Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Výhrůžky i přirovnávání k StB. Jsme na pokraji psychických sil, zní z hygien

Agresivita vůči hygienikům stoupá. Lidé jim vyhrožují trestním oznámením, přirovnávají je k někdejší Státní bezpečnosti. Někteří tak již museli vyhledat i odbornou psychologickou pomoc. Jinde pro personál plánují kurzy na zvládání stresových situací. „Málokdo si uvědomí, že jsme téměř neměli dovolenou a pracujeme v neděli, o Vánocích i Velikonocích,“ uvedla ředitelka hygieny Lenka Šimůnková.

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Není to tak dávno, kdy se v médiích objevila zpráva o tom, že dům hlavní hygieničky Pavly Svrčinové střeží policie, a to kvůli výhrůžkám od lidí. „Poprosili jsme, aby nějakou dobu byla paní hygienička hlídaná, přičemž nám moravskoslezská policie vyšla vstříc,“ prozradil pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. 

Zároveň přiznal, že celý tým lidí, kteří řídí opatření kvůli nákaze covid-19, dostává výhružné e-maily. „Je pravda, že většina lidí z centrálního řídicího týmu okolo epidemie se setkává s určitou mírou agresivity od skupiny obyvatelstva,“ dodal. 

Nejde však jen o tým pod ministerstvem zdravotnictví, ale i o samotné hygieny, které se v posledních týdnech setkávají se stále větší mírou agresivity ze strany lidí. 

„Jsou to nadávky, vulgarismy, odmítání spolupráce, svalování odpovědnosti za šíření nemoci v důsledku nastavených mimořádných opatření na jednotlivé zaměstnance krajské hygienické stanice,“ popisuje situaci mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Podle ní je agresivita lidí rozhodně větší než dříve. 

Od vulgarit až po trestní oznámení

V posledních dnech byli hygienici vidět zejména s ohledem na kontroly různých podniků. Zjišťovali, zda například všichni návštěvníci restaurace mají platné očkování nebo potvrzení o negativním testu. A většinou vždy za doprovodu policistů, protože bez nich se kontroly provádějí mnohem hůře. 

Zátah na odpírače. Mám protilátky a systém to nerespektuje, slyší také hygiena

„Na základě zkušenosti nelze provádět kontroly bez přítomnosti Policie ČR. Bez nich nezmůžeme nic, občané okamžitě odcházejí nebo na nás nereagují nebo nás verbálně napadají i při pouhém napomenutí ohledně nenošení respirátoru a podobně,“ cituje svou kolegyni Lenka Šimůnková, ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje. 

Podle ředitele odboru správních činností Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje v Brně Víta Nohejla se hygienici paradoxně s agresivitou lidí nesetkávají při kontrolách v terénu, ale během vyřizování telefonických hovorů, tedy při trasování nakažených a jejich kontaktů. 

Je třeba říci, že při dlouhotrvajícím přetížení to již nepomáhá. Některým našim zaměstnancům se zázemí rozpadlo právě z důvodu velkého časového vytížení a někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc

Vít Nohejl, ředitel odboru správních činností Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně

„Při těchto telefonních hovorech se setkáváme s verbální agresivitou, a to od vulgarit až po výhrůžky násilí či podání trestních oznámení. Příčinou je buď celkové vymezení vůči mimořádným opatřením a z nich pramenících povinností, případně frustrace z nedokonalostí celkově nastaveného systému. Ty se s přibývajícím počtem pozitivních objevují čím dál tím více,“ poznamenal Nohejl. 

„Agresivitu vnímáme rozhodně intenzivněji v době, kdy narůstá počet nemocných. I v dobách, kdy zde nepanovala pandemie naši pracovníci občas řešili nevhodné, urážlivé či agresivní chování protistrany, ale naše práce nebyla tak výrazně konfrontační jako dnes,“ dodal. 

Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily

Podle Šimůnkové hygieniky lidé po telefonu nebo v e-mailech označují za StB, obviňují je z diskriminace a šikany. Lidem také vadí, že hygienici nenařizují karantény očkovaným. 

