Hejtmani na cestách. Nejvíce cestoval Netolický, nejdráž Bubeníček

  9:50aktualizováno  9:50
USA, Izrael či Dubaj. To je stručný výčet míst, kam se loni podívali krajští politici. MF DNES zmapovala zahraniční cesty vedení krajů. Nejvíce jich z hejtmanů absolvoval pardubický Martin Netolický, do ciziny se vydal třináctkrát. Nejdráž vyšly cesty Oldřicha Bubeníčka, Ústecký kraj za deset výjezdů zaplatil 148 tisíc.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Už za pár dní vyrazí sedmičlenná delegace z Olomouckého kraje do USA. Náklady na sedmnáctidenní cestu do Kentucky jsou předpokládány ve výši 219 947 korun. Jde o jednu z nejdražších cest regionálních politiků za poslední rok. MF DNES to zjistila, když mapovala zahraniční cesty vedení krajů.

Obecně se dá říci, že na krajských úřadech rádi cestují. Vůbec nejvíc zahraničních cest absolvoval z hejtmanů šéf Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), následovaný jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem (za ANO) a Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) z Ústeckého kraje. Ten ovšem všechny ostatní hejtmany trumfl v nákladech.

Cesta za šejkem do Dubaje

Za deset Bubeníčkových cest úřad zaplatil 148 tisíc. Hejtman byl například na investičním setkání v Dubaji, což kraj vyšlo na 108 tisíc korun. „Částku ještě kontrolujeme a budeme ji případně přefakturovávat dalším subjektům, jež v Dubaji s panem hejtmanem byly,“ řekla k tomu mluvčí Lucie Dosedělová.

Náklady hejtmanů na zahraniční cesty

Bubeníček se v Dubaji setkal třeba se šejkem, který je v tamní hierarchii na třetím místě a měl podle kraje velký zájem o Česko a severočeský region. Přímo na místě se ale nic konkrétního nedojednalo.

O tisíc korun levnější byly dvě cesty do USA vedené středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) a pomyslnou třetí příčku ve vynaložených nákladech krajů na zahraniční cesty obsadil zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) s částkou 133 tisíc korun. Nejdražší z jeho cest byla mise do Číny, kterou absolvoval s náměstkem loni v listopadu.

„Je nesmysl sedět v kanceláři, protože tak jako se má hejtman pohybovat po svém regionu, tak by měl získávat zkušenosti i u svých partnerů v zahraničí. Od Západu přitom můžeme čerpat nejen zkušenosti,“ brání výjezdy hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který za poslední rok zvládl absolvovat 13 cest, mimo jiné do USA a Izraele. „V Texasu se díky vzájemným vztahům podařilo dojednat šest koncertů pro naše konzervatoristy,“ pochlubil se Netolický a dodal, že návštěva Izraele byla společnou pracovní cestou se zástupci nově zřízeného Pardubického podnikatelského inkubátoru.

Také v úvodu zmínění olomoučtí politici se nyní chystají v USA jednat o „spolupráci“. „Olomoucký kraj má od roku 2007 uzavřenou dohodu o partnerství s regionem GRADD. Od 1. ledna letošního roku stojí v čele regionu nový předseda správní rady regionu, pan Kelly Thurman. A právě on v rámci pokračování spolupráce (třeba v oblasti kultury) pozval zástupce Olomouckého kraje k návštěvě,“ vylíčil důvod cesty Vladimír Lichnovský, tiskový mluvčí a tajemník hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO). Ten sám se ale – stejně jako v případě uplynulých krajských zahraničních misí – cesty nezúčastní. Nejvyšší patra hejtmanství bude reprezentovat druhý náměstek hejtmana Jan Zahradníček. Cesta by se měla uskutečnit v termínu od 9. do 25. září.

Z Moravy do Koreje

Vůbec nejvíc za zahraniční cesty v uplynulém roce utratil Moravskoslezský kraj. Za 35 zahraničních pracovních „misí“ například do Jižní Koreje, Číny nebo Kazachstánu zaplatil zhruba 683 tisíc korun. „Ulsan (Jižní Korea) je partnerské město. Je domovským sídlem automobilky Hyundai, která zároveň v našem regionu realizovala největší zahraniční investice v ČR. Přijali jsme pozvání na oslavy 20. výročí udělení statutu metropolitního města,“ řekla MF DNES mluvčí Miroslava Chlebounová.

Naopak nejméně vydal za zahraniční cesty Karlovarský kraj, jehož 12 cest převážně do Německa stálo necelých 27 tisíc korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Česko si připomíná Palachovo upálení, Prahou prošel čtyřtisícový průvod

Pražané si na Václavském náměstí připomněli 50 let od upálení Jana Palacha....

Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz