Úřad v obležení. Lidé kvůli kotlíkovým dotacím stáli frontu i dvě noci

  22:46aktualizováno  20. dubna 15:18
Stovky lidí čekaly v Praze před úřadem Středočeského kraje. Ve čtvrtek ráno se totiž na zdejší podatelně začaly přijímat žádosti o kotlíkové dotace. Někteří zájemci mrzli před budovou na Praze 5 už od úterý. Šanci získat i více než sto tisíc korun na nový kotel mělo jen zhruba 400 zájemců, úředníci podle mluvčího krajského úřadu přijali dvojnásobek žádostí.

Před úřadem Středočeského kraje to už ve středu pozdě večer vypadalo jako na nějaké demonstraci. U vchodu byly stany, tlačenice, lidé popíjeli čaj z termosek a živě diskutovali. Jedna dvojice před vchodem na improvizovaném stolku dokonce hrála šachy.

Peníze kraj získal od ministerstva životního prostředí, ve druhém kole se má rozdělovat 51 milionů korun. Žádosti o dotace, ve kterých může žadatel dostat až 127 tisíc korun na nový kotel, měla začít podatelna přijímat ve čtvrtek v osm hodin ráno. Vzhledem k rozdělované částce si lze snadno spočítat, že k penězům v maximální výši se může dostat jen zhruba 400 žadatelů.

Fotogalerie


Úřad otevřel chvíli po osmé. Fronta ale mizela velmi pomalu, úředníci lidi vpouštěli dovnitř postupně. Do půl jedenácté přijali úředníci zhruba 800 žádostí, řekl mluvčí krajského úřadu Pavel Lochař. Před polednem se už větší fronta před úřadem netvořila.

Pro přebírání dokumentů kraj vyčlenil čtyři úředníky, hejtmanství má posílenou ostrahu budovy, dovnitř byli žadatelé vpouštěni po skupinkách pěti až deseti lidí, dodal Lochař. Žádné konflikty podle něj nevznikly, na bezpečnost dohlížela i městská policie, v noci kolem krajského úřadu procházely tříčlenné hlídky strážníků.

Někteří lidé před úřadem tábořili už od úterý. „Čekání jsem už vzdal, protože ta fronta se zbortila. Funguje v ní neoficiální systém pořadových čísel, nikdo ale není schopen říci, jestli vám číslo něco zaručí a navíc už údajně stejně čísla došla,“ řekl ve středu večer MF DNES jeden z žadatelů Jan Jüptner z Velimi na Kolínsku.

Když se redaktor vydával za žadatele a ptal se na konec fronty, žadatelé ho posílali za mužem v červené bundě s brýlemi, který byl nejblíž dveřím úřadu, že ten vydává čísla. „Vydávání čísel už skončilo, už neuspějete,“ odmítl ho ale muž, který zjevně dirigoval celý zástup. Jüptner uvedl, že slyšel, že někteří lidé za pořadové číslo dokonce platili.

Jermanová kritizuje vlastní úředníky

„My se snažíme vyjít těm lidem vstříc, dáváme jim tam už dva dny čaj a kávu, dali jsme jim tam stany, aby byli aspoň trošku v závětří. Včera byl úřad otevřený do 22:00, aby se mohli ohřát a zajít si na záchod,“ řekl ve středu mluvčí hejtmanství Lochař.

Fronty na kotlíkové dotace zmizí, kraj přijme žádosti elektronicky

Kraj se podle něj pokoušel systém podávání přihlášek změnit, aby lidé nemuseli na úřad osobně, ale ministerstvo životního prostředí (MŽP) to údajně v této výzvě neumožnilo.

Ministerstvo to však ve čtvrtečním prohlášení jednoznačně odmítlo. „Způsob podání žádostí je plně v režii každého kraje, MŽP do něj nijak nezasahuje. Naopak, MŽP je ten, kdo prosazuje elektronický příjem žádostí pro jeho uživatelskou výhodu, tedy kvůli eliminaci front před krajskými úřady,“ uvedl resort.

„Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky,“ řekl ministr Richard Brabec v půli března při spuštění 2. vlny kotlíkových dotací pro kraje. Elektronický příjem podle ministerstva avizují téměř všechny kraje.

Také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že zodpovědný odbor krajského úřadu měl dost času na to, aby změnil nebo upravil možnosti přijímání dotací. „Nedopátrali jsme se toho, že by úřad někdy oficiálně požádal o změnu podmínek registrací žádostí,“ uvedla hejtmanka.

Krajští úředníci měli podle ní jednat jinak a více komunikovat s ministerstvem životního prostředí. Jermanová chce, aby se příště o dotace na kotle žádalo elektronicky.

V prvním kole dotací na nové kotle hejtmanství rozdělovalo zhruba půl miliardy korun mezi víc než 4 000 žadatelů. Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3 460 kotlů.

Lidé čekali před úřadem už od večera:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Babišovi vadí, že se Faltýnek scházel kvůli mýtu mimo oficiální prostory

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. v pozadí místopředseda ANO Jaroslav...

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se podle premiéra Andreje Babiše neměl kvůli mýtu scházet mimo oficiální prostory...

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Najdete na iDNES.cz