(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

  • 1083
Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě loni tu bylo na 15 tisíc norků, z kterých měly být kůže. Jenže poslanci od února kožešinové farmy zakázali. Majitelé devíti farem, kteří museli zavřít provozy a propustit lidi, teď chystají žaloby. Chtějí stovky milionů korun.

„Bránit se budeme, chci buď zrušení zákazu, nebo adekvátní kompenzace. Hodnota firmy byla 100 milionů korun, teď je nula,“ říká David Vojtíšek, majitel ratmírovské farmy, největší v zemi. S právníkem chystá žalobu na stát a zároveň se chce obrátit na Ústavní soud se stížností, že mu stát překazil výnosný obchod. Jeho firma Norek, s.r. o., prosperovala 26 let – roční tržby byly okolo 10-12 milionů korun a kožešiny vyvážel do Ruska, Ameriky a Asie.

Skončily další farmy – v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, v Kloptovicích na Prostějovsku, v Jiříkovicích a Syrovicích na Brněnsku nebo třeba v Křižanovicích na Vyškovsku. Jejich majitelé teď čekají černou budoucnost. 

Třeba majitel farmy chovající lišky a norky na kožešiny ve Vitějevsi na Svitavsku František Ducháček odhaduje, že státní kompenzace bude okolo 180 tisíc korun. Podle něj směšná, protože sám farmu provozoval 30 let a investoval do ní – jak tvrdí – několik milionů.

Novela zákona na ochranu zvířat, kterou schválili poslanci předloni v červnu, farmám povoluje zvířata dál chovat, ale nikoliv již na kožešiny. A ačkoliv majitelé farem si stěžují, že plánované odškodnění státem jejich byznysu je nízké, nikdo z nich ještě konkrétní sumu od státu neviděl.

Stát – potažmo ministerstvo zemědělství – připravuje vyhlášku, díky níž budou moci dostat kompenzace za ušlý zisk a náklady, které vynaložili na provozování svých podniků.

„Kompenzace bude až do výše 200 tisíc eur pro jeden subjekt, tedy v přepočtu až více než pět milionů korun,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že za pár dnů už budou na webových stránkách formuláře žádostí o kompenzace a vyplácet je bude moci ministerstvo od 27. února.

Majitelé kožešinových farem teď chtějí poslance přesvědčit, aby zákaz kožešinových farem zrušili. Argumentují, že trh s kožešinami to stejně nijak neovlivní. „Český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí,“ zní hlavní argumentace majitelů farem.

Krutý obchod s módou, tvrdí aktivisté

Naopak aktivisté, kteří za zákaz farem roky bojovali, tvrdí, že novela zákona je krok správným směrem, protože podle nich jde o „krutý obchod s módou“. Vadilo jim zejména to, že zvířata jsou zabíjena s ohledem na kožešinu, tedy tak, aby nebyla poškozena. Lišky a psíci mývalovití jsou usmrcováni elektrickým proudem pomocí elektrod v konečníku a tlamě, norci končí v komorách, kde jsou otráveni oxidem uhelnatým nebo uhličitým. Kritizovali i to, že zvířata žijí celý život v malé kleci o průměrné velikosti necelý metr čtvereční.

„Na farmách již nyní nejsou žádná zvířata, a tak došlo k ukončení éry, kdy byla tato místa symbolem týrání a krutosti pro sobeckou lidskou potřebu a finanční zisk,“ komentoval Pavel Buršík ze spolku Obraz – obránci zvířat, který monitoroval farmy a zveřejňoval z tamního života zvířat na internetu videa.

Aktivisté chtějí zákazy ještě zpřísnit. Nyní je podle nich na řadě zákaz klecových chovů slepic.

Kožešinové farmy byly tématem pořadu Rozstřel (červen 2017):

6. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video