Šest let za daňové úniky. Trest dostihl Rathova bývalého poradce Bušinu

  • 56
Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina má jít za daňové úniky na šest let do vězení. Měl by také zaplatit 10,5 milionu korun jako peněžitý trest, rozhodl středočeský krajský soud. Bušina byl mimo jiné poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha. Soud ho odsoudil jen v části obžaloby, v některých bodech jej viny zprostil. Rozsudek není pravomocný.

„Pro případ, že by ve stanovené lhůtě nebyl peněžitý trest vykonán, bude stanoven náhradní trest ve výši 30 měsíců,“ přečetl z rozsudku soudce Robert Pacovský ke stanovenému peněžitému trestu. 

Bušina k rozhodnutí soudu uvedl, že se o svém případném odvolání musí ještě poradit se svým právním zástupcem. „Se stávajícím rozsudkem nesouhlasím, dvanáct let říkám, že jsem nevinný a za tím si stojím,“ uvedl. Lhůtu na odvolání si ponechala i státní zástupkyně.  

Ti hlavní: Bušina a Belous

„Jedná se o rozsáhlý rozsudek, který si musím řádně prostudovat,“ okomentovala Soňa Bělohlávková rozhodnutí soudu. Dodala, že problematické pro ni může být i to, že soud některé aktéry osvobodil. Pro Bušinu původně navrhovala 7,5 roku vězení.

Soud uložil nepodmíněné tresty i některým dalším obžalovaným. Kromě Bušiny soud v aktuální části případu odsoudil i Davida Belouse, který byl podle obžaloby spolu s Bušinou hlavním organizátorem trestné činnosti. Tomu uložil soud šest let vězení a stejný peněžitý trest. 

„Odposlechy umožňují formulovat skutkový závěr, že Bušina, Belous byli ti, kteří stáli v pozadí, dávali pokyny, jakým způsobem mají ty společnosti fungovat, byli v nadřízeném postavení. Jednoznačně lze říct, že část financích prostředků končila k jejich dispozici,“ uvedl předseda trestního senátu.

Martina Bušanského soud potrestal pětiletým vězením. Odsouzený by měl zaplatit dva miliony korun.

Tomáše Krásu, Jiřího Sháněla a Jaromíra Svobodu soud naopak osvobodil. Před soudem stál ještě Lukáš Budina, který byl již pravomocně odsouzen v první části kauzy, ve zbylých bodech obžaloby byl také zproštěn viny. Zůstává mu tak trest, který mu v roce 2018 potvrdil odvolací soud, tedy šest let vězení. 

Soud zohlednil i čistý trestní rejstřík aktérů, naopak jeho přitěžující okolnost vyhodnotil výši způsobené škody, které přesáhla 300 milionů korun. Ve svém rozhodnutí Pacovský přihlédl i k délce celého řízení a k tomu, že se nikdo z obžalovaných nesnažil o obstrukce. 

Bušina měl být podle obžaloby mezi lety 2007 a 2009 součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. V případu figurovali „prázdné“ firmy bez zaměstnanců a takzvaní bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Na trestné činnosti se podle žalobkyně také podíleli úředníci daňové správy, které podle obžaloby skupina uplácela. 

Právě v této části byli i obžalovaní úředníci viny zproštěni. „Lze zaregistrovat snahu kontrolovaných daňové řízení ovlivnit, ale zdali a jakým způsobem bylo ovlivněno, nelze uzavřít,“ konstatoval Pacovský. Navíc zprostil viny Bušinu a Belouse za období v roce 2007.

Bušina byl obžalován také z toho, že v roce 2006 předložil padělek maturitního vysvědčení, aby se dostal na vysokou školu. Krajský soud původně stíhání ve věci zastavil, po rozhodnutí vrchního soudu se jím ale zabýval znovu. V pátek soud znovu rozhodl o zastavení stíhání s tím, že jde již o promlčený čin.

Původně bylo obžalováno 14 lidí

Bušina ve své závěrečné řeči tvrdil, že se ničeho nedopustil. „Zásadně popírám, že bych se jakýmkoli způsobem podílel na páchání trestné činnosti uvedené v obžalobě,“ řekl soudu. Popřel také, že by někoho v rámci žalované trestné činnosti řídil nebo že by z ní měl nějaký užitek.

Bušina byl nejprve se sedmi dalšími lidmi obviněn z daňových úniků v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012, hlavní líčení bylo nařízeno až v roce 2014.

V případu bylo původně obžalováno 14 lidí. Krajský soud v Praze v roce 2015 uznal osm z nich vinnými, zatímco Bušinu a další lidi včetně úředníků obžaloby zprostil. Soud tehdy uvedl, že nebyly nalezeny důkazy, které by „umožnily popsat jejich konkrétní jednání a zapojení do trestné činnosti“.

Odvolací senát pražského vrchního soudu o tři roky později potvrdil odsuzující část rozsudku a mírně upravil uložené tresty. Zprošťující verdikt ale zrušil s odůvodněním, že krajský soud může použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítl. Krajský soud poté v novém hlavním líčení odposlechy jako důkaz připustil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video