Češi volili první den do krajů a Senátu. Hlas odevzdala asi pětina lidí

  14:00aktualizováno  22:02
Česko má za sebou první den krajských a senátních voleb. Do večera přišlo volit krajské zastupitele a senátory v průměru do pětiny voličů. V sobotu lidé mohou volit mezi 8. a 14. hodinou. Volby se konají ve třetině senátorských obvodů a ve třinácti krajích.

Zájem lidí o hlasování byl podle informací z volebních komisí rozdílný. Celkově by ale mohl být obdobný jako v posledních společných krajských a senátních volbách před čtyřmi lety.

Ve středních Čechách volila do večera ani ne pětina lidí. Téměř dvacetiprocentní účast byla v Kolíně, v Benešově a Mělníku přišlo k urnám shodně necelých 17 procent voličů. O něco méně, 15 procent, hlásí Kutná Hora a 14 procent lidí zamířilo k volbám v Berouně.

Volební okrsky v Karlovarském kraji měly v podvečer voličskou účast obvykle mezi 15 až 30 procenty. Třicetiprocentní účast už byla například v Otovicích u Karlových Varů, okrsky přímo v Karlových Varech se blížily 20 procentům. Ve volebních místnostech v Plzeňském kraji se účast pohybuje v průměru kolem 15 procent. „Jsou místa, kde má odvoleno devět procent voličů, jinde i 25 procent,“ uvedl Jan Nový z krajského úřadu. Například do jednoho z okrsků ve Stříbře na Tachovsku přišlo do večera 19 procent voličů.

Volby 2016

Víc než pětinu lidí zatím volby přilákaly v Libereckém kraji. „V okrsku na Husově třídě v Liberci ale má už odvoleno přes 33 procent voličů. Museli tam přidat ještě jednu plentu, protože se tvořila fronta,“ řekl Zdeněk Valášek z krajského úřadu, který volební místnosti objíždí a dohlíží na průběh voleb. Ale například v jednom z okrsků na sídlišti Mšeno v sousedním Jablonci byla účast sotva poloviční.

V Ústeckém kraji se zájem o volby výrazně liší podle toho, jaké lokality zahrnují jednotlivé volební okrsky. Například v okrsku v Krásném Březně činila večer účast 14 procent. Více lidí než v minulých volbách je naopak například na sídlišti Skřivánek.

„Volební účast se pohybuje zhruba na deseti procentech,“ řekla večer Lubica Koláčková z olomouckého krajského úřadu. V krajském městě je však zájem o volby vyšší, například v Základní škole Zeyerova dosahovala 30 procent. Ve Zlínském kraji přišlo odevzdat hlas kolem pětiny voličů.

Volební manuál

Jak a kdy se volí, jak kroužkuje, nespleťte si obálky

Třeba v největším vsetínském okrsku volilo podle mluvčí radnice Adély Kousalové 19,5 procenta lidí a v nejmenším 20 procent. Podobně je tomu třeba v Uherském Hradišti. Na Vysočině se účast v oslovených okrscích pohybuje v rozmezí od 16 do 22 procent. Víc voličů zatím přichází k urnám ve větších městech, na venkově je účast slabší.

V části hlavního města lidé vybírají jen zástupce do Senátu. V Praze 6 přišlo do večera k urnám zhruba 13 procent voličů, v Praze 11 kolem 15 procent a v Praze 10 o něco víc než 17 procent.

Volil Kalousek, Babiš i Filip

Řada předních politiků odvolila v prvních hodinách po otevření volebních místností. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf komunistů Vojtěch Filip hodili hlas do volební urny na jihu Čech, lídr hnutí ANO Andrej Babiš v Průhonicích u Prahy.

Lidé vybírají 675 krajských zastupitelů a 54 finalistů senátorských voleb, z nichž vzejde 27 nových senátorů. Kvůli zkrácení předešlého sněmovního cyklu se krajské volby ocitly mimo svůj tradiční „poločasový“ termín mezi volbami sněmovními. Krajský a senátní test síly vládní koalice nyní přichází rok před volbami do Sněmovny, což českou politiku přibližuje stavu permanentní volební kampaně.

Krajská zastupitelstva mají podle lidnatosti kraje 45, 55 nebo 65 členů. Celkem je ve hře 675 krajských mandátů a 160 milionů korun ročně, které stát vyplácí úspěšným stranám v rámci příspěvku na mandát (237 500 korun za každý). Navrhovatelé zvolených senátorů si pak ročně přijdou na 855 tisíc za každé křeslo v horní komoře parlamentu.

Volby v Mladé Boleslavi:

V krajských volbách lidé rozhodují o tom, kdo bude v jejich regionu příští čtyři roky ovlivňovat například stav silnic nebo dostupnost zdravotní péče. V senátních pak o složení horní komory parlamentu, která může Sněmovně vracet návrhy zákonů.

Volby.iDNES.cz

Sobotní sčítání hlasů v přehledné grafice

Volební místnosti byly v pátek otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu je možné volit mezi osmou a čtrnáctou hodinou. Voliči potřebují platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit. Kdo nemá volební lístky, dostane je ve volební místnosti.

V krajských volbách mohou lidé zakroužkováním pořadového čísla před jménem podpořit nejvýše čtyři kandidáty. Aby se v pořadí posunuli nad „nepreferované“ kandidáty, musí preferovaní získat alespoň pět procent preferenčních hlasů.

V senátních volbách je situace jednodušší, lidé do vyhrazené obálky vkládají lístek se jménem kandidáta. Pokud žádný z kandidátů v obvodu nezíská nadpoloviční počet hlasů, rozhodne se příští týden ve druhém kole senátních voleb. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního.

Volební místnost ve středočeských Průhonicích:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz