Radní Karlovarského kraje musí vysvětlovat, proč dali kolegovi trafiku

  10:13aktualizováno  10:13
Krajští radní ČSSD a KSČM se dál ošívají, když mají vysvětlit, proč kolegovi Vratislavu Emlerovi, který v politice končí, bez výběrového řízení přidělili trafiku - post ředitele krajské knihovny.

Vratislav Emler (vpravo), končící krajský radní pro oblast školství a budoucí ředitel Krajské knihovny Karlovy Vary | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pro jmenování Emlera (nezávislý) zvedli v devítičlenné radě ruku hejtman Josef Novotný (ČSSD), radní Jaroslav Borka (KSČM), Václav Larva (ČSSD), Jaroslav Bradáč (Strana práv občanů Zemanovci) a Eva Valjentová (KSČM). Ta návrh na jednání rady přinesla minulý týden v pátek, jen pár hodin před začátkem krajských voleb (více čtěte zde).

Valjentová vysvětluje, že dosavadní ředitelka krajské knihovny Žáková odešla na konci září do důchodu a svůj odchod avizovala už od jara.

"Pan Emler má kvalifikaci, praxi a připadal mi jako vhodný kandidát. Tak jsme ho jmenovali přímo. Vyřešila jsem tím akutní situaci," uvedla Valjentová.

Kde se vzal nápad jmenovat zrovna Emlera, říct neumí. "Diskutovalo se o něm už na jaře, tak možná i proto." Pro ni je podstatné, že knihovnu povede schopný člověk.

Bez Emlera by knihovna neměla šéfa, říká Valjentová

Politička chápe, že rozhodnutí rady vyvolalo kritiku. "I s tím rizikem jsem to po diskusi s kolegy udělala. Jinak by knihovna dál zůstala bez šéfa, třeba i půl roku. Tak jsem to vyřešila takhle," dodala krajská radní pro kulturu. Ona sama z politiky také odchází, vrací se k původnímu povolání.

Hejtman Novotný otázku týkající se Emlera slyší nerad. "Zeptejte se komunistů," odbyl redaktora MF DNES. Radní Borka se ptal kolegyně Valjentové, zda je výběr Emlera v souladu se zákonem. Odpověděla mu, že ano.

"Pan Emler má jako zkušený pedagog předpoklady vést krajskou knihovnu. Při jmenování bez výběrového řízení jsme jen využili možnost danou zákonnými normami," konstatoval Borka v chatu se čtenáři iDNES.cz (rozhovor najdete zde).

Radní Jaroslav Bradáč se morální stránkou věci příliš nezabývá. "Co je dnes nemorální? Tak to prostě je. Život jde dál," prohlásil.

Proti hlasovala na zasedání rady dvojice Martin Havel a Petr Navrátil. "Mělo proběhnout výběrové řízení, nebo jsme měli respektovat výsledek soutěže z jara. Ale tohle se nemělo stát," míní Navrátil. V březnu výběrová komise doporučovala dva kandidáty - Danielu Drobečkovou (šéfka knihovny v Sokolově) a Zdeňka Roubínka (bývalý primátor Karlových Varů).

Hlasování se v pátek zdrželi Vratislav Emler a Miloslav Čermák. "Připadalo mi to divné, protože původní výběrové řízení vyhrála paní Drobečková," zdůvodnil Čermák.

U Emlera bylo jasné, že v politice po krajských volbách pokračovat nebude. Proslýchalo se, že po čtyřech letech v politice by se nerad vracel na post středoškolského učitele zeměpisu a tělocviku. "Něco dělat musím. Tak to je a problém v tom nevidím," řekl Emler.

"Ti lidé nemají v sobě ani trochu studu nebo morálky," reagoval opoziční krajský zastupitel Jan Horník. "Pokud už pan Emler nepokračuje v politice, ať dělá, co umí. A neměl by využívat toho, že zvedal ruku v krajské vládě," dodal Horník.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

KOMENTÁŘ: Státní rozpočet ve stínu Antonína Staňka a Michala Šmardy

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Bouřlivější než v předchozích letech, ale paradoxně o dost víc ve stínu než dříve. Řeč je o státním rozpočtu, zákonu...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz