Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vyučený zahradník obral 500 lidí. Sliboval pomoc s dluhy, peníze si nechal

  13:23
Středočeský krajský soud začal v pondělí rozplétat případ matky se synem, kteří podle obžaloby podvodně připravili o peníze více než 500 zadlužených lidí z celé republiky. Slibovali jim vypořádání jejich dluhů a brali od nich peníze pro věřitele. Za své služby si vybírali provizi, s částí věřitelů ale vůbec nekomunikovali. Syn u soudu uvedl, že chtěl klientům pouze pomoci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle obžaloby Jarmila Vaňková a její syn Martin nabízeli konsolidaci půjček a finanční poradenství. Své inzeráty zveřejnili mimo jiné v denících Blesk a Aha a také na internetu. Deníky si Vaněk vybral proto, že patří mezi nejčtenější. 

To také potvrdila výpověď jedné z poškozených, kterou v pondělí krajský soud přečetl. „O možnosti jsem si přečetla na internetu, pak mi přišel letáček do schránky. Mluvila jsem s panem Vaňkem, chtěla jsem, aby mi všechny půjčky dal do jedné a celou splátku, abych měla menší,“ uvedla Milena Truhlářová.  Řekla, že za tři roky mu poslala přes 50 tisíc korun.

Podle státního zástupce podle zažitého postupu následně lidem odeslali k podpisu mandátní smlouvu a další listiny s plnou mocí. Přislíbili jim, že budou jejich jménem jednat o snížení dluhů, případně o snížení splátek. Přijímali od nich peníze pro věřitele, většinu si však podle obvinění ponechávali.

Vyučený zahradník

Martin Vaněk je vyučeným zahradníkem. U soudu v pondělí uvedl, že svým klientům chtěl pomoci. 

„Zjistil jsem, že lidé nestačí splácet. Nevěnují tomu pozornost. Chtěl jsem docílit toho, aby lidé spláceli v menších splátkách všem věřitelům,“ uvedl v pondělí Vaněk, který se dříve živil sjednáváním úvěrů u nebankovních institucí. Orientaci v oboru získal na základě různých kurzů. 

Přiznal, že veškeré klienty sehnal on sám. Uvedl, že s nimi také jako jediný sám komunikoval. Jeho matka podle něj dělala pouze drobnou administrativní práci. 

Jejich klienti byli obvykle lidé v dluhové spirále. Ti po domluvě získali od Vaňka smlouvu s dalšími listinami s plnou mocí. Muž jim přislíbil, že bude jednat jejich jménem s věřiteli. Podle soudu ovšem někteří věřitelé odmítli uznat Vaňkovu plnou moc a dále s ním komunikovat. 

Jako důvod, proč Vaněk nepřeposílal věřitelům peníze tak, jak slíbil, uvedl, že mu někdy klienti posílali malé částky a velmi pozdě. Vzhledem k tomu, že si za své služby účtoval u každého klienta měsíční paušál v částce 600 až 800 korun, mu tak podle jeho slov nezbylo na věřitele.

Většina peněz z paušálu měla jít na provoz jejich kanceláře a administrativní úkony. Sám Vaněk uvedl, že on i jeho matka si měsíčně vydělával mezi 10 až 15 tisíci korunami. 

Vaněk u soudu dále uvedl, že měl přes 7000 klientů. Na dotaz soudce, zda údaje o dluzích spravoval v nějakém speciálním počítačovém programu, odpověděl, že veškerou agendu měl v excelové tabulce. V té si vedl veškeré informace, včetně zápisů o telefonátech. 

Stovky poškozených

Popsané podvody dvojice podle obžaloby páchala od června 2009 do července 2014. Na straně poškozených figuruje 528 lidí, k aktuálnímu trestnímu řízení se jich připojilo 339. 

Předseda senátu četl jejich jména několik minut, když uváděl, kdo se připojil s jakou žádostí o náhradu škody. Částky se pohybovaly od řádek tisíců až po statisíce. Kriminalisté vyčíslili způsobenou škodu na 5,4 milionu korun.

Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

Obžalovaná Jarmila Vaňková, vyučená švadlena, se v pondělnímu jednání u soudu nedostavila. Podle jejího právního zástupce to bylo zejména proto, že by jej psychicky neunesla. Přestože Vaněk u soudu řekl, že ona sama s žádnými klienty nejednala, část poškozených tvrdí opak.

„Mluvil jsem denně několik hodin, to jsou jen jejich domněnky. Mluvili vždycky se mnou,“ uvedl s tím, že právě po několika hodinách telefonování se mu mohl při komunikaci s jinými klienty po telefonu změnit hlas. A znít jako matčin. 

Vaněk s matkou byli v minulosti za část podvodů pravomocně odsouzeni.V minulosti Vaňka za podvod potrestal také Okresní soud v Jičíně. Tehdejší Vaňkův skutek spočíval v tom, že vybral od zhruba devíti stovek lidí registrační poplatek na zprostředkování úvěru v bankovních i nebankovních sektorech a následně jim sdělil, že pro úvěr nesplňují podmínky. To byl také jeden z důvodů, proč do podnikání přizval svou matku. Kvůli trestnímu stíhání měl pozastavenou činnost. 

Zúčastnění měli dva měsíce na to, aby se mohli seznámit s obžalobou. Ta má přes sto stran. Za podvod hrozí oběma obžalovaným pět až deset let vězení. Předseda soudního senátu Jiří Wažik zatím nařídil termíny hlavního líčení od 30. září do 11. října.

Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

Premium

Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Jeho zločiny, harém nezletilých dívek, paláce. „Kadyrov ví, že dokud je Putin v...

25. července 2024

Nůžky amerického realitního trhu se rozevírají. Luxus táhne, ostatní na domy nemají

Sen o vlastním bydlení v očích běžných Američanů bledne. Hotovost na něj nemají a hypotéky si za vysoké úrokové sazby dovolit také nemohou. Realitní trh tak v zemi upadá s jedinou výjimkou: luxusní...

25. července 2024

Pořad 168 hodin na ČT končí. Přispěly k tomu i spory Fridrichové s Wollnerem

Pořad 168 hodin na České televizi od podzimu skončí. Dohodl se na tom generální ředitel ČT Jan Souček s vedením divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu. Moderátorka a dramaturgyně...

25. července 2024  12:26,  aktualizováno  19:59

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024,  aktualizováno  19:59

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...