Krádeží stromků sice rok od roku ubývá, pár vykutálených zlodějíčků se ale najde všude a lesní správy se jim snaží bránit, jak se dá. "Kontroly jsou mnohem častější. Naši zaměstnanci se pohybují po revírech i v mimopracovní době a o sobotách a nedělích," říká František Slach z Lesní správy v Plasích na severním Plzeňsku.
Ovčí tuk a repelenty, které při pokojové teplotě silně zapáchají, nic neřeší. Zlodějům sice pořádně znepříjemní svátky, ale uříznutý symbol Vánoc to už stejně nezachrání. Jediná účinná obrana před nenechavci je ty nejatraktivnější stromky jednoduše prořezat.
"Celá řada těch nejatraktivnějších lokalit je kvůli sněhu nedostupná a nám tak ubyde hodně práce. A v těch přístupných lokalitách nám nezbývá nic jiného, než prořezávat větvě a změnit vzhled stromku tak, že je jako symbol Vánoc nepoužitelný," informuje Vladimír Skala, lesní správce ze Železné Rudy.
Důvodů, proč krádeží v posledních letech ubývá, je podle něj několik. V mnoha domácnostech už mají stromek umělý a ti, kdo dají přednost přírodnímu, mají u prodejců velký výběr za nízké ceny.
Takže adrenalin při tajném řezání stromečku za to opravdu nestojí. Navíc, vánočním zlodějům hrozí poměrně vysoká pokuta. Policejní hlídky mají ze zákona možnost blokově udělit až tisíc korun. A pokud je zloděj nezaplatí, může se pro něj cena vánočního stromečku ve správním řízení vyšplhat až na 15 tisíc.