„Mně napsala Liga věřitelů České republiky asi 20stránkový dopis, že na mne podává trestní oznámení. Ani jsem nepochopila proč. Jedna část národa nás haní, že nekonáme v celé ČR stejně, druhá, že neposuzujeme situace individuálně. Jedni že to s opatřeními přeháníme, druzí že je nedostatečně kontrolujeme, jsme staré a hloupé struktury a líní úředníci a nepřemýšlíme, jen posloucháme co nám nařídí a naopak rozhodujeme lokální protiepidemická opatření v rozporu s nařízením hlavní hygieničky a pana ministra. Málokdo si uvědomí, že jsme skoro neměli dovolenou a pracujeme v sobotu v neděli, o Vánocích i Velikonocích,“ dodala ředitelka. 

Jak naznačil Nohejl, práce hygienika dříve takto „konfrontační nebyla“. Se změnou práce a s větší agresivitou ze strany občanů řeší nyní jednotlivé krajské hygieny i odbornou pomoc pro své zaměstnance. 

Hygienikům pomáhají i psychologové

„Jako zaměstnavatel jsme pro naše zaměstnance psychologickou pomoc dosud cíleně nevyhledávali,“ uvedl na dotaz k psychologické pomoci pro hygieny Jan Pečinka, ředitel Krajské hygienická stanice kraje Vysočina. Dodal však, že několik zaměstnanců pomoc vyhledalo samo. 

„S agresivitou ze strany občanů se naši zaměstnanci vypořádávají velice obtížně. Vzhledem k obrovskému množství úkolů, které jsou na pracovníky KHS v souvislosti s řešením stávající epidemiologické situace v České republice již téměř dva roky kladeny, zaměstnanci po celé toto období pracují na samém pokraji svých fyzických a zejména pak psychických sil. A proto se toto agresivní chování našich spoluobčanům vůči pracovníkům KHS významným způsobem podílí na zhoršující se psychické pohodě našich zaměstnanců, což se poté odráží i na jejich zdravotním stavu,“ doplnil. 

Pro hygieniky je v tomto ohledu podle mluvčích oporou i rodina a volný čas. Sami však upozorňují, že i toto má své limity. „Je třeba říci, že při dlouhotrvajícím přetížení to již nepomáhá. Některým našim zaměstnancům se zázemí rozpadlo právě z důvodu velkého časového vytížení a někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc,“ dodal Nohejl.

„Pobrečíme si“

Jinde se snaží svým zaměstnancům vyjít alespoň trochu vstříc. Kurzy asertivního chování za sebou mají i zaměstnanci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. V Jihomoravském kraji budou mít školení s psychologem, to bude zaměřeno na techniky, jak ustát verbální agresi, jak zvládnout slovní manipulaci a co dělat při vyhoření vzniklém v důsledku dlouhodobé krizové situace,“ popsal Nohejl. 

Zemětřesení na hygienách. Končí Jágrová v Praze, volná je Ostrava i Liberec

Podobná školení plánují i další hygieny. Ve Středočeském kraji měli školení na zvládání krizových situací. „Pokud je některý z pracovníků ‚vyhořelý‘, řešíme to s ním pak individuálně například změnou pracovního režimu,“ popsala Šalamunová. Dodává však, že přímo pomoc s psychologem pro zaměstnance ještě neřešili. „Ale rozhodně nevylučujeme, že se tak v budoucnu stane, tedy že naši zaměstnanci budou nuceni vyhledat odbornou pomoc,“ dodala. 

Není ani výjimkou, že se někteří hygienici a hygieničky v rámci závalu práce zhroutí. „Asi dvakrát to dopadlo celkovým zhroucením a asi jednotýdenní pracovní neschopností. Většinou se s agresivitou vypořádáme tak, že si navzájem postěžujeme a pobrečíme si na rameni,“ poznamenala Šimůnková.

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Obě Hamáčkovy ženy se uplatnily u konkurence. Kdo pomáhá ve Sněmovně?

Premium Každý poslanec má v rámci náhrad nárok na příspěvek na asistenta. Ten činí 50 500 korun měsíčně a může připadnout buď...

Lidé by se neměli stydět zažádat si o příspěvek na bydlení, říká šéfka svazu

Ministerstvo práce a sociálních věcí představí v pátek webovou kalkulačku, podle které si lidé vypočítají, zda mají...

Zdravotníci chybějí, trh práce je přebraný, říká mluvčí pražské záchranky

Současná vlna omikronové nákazy paradoxně ulevila v práci záchranářům. Nemusejí řešit tolik závažných případů. Práce je...

Expert: Z kohoutku se covidem nenakazíte. Životaschopný není virus ani v kanálu

Rozstřel Tým Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze pod vedením profesora Jana Bartáčka už dlouhé měsíce monitoruje...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...