Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

  0:01aktualizováno  0:01
Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě loni tu bylo na 15 tisíc norků, z kterých měly být kůže. Jenže poslanci od února kožešinové farmy zakázali. Majitelé devíti farem, kteří museli zavřít provozy a propustit lidi, teď chystají žaloby. Chtějí stovky milionů korun.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Bránit se budeme, chci buď zrušení zákazu, nebo adekvátní kompenzace. Hodnota firmy byla 100 milionů korun, teď je nula,“ říká David Vojtíšek, majitel ratmírovské farmy, největší v zemi. S právníkem chystá žalobu na stát a zároveň se chce obrátit na Ústavní soud se stížností, že mu stát překazil výnosný obchod. Jeho firma Norek, s.r. o., prosperovala 26 let – roční tržby byly okolo 10-12 milionů korun a kožešiny vyvážel do Ruska, Ameriky a Asie.

Fotogalerie

Skončily další farmy – v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, v Kloptovicích na Prostějovsku, v Jiříkovicích a Syrovicích na Brněnsku nebo třeba v Křižanovicích na Vyškovsku. Jejich majitelé teď čekají černou budoucnost. 

Třeba majitel farmy chovající lišky a norky na kožešiny ve Vitějevsi na Svitavsku František Ducháček odhaduje, že státní kompenzace bude okolo 180 tisíc korun. Podle něj směšná, protože sám farmu provozoval 30 let a investoval do ní – jak tvrdí – několik milionů.

Novela zákona na ochranu zvířat, kterou schválili poslanci předloni v červnu, farmám povoluje zvířata dál chovat, ale nikoliv již na kožešiny. A ačkoliv majitelé farem si stěžují, že plánované odškodnění státem jejich byznysu je nízké, nikdo z nich ještě konkrétní sumu od státu neviděl.

Stát – potažmo ministerstvo zemědělství – připravuje vyhlášku, díky níž budou moci dostat kompenzace za ušlý zisk a náklady, které vynaložili na provozování svých podniků.

„Kompenzace bude až do výše 200 tisíc eur pro jeden subjekt, tedy v přepočtu až více než pět milionů korun,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že za pár dnů už budou na webových stránkách formuláře žádostí o kompenzace a vyplácet je bude moci ministerstvo od 27. února.

Majitelé kožešinových farem teď chtějí poslance přesvědčit, aby zákaz kožešinových farem zrušili. Argumentují, že trh s kožešinami to stejně nijak neovlivní. „Český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí,“ zní hlavní argumentace majitelů farem.

Krutý obchod s módou, tvrdí aktivisté

Naopak aktivisté, kteří za zákaz farem roky bojovali, tvrdí, že novela zákona je krok správným směrem, protože podle nich jde o „krutý obchod s módou“. Vadilo jim zejména to, že zvířata jsou zabíjena s ohledem na kožešinu, tedy tak, aby nebyla poškozena. Lišky a psíci mývalovití jsou usmrcováni elektrickým proudem pomocí elektrod v konečníku a tlamě, norci končí v komorách, kde jsou otráveni oxidem uhelnatým nebo uhličitým. Kritizovali i to, že zvířata žijí celý život v malé kleci o průměrné velikosti necelý metr čtvereční.

„Na farmách již nyní nejsou žádná zvířata, a tak došlo k ukončení éry, kdy byla tato místa symbolem týrání a krutosti pro sobeckou lidskou potřebu a finanční zisk,“ komentoval Pavel Buršík ze spolku Obraz – obránci zvířat, který monitoroval farmy a zveřejňoval z tamního života zvířat na internetu videa.

Aktivisté chtějí zákazy ještě zpřísnit. Nyní je podle nich na řadě zákaz klecových chovů slepic.

Kožešinové farmy byly tématem pořadu Rozstřel (červen 2017):Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor...

Kladno už nebude celé ghettem, opatření zrušil krajský úřad

Doplatek na bydlení v Kladně pobírá zhruba 760 žadatelů, celkový počet osob...

Krajský úřad zrušil opatření bývalého vedení Kladna, které celé území města prohlásilo za oblast se zvýšeným výskytem...

Najdete na iDNES.cz