače dávek, ale že přináší ekonomice velkou přidanou hodnotu, a proto by měla být oceňována. Jen se nám zatím moc nedaří toto téma "prodávat".

Neskončí to nakonec přece jen tím, co prosazoval Kalousek, tedy že budete jako strana uvažovat o společném předvolebním bloku s ODS?
Jsem naprosto přesvědčen, že to se stát nemůže, že tento koncept Mirka Kalouska je pro stranu naprosto záhubný, a proto se to nestane.

Až příští týden vyklidíte svou kancelář na ministerstvu a předáte ji Svobodovi, budete mít na řadu věcí více času. Na co se nejvíc těšíte?
Na rodinu. V posledních měsících jsem hodně sobot a nedělí musel trávit v práci.

Když jste řekl své ženě, že odejdete z vlády, vyhubovala vám, že jste to zabalil, nebo vás naopak pochválila, že budete častěji ve Vsetíně?
Já jsem jí to zavolal a ona z toho měla ohromnou radost. Dokonce si nepamatuji, že by z něčeho v poslední době měla větší radost.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Jan Svoboda: Myslíte si, že na vás po několika týdnech vzpomene někdo se slzou v oku jako na někoho, kdo byl neprávem poškozen a veřejně zostuzen?
Nechci vzbuzovat u někoho lítost. Tu nespravedlnost normálně uvažující lidé vidí, to mi stačí. Jde o to, aby se do budoucna všichni dokázali bránit takovýmto věcem.

Jelito: Kde jste přišel na to, že všichni lidé sázející přes internet jsou "gambleři a rozvraceči rodin"?
To jsem nikdy neřekl, ale jisté je, že když se podíváte na Evropu, tak jde přesně opačným směrem, a to na tom není tak špatně jako my právě v gamblerství a v hazardních hrách. U nás mají hazardní hry zelenou a tomu musíme bránit.

Jirka: Vyčistěte stranu od kalouskovců, vyjděte z křesťanského jádra, odejděte do konstruktivní opozice k ODS i ČSSD. Co říkáte této cestě?
Určitě musíme vyčistit stranu od názoru, že by mělo být jakékoli spojování s jinou stranou. Nesmíme být stranou nějakých klientelistických vlivů nebo zájmů. Radikální řez uprostřed volebního období by ovšem podle mě byl porušením koaliční smlouvy.

Amos: Myslím, že lokální, komunální politika je pro vás asi lepší. Nemrzí vás, že jste tak neučinil dříve, nemusel jste ztratit tvář?
Tak aspoň jsme viděli, jak je snadné, když člověk, kterého v místě, odkud je, všichni znají a dobře vědí, jestli je poctivý, nebo nepoctivý, může dostat mediální masku ve chvíli, kdy se dostane někam jinam.

Gambii: Je váš odchod z vlády proto, aby mohl premiér odvolat ministra Julínka? Hrozilo, že změny ve vládě nebudou žádné a rozvrat českého zdravotnictví by pokračoval?
Určitě je to komplex důvodů, které premiér měl.

Socialista: Vzal jste úplatek na vsetínské radnici?
Nevzal jsem nikdy úplatek na vsetínské radnici a už popis toho, jak bych měl ten úplatek vzít, musí normálního rozumného čtenáře přivést k tomu, že takhle by se to nemohlo stát nikdy.

Michala Ungrová: Kdy zveřejníte, kdo na vás ušil tu dehonestující akci Urbanová plus Šošovička versus Jiří Čunek?
Znám některá jména, která hrála zprostředkující roli, ale ti, kdo tuto akci vymysleli a platí, stojí jinde. Tuším, kdo to je. Pořád ale platí, že to nechci říci, protože tím bych se asi dopouštěl trestného činu pomluvy, když bych bez důkazů, které jsou jenom nepřímé, někoho obvinil.

Ondřej Macura: Vždy jsem vám držel palce jako jednomu z nemnoha sociálně cítících a slušných ministrů modré vlády. Věřím, že to dlouho nepotrvá a budu vás moci v Lidovém domě přivítat jako místopředsedu vlády Jiřího Paroubka.
V tuto chvíli nemůžeme takto uvažovat. Jsme svébytnou stranou, která bude mít své voliče a svůj program, a vše ostatní se uvidí až po volbách. Život je barevný.

Novotná: Co jste si v koutku duše pomyslel, když Paroubkova strana naprosto nečekaně zamítla vyslání vojáků do Afghánistánu?
Že to je hodně nezodpovědné.

. PTEJTE SE I VY

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď řízená českým kapitánem poškodila nizozemský most, škody jsou velké

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Arenberger rozpustil MeSES a Piráti se STAN zahájili kampaň

Koalice Pirátů a Starostů zahájila kampaň a představila svůj program. Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo...

Pokání osvobozuje, řekl Zeman. Omluvil se za bombardování Jugoslávie

Prezident Miloš Zeman se v úterý omluvil srbské hlavě státu Aleksandaru Vučičovi za bombardování někdejší Jugoslávie v...

V pražských Kbelích přistál první ze dvou nových letounů CASA pro armádu

Na vojenském letišti v pražských Kbelích v úterý večer přistál první ze dvou nových transportních letounů CASA pro...

Arenberger zařízl MeSES. Ta hodlá dál pracovat mimo ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), která mu poskytovala odborné...

Grafton Recruitment Praha
Specialista interní komunikace

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...