Cermat otálí s kontrolou slohovek, studentům to může ztížit přijetí na VŠ

  14:51aktualizováno  14:51
Krajské úřady řeší několikanásobně víc odvolání nespokojených maturantů než loni, v naprosté většině kvůli slohu. Cermat ale s přezkumem slohovek zatím příliš nespěchá, v některých krajích s ním ještě ani nezačal. Průtahy s vyřízením žádosti přitom můžou způsobit problémy uchazečům o studium na vysoké škole.

Cermat v některých krajích ještě nezačal řešit odvolání maturantů (ilustrační foto). | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V Libereckém kraji dorazilo do středy celkem 139 žádostí o přezkoumání průběhu a výsledků maturitní zkoušky, z toho 124 se týká slohu. "V loňském roce přišlo celkem 27 žádostí," srovnává mluvčí kraje Květa Šírová.

Výrazný nárůst žádostí o přezkum zaznamenali oproti loňsku také v Olomouckém kraji, kde do úterý přijali 215 žádostí. "V drtivé většině se týkají písemných prací z českého jazyka. V loňském roce bylo podáno po jarním a podzimním zkušebním období celkem 44 žádostí," uvádí vedoucí oddělení krajského vzdělávání Karel Goš.  

Problémy se slohem

Se svou slohovou prací neuspělo zhruba 7 procent ze sto tisíc studentů. Opravné zkoušky se konají v září a říjnu. Neúspěšní maturanti se k nim musí přihlásit do 25. června bez ohledu na to, jak dopadne jejich odvolání.

Studenti si stěžovali, že hodnocení prací bylo příliš subjektivní a přísné. Ministr školství Petr Fiala v pátek kvůli potížím s maturitami odvolal ředitele Cermatu Pavla Zeleného. Zároveň zadal finanční audit maturit. Někteří politici žádají jejich zrušení. Podle premiéra Petra Nečase sice státní maturity mají svůj význam, ale jejich současný model je už mrtvý.

Studenti posílají žádosti o přezkum krajským úřadům, které je poté předávají Cermatu. Jeho hodnotitelé práce na základě připomínek maturantů znovu projdou a vyjádří se k nim. Krajský úřad musí do 30 dnů od doručení žádosti rozhodnout, zda jí vyhoví, nebo ne.

Úřady čeká plno práce, protože se na ně podle MF DNES už obrátily přes dva tisíce maturantů (více zde). Žádostí o přezkum navíc ještě bude v příštích dnech přibývat. V pátek je poslední termín, dokdy Cermat musí ředitelům škol dát výsledky maturit. Studenti pak mají osm dní na to, aby se případně odvolali.

Po krajském "ne" už není kam se odvolat

V Plzeňském kraji kvůli množství žádostí zvažovali, že budou muset třicetidenní lhůtu prodloužit. "Myslím ale, že to zvládneme," tvrdí Ladislav Harvánek z odboru školství krajského úřadu Plzeňského kraje. Zpoždění si zatím nepřipouští ani v Libereckém či Olomouckém kraji.

Také záleží na tom, jak rychle Cermat testy překontroluje. Například plzeňský krajský úřad ze 100 žádostí, které od 25. května předal, nedostal od Cermatu ani jednu vyhodnocenou. "V úterý mi sdělili, že se ještě na tom nezačalo pracovat, že to začnou hodnotitelé řešit začátkem příštího týdne. To je dost znepokojivá informace vzhledem k tomu, že čas běží a je třeba to vyřešit co nejrychleji," říká Harvánek. Žádné vyjádření zatím nedostali ani úředníci v Olomouckém kraji.

Pokud krajské úřady maturantům nevyhoví, nemají se už kam odvolat. "Proto doporučujeme studentům, aby tam napsali konkrétní výhrady. V případě, že to hodnotitelé zdůvodní nedostatečně, tak to pošlu zpátky Cermatu, aby to zdůvodnili lépe. V tom případě ale nemůžeme garantovat zákonnou lhůtu 30 dnů. Může to trvat déle," varuje Harvánek.

Žádosti stihneme vyřídit, tvrdí Cermat

Prodlevy s přezkumem maturit mohou způsobit problémy uchazečům o vysokoškolské studium. Univerzity vyžadují maturitní vysvědčení při zápisu přijatých studentů, některé i při samotném přijímacím řízení.

"Přijímací řízení jsou v kompetenci jednotlivých fakult, ale nevím o tom, že by se přihlíželo k případnému zdržení způsobeném při přezkumu výsledků maturit. Povinnost přinést při zápisu maturitní vysvědčení nemůžeme obejít," uvádí mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Kamila Kvapilová.

Potíže by neměli mít uchazeči o studium na brněnské Masarykově univerzitě. Podle její mluvčí Terezy Fojtové mohou studenti požádat o náhradní termín zápisu. "Žádný zásadní problém nenastane. Při přijímacích řízeních výsledky státních maturit nezohledňujeme. Máme vlastní testy studijních předpokladů," dodává mluvčí.

Cermat obavy odmítá. Podle metodičky pro češtinu Jany Münzbergerové se žádosti podaří vyřídit v řádném termínu. "Zatím stíháme a uděláme vše pro to, aby to tak šlo i dál. Když vloni někdo na odvolání kvůli studiu spěchal, mohl se na kraji dohodnout, oni nám zavolali a my jsme se na tyto případy podívali přednostně. Tato možnost existuje i letos," řekla MF DNES metodička.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Příchod čtvrtého operátora se blíží, Babiš jedná s novým zájemcem

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš a nový ministr průmyslu Karel Havlíček v úterý MF DNES shodně řekli, že se blíží nástup čtvrtého...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Klaus slaví 78. narozeniny. Nekuřáckému oslavenci daroval Zeman dýmku

Nekuřák Václav Klaus přebírá od kuřáka Miloše Zemana jako dárek k 78....

Bývalý prezident Václav Klaus slaví 78. narozeniny. Na středeční oslavu přijela řada známých osobností. Stejně jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz