Přehled nejtragičtějších výbuchů v průmyslových objektech v České republice od 60. let:
18 obětí 28. února 1975
Při výbuchu v teplárně v Brně - Špitálce, způsobeném vznícením uhelného prachu používaného k vytápění, byli smrtelně zraněni čtyři lidé. Dalších 24 lidí utrpělo vážná zranění, kterým 14 z nich později podlehlo.
17 obětí 19. července 1974
Při požáru po výbuchu v Chemických závodech v Záluží u Mostu zahynulo na místě 15 lidí, další dva lidé zemřeli v nemocnici, 79 bylo zraněno. Příčinou neštěstí byla zanedbaná údržba.
8 obětí 14. listopadu 1967
Při výbuchu v Blanických strojírnách ve Vlašimi (tehdejší název podniku Sellier&Bellot) zemřelo sedm lidí, dalších 22 utrpělo zranění. Jeden člověk zahynul později při záchranných pracích.
6 obětí 22. března 2018
Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni.
5 obětí 28. května 1984
V chemičce Synthesia v Pardubicích-Semtíně explodoval sklad se střelným prachem. Neštěstí si vyžádalo pět mrtvých, 200 zraněných a značné materiální škody.
4 oběti 11. června 1964
Při výbuchu omylem přidaného muničního materiálu ve vysoké peci v Třineckých železárnách zemřeli čtyři lidé. Tři hutníci byli zraněni těžce a čtyři lehce.
4 oběti 20. dubna 2011
Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.
3 oběti 24. srpna 1974
Výbuch benzínových par v oddělení výroby náplastí v národním podniku Chemofarma v Ústí nad Labem si vyžádal tři oběti a dva těžce popálené zaměstnance.
3 oběti 21. září 2015
Při výbuchu střelného prachu ve skladu materiálu pro výrobu zápalek do nábojů ve vlašimské zbrojovce Sellier&Bellot zemřeli tři lidé.
Přehled nejtragičtějších výbuchů v ČR za posledních 30 let
7 obětí 17. února 2013
Výbuch v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm si vyžádal šest obětí včetně tří dětí. Mezi mrtvými byl také muž, který explozi způsobil. Sedmý člověk zemřel na následky zranění v prosinci 2014.
6 obětí 1. dubna 2002
V Lounech se po výbuchu elektrického bojleru zřítila čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny, která přijela do České republiky za prací.
6 obětí 22. března 2018
Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni.
4 oběti 28. února 1992
Výbuch svítiplynu v obytném domě v ulici Elišky Krásnohorské v Karlových Varech zničil třetinu budovy. Zemřeli čtyři lidé, jeden člověk byl těžce zraněn. Explozi způsobil nájemník, který si pustil plyn v sebevražedném úmyslu.
4 oběti 21. června 2004
V Brně při výbuchu plynu v čtyřpodlažním nájemním domě v Tržní ulici zahynuli tři lidé, další muž zemřel po převozu do nemocnice. U domu se stavělo a někdo patrně svou neopatrností poškodil přívod plynu.
4 oběti 20. dubna 2011
Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět bylo zraněno. Příčinu neštěstí se nepodařilo určit.
3 oběti 21. října 1988
Výbuch plynu v obytném domě v Dubické ulici v České Lípě si vyžádal tři mrtvé a čtyři zraněné. Dům byl zcela zničen, poškozeny byly i okolní stavby.
3 oběti 3. června 2011
Při výbuchu v pokoji na ubytovně Oáza v Otrokovicích na Zlínsku zemřeli dva muži, další podlehl vážným zraněním ve zlínské nemocnici. Exploze nastala při manipulaci s ručním obranným granátem.