Dětí z pátých tříd odchází na gymnázia moc, myslí si v některých krajích. Rozhodli se tak stanovit parametry pro příjímací řízení (ilustrační foto).

Dětí z pátých tříd odchází na gymnázia moc, myslí si v některých krajích. Rozhodli se tak stanovit parametry pro příjímací řízení (ilustrační foto). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Úroveň víceletých gymnázií se zhoršuje, kraje zpřísní přijímačky

  • 297
Na víceletá gymnázia se dnes dostane každý druhý přihlášený. Jejich úroveň tak značně klesá. Hlavně ve velkých městech jsou školy, kde do prim odchází až polovina třídy. Kraje se tomu začaly bránit. Předepisují školám, jak mají vypadat přijímací zkoušky a někde hranici pro přijetí zpřísňují.

Víceletých gymnázií je moc, ve velkých městech odebírají základním školám příliš dětí už v pátých třídách. Výzkumy České školní inspekce přitom ukazují, že ne všechna gymnázia kvalitou výuky přesahují základní školy.

Některé kraje se rozhodly s masovými odchody ze základek bojovat po svém. Sedm krajů letos pořádá jednotné přijímací zkoušky. Například Liberecký kraj gymnáziím určil bodovou hranici, kterou musí uchazeči pro přijetí splnit. Karlovarští letos doporučili ředitelům bodování ještě zpřísnit.

Velké téma o přechodu dětí na gymnáziaČtěte v úterý, 18. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Reakce ředitelů byla souhlasná a předpokládám, že se doporučením budou řídit," uvedl náměstek karlovarského hejtmana Václav Sloup s tím, že kraj chce postupně docílit toho, aby se studium na gymnáziu stalo opět výběrovou záležitostí, nikoliv masovým náborem.

Takže zatímco loni stačilo páťákovi v Karlovarském kraji pro složení přijímaček na osmileté gymnázium pouhých 32,5 bodu ze 120, letos už musí získat 39 bodů. Ani třetina bodů z testu se nezdá mnoho, ale to není jediné zpřísnění přijímacího řízení.

Kraj také žádá ředitele, aby nebrali na gymnázia žáky, kteří mají na vysvědčení z některého předmětu (kromě tělesné či výtvarné výchovy) čtyřku nebo pětku.

Problém velkých měst

"Ze zkušeností z minulých let vyplývá, že hranice pro přijetí na gymnázia je nízká a přijímací zkoušky úspěšně zvládnou i uchazeči s horšími studijními předpoklady," uvádí mluvčí kraje Jana Pavlíková. Ředitelé škol zřizovaných krajem slíbili, že se doporučeními budou řídit.

Jak vybrat školu

Jak nejlépe vybrat svému dítěti školu a jak ho připravit na přijímací zkoušky čtěte zde

"Principiálně je dobře, že na výběrových školách jsou přijímací zkoušky povinné. Věřím, že stejně jako dosud nebudeme mít s nedostatkem kvalitních žáků problém," uvedl ředitel Gymnázia Ostrov Jaroslav Šafařík.

V Libereckém kraji jsou ještě přísnější. Tam školám bodovou hranici (u nich platí 72 ze 180) přímo nařídili.

Krajům vadí, že se z víceletých gymnázií ztrácí elita a dostávají se tam i podprůměrní žáci. A největší problém s tím mají velká města. Například v Praze zatím žádná omezení neplatí. Ani nový ministr školství Marcel Chládek rušení víceletých gymnázií neplánuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video