Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Výhrůžky i přirovnávání k StB. Jsme na pokraji psychických sil, zní z hygien

Agresivita vůči hygienikům stoupá. Lidé jim vyhrožují trestním oznámením, přirovnávají je k někdejší Státní bezpečnosti. Někteří tak již museli vyhledat i odbornou psychologickou pomoc. Jinde pro personál plánují kurzy na zvládání stresových situací. „Málokdo si uvědomí, že jsme téměř neměli dovolenou a pracujeme v neděli, o Vánocích i Velikonocích,“ uvedla ředitelka hygieny Lenka Šimůnková.
Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách.

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Není to tak dávno, kdy se v médiích objevila zpráva o tom, že dům hlavní hygieničky Pavly Svrčinové střeží policie, a to kvůli výhrůžkám od lidí. „Poprosili jsme, aby nějakou dobu byla paní hygienička hlídaná, přičemž nám moravskoslezská policie vyšla vstříc,“ prozradil pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. 

Zároveň přiznal, že celý tým lidí, kteří řídí opatření kvůli nákaze covid-19, dostává výhružné e-maily. „Je pravda, že většina lidí z centrálního řídicího týmu okolo epidemie se setkává s určitou mírou agresivity od skupiny obyvatelstva,“ dodal. 

Nejde však jen o tým pod ministerstvem zdravotnictví, ale i o samotné hygieny, které se v posledních týdnech setkávají se stále větší mírou agresivity ze strany lidí. 

„Jsou to nadávky, vulgarismy, odmítání spolupráce, svalování odpovědnosti za šíření nemoci v důsledku nastavených mimořádných opatření na jednotlivé zaměstnance krajské hygienické stanice,“ popisuje situaci mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Podle ní je agresivita lidí rozhodně větší než dříve. 

Od vulgarit až po trestní oznámení

V posledních dnech byli hygienici vidět zejména s ohledem na kontroly různých podniků. Zjišťovali, zda například všichni návštěvníci restaurace mají platné očkování nebo potvrzení o negativním testu. A většinou vždy za doprovodu policistů, protože bez nich se kontroly provádějí mnohem hůře. 

Zátah na odpírače. Mám protilátky a systém to nerespektuje, slyší také hygiena

„Na základě zkušenosti nelze provádět kontroly bez přítomnosti Policie ČR. Bez nich nezmůžeme nic, občané okamžitě odcházejí nebo na nás nereagují nebo nás verbálně napadají i při pouhém napomenutí ohledně nenošení respirátoru a podobně,“ cituje svou kolegyni Lenka Šimůnková, ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje. 

Podle ředitele odboru správních činností Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje v Brně Víta Nohejla se hygienici paradoxně s agresivitou lidí nesetkávají při kontrolách v terénu, ale během vyřizování telefonických hovorů, tedy při trasování nakažených a jejich kontaktů. 

Je třeba říci, že při dlouhotrvajícím přetížení to již nepomáhá. Některým našim zaměstnancům se zázemí rozpadlo právě z důvodu velkého časového vytížení a někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc

Vít Nohejl, ředitel odboru správních činností Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně

„Při těchto telefonních hovorech se setkáváme s verbální agresivitou, a to od vulgarit až po výhrůžky násilí či podání trestních oznámení. Příčinou je buď celkové vymezení vůči mimořádným opatřením a z nich pramenících povinností, případně frustrace z nedokonalostí celkově nastaveného systému. Ty se s přibývajícím počtem pozitivních objevují čím dál tím více,“ poznamenal Nohejl. 

„Agresivitu vnímáme rozhodně intenzivněji v době, kdy narůstá počet nemocných. I v dobách, kdy zde nepanovala pandemie naši pracovníci občas řešili nevhodné, urážlivé či agresivní chování protistrany, ale naše práce nebyla tak výrazně konfrontační jako dnes,“ dodal. 

Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily

Podle Šimůnkové hygieniky lidé po telefonu nebo v e-mailech označují za StB, obviňují je z diskriminace a šikany. Lidem také vadí, že hygienici nenařizují karantény očkovaným. 

„Mně napsala Liga věřitelů České republiky asi 20stránkový dopis, že na mne podává trestní oznámení. Ani jsem nepochopila proč. Jedna část národa nás haní, že nekonáme v celé ČR stejně, druhá, že neposuzujeme situace individuálně. Jedni že to s opatřeními přeháníme, druzí že je nedostatečně kontrolujeme, jsme staré a hloupé struktury a líní úředníci a nepřemýšlíme, jen posloucháme co nám nařídí a naopak rozhodujeme lokální protiepidemická opatření v rozporu s nařízením hlavní hygieničky a pana ministra. Málokdo si uvědomí, že jsme skoro neměli dovolenou a pracujeme v sobotu v neděli, o Vánocích i Velikonocích,“ dodala ředitelka. 

Jak naznačil Nohejl, práce hygienika dříve takto „konfrontační nebyla“. Se změnou práce a s větší agresivitou ze strany občanů řeší nyní jednotlivé krajské hygieny i odbornou pomoc pro své zaměstnance. 

Hygienikům pomáhají i psychologové

„Jako zaměstnavatel jsme pro naše zaměstnance psychologickou pomoc dosud cíleně nevyhledávali,“ uvedl na dotaz k psychologické pomoci pro hygieny Jan Pečinka, ředitel Krajské hygienická stanice kraje Vysočina. Dodal však, že několik zaměstnanců pomoc vyhledalo samo. 

„S agresivitou ze strany občanů se naši zaměstnanci vypořádávají velice obtížně. Vzhledem k obrovskému množství úkolů, které jsou na pracovníky KHS v souvislosti s řešením stávající epidemiologické situace v České republice již téměř dva roky kladeny, zaměstnanci po celé toto období pracují na samém pokraji svých fyzických a zejména pak psychických sil. A proto se toto agresivní chování našich spoluobčanům vůči pracovníkům KHS významným způsobem podílí na zhoršující se psychické pohodě našich zaměstnanců, což se poté odráží i na jejich zdravotním stavu,“ doplnil. 

Pro hygieniky je v tomto ohledu podle mluvčích oporou i rodina a volný čas. Sami však upozorňují, že i toto má své limity. „Je třeba říci, že při dlouhotrvajícím přetížení to již nepomáhá. Některým našim zaměstnancům se zázemí rozpadlo právě z důvodu velkého časového vytížení a někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc,“ dodal Nohejl.

„Pobrečíme si“

Jinde se snaží svým zaměstnancům vyjít alespoň trochu vstříc. Kurzy asertivního chování za sebou mají i zaměstnanci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. V Jihomoravském kraji budou mít školení s psychologem, to bude zaměřeno na techniky, jak ustát verbální agresi, jak zvládnout slovní manipulaci a co dělat při vyhoření vzniklém v důsledku dlouhodobé krizové situace,“ popsal Nohejl. 

Zemětřesení na hygienách. Končí Jágrová v Praze, volná je Ostrava i Liberec

Podobná školení plánují i další hygieny. Ve Středočeském kraji měli školení na zvládání krizových situací. „Pokud je některý z pracovníků ‚vyhořelý‘, řešíme to s ním pak individuálně například změnou pracovního režimu,“ popsala Šalamunová. Dodává však, že přímo pomoc s psychologem pro zaměstnance ještě neřešili. „Ale rozhodně nevylučujeme, že se tak v budoucnu stane, tedy že naši zaměstnanci budou nuceni vyhledat odbornou pomoc,“ dodala. 

Není ani výjimkou, že se někteří hygienici a hygieničky v rámci závalu práce zhroutí. „Asi dvakrát to dopadlo celkovým zhroucením a asi jednotýdenní pracovní neschopností. Většinou se s agresivitou vypořádáme tak, že si navzájem postěžujeme a pobrečíme si na rameni,“ poznamenala Šimůnková.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Sevastopol v ohni. Ukrajinci trefili loděnici Rusů, zasáhli loď a ponorku

Sledujeme online Sevastopolem na Ruskem okupovaném poloostrově Krym otřáslo během noci na středu několik mohutných výbuchů. Ukrajinci ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Covid: dvojnásobek hospitalizovaných za dva dny a stovky nakažených denně

Nová čísla potvrzují, že podzimní vlna koronavirové epidemie odstartovala. Denně přibývají stovky nakažených a rychle...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Kamiony s nelegální vodkou frčí přes Česko. Často míří do Ruska, říká expert

Celníci v letošním roce zajistili 8 400 litrů nelegálních lihovin, což je třikrát více než v předchozím roce. Největší...

Umělá inteligence patří do škol, myslí si učitelé. Část má strach z podvádění

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i do školství. Opačného názoru je 19...

Sokolové se příští rok slétnou na pražské Slavii, zapojí až sto tisíc lidí

Už 17. všesokolský slet se v létě příštího roku uskuteční ve vršovickém Edenu, oznámila na čtvrteční tiskové konferenci...

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...