Fotbalové kluby napojené na ČSSD dostaly miliony z „krajského medvěda“

  10:44aktualizováno  10:44
Zhruba 7,5 milionu korun dostaly za poslední tři roky fotbalové kluby v Jablonci-Mšeně, Novém Boru, Krásné Studánce, Doksech nebo ve Frýdlantě. K penězům z krajského dotačního programu G 99 jim dopomohly legitimace ČSSD. Naopak oddíly bez vlivných funkcionářů napojených na politické strany nedostaly ani haléř.

Liberecký hejtman pochází z Českého Dubu. Zdejší fotbalový klub dostal z krajských peněz tři čtvrtě milionu. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Fotbalisté z Krásné Studánky bojují v krajské 1. A třídě a z "krajského medvěda" ukousli přes čtyři sta tisíc korun. Rekonstruovali za ně například šatny. S klubem je spojený krajský zastupitel Roman Šotola (ČSSD), ještě v roce 2011 vystupoval jako místopředseda FK.

"Jsou to směšné peníze," řekl Šotola. "Na to, co děláme, dostáváme málo. Spolupracujeme s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou. Účastní se akcí pro děti, je i jakousi mluvčí našeho klubu. Navíc se na našem trávníku hraje ženská liga," vypočetl Šotola. Za Studánku hraje jedenáct let. Domnívá se, že se nedopustil střetu zájmů.

Předsedu opozičního hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martina Půtu šokovalo, kolik dotací obdržely z krajského medvěda fotbalové kluby, kde funkcionaří členové ČSSD. "Rozdělování peněz podle stranického klíče a podle známostí je špatné," upozornil Půta. "Dotační program G 99 kritizujeme dlouhodobě jako neprůhledný a nespravedlivý," dodal.

Pokud se Šotolovi zdá peněz pro fotbalisty Krásné Studánky málo, tak jinde by se za ně klaněli až k zemi. "Pro nás to jsou obrovské peníze, co bychom za to dali. Rádi bychom opravili tribuny a kabiny. Potřebovali bychom na ně ale možná až několik milionů korun," postěžoval si třeba Miroslav Malinský z TJ Autobrzdy Hejnice. Hrají stejnou soutěž jako Krásná Studánka.

Peníze scházejí rovněž dalšímu klubu z 1. A třídy, Jiskře Harrachov. "O statisících se nám může jen zdát. My počítáme nanejvýš v tisícikorunách," řekl funkcionář Jiskry Jaroslav Horáček. "Na zápasy jezdíme třeba sto kilometrů. To něco stojí."

Dva miliony na nové kabiny

S nedostatkem peněz se nemusí potýkat díky programu G 99 ani frýdlantský Slovan, kam putovaly dva miliony korun na rekonstrukci kabin. Viceprezidentem a hospodářem klubu je člen ČSSD Milan Poříz. "Za Frýdlant jsem hrál, můžu tedy mluvit z pozice sportovce. Kabiny byly v hrozném stavu a peníze potřebovaly," vzpomněl Šotola.

Při porcování krajských peněz zabodovali také fotbalisté z Nového Boru. Předseda klubu Zdeněk Fakan (ČSSD) získal na zavlažování trávníku, opravu sociálního zařízení a výměnu oken zhruba tři čtvrtě milionu korun. V utkání o dotace však novoborskou Jiskru jasně porazil fotbalový klub TJ Doksy. Do pokladny jim z kraje připlulo přes 1,1 milionu korun. Ve výkonném výboru TJ dělá místopředsedu senátor za ČSSD Karel Kapoun.

Peníze z "krajského medvěda" nezamířily v uplynulých třech letech jen do oddílů, v nichž pracují funkcionáři s členskými legitimacemi ČSSD. Vyplatí se být rovněž u občanských demokratů. Předseda FK Cvikov a krajský zastupitel za ODS Jaroslav Švehla ukrojil z medvěda pro své fotbalisty více než 1,8 milionu korun. Šly například na výměnu oken, rekonstrukci budovy nebo na hnojení travnatých hřišť.

Důležitou roli při rozdělování dotací z medvěda hraje i bydliště vlivných krajských funkcionářů. Z Českého Dubu pochází hejtman Stanislav Eichler z ČSSD. Zdejší Podještědský FC obdržel v uplynulých třech letech bezmála tři čtvrtě milionu korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz