Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Ostravě mohl zabránit ozbrojený člověk, říká Koten. Experti pochybují

  13:35aktualizováno  13:35
Člověk se zbraní a výcvikem mohl neštěstí zabránit, prohlásil poslanec SPD a předseda Bezpečnostního výboru Radek Koten po neštěstí v Ostravě. Poznámka směřovala k členům Vězeňské služby, kteří u sebe neměli zbraň a byli mezi obětmi. „I s výcvikem bylo málo času na reakci,“ shodují se odborníci na sebeobranu a střelbu.

Policisté zasahují před Fakultní nemocnicí Ostrava. (10. prosince 2019) | foto: Jaroslav OžanaReuters

„Jedinou ochranou, která je možná, je slušný ozbrojený člověk. Pokud by v čekárně byl, mohl pachatele eliminovat. V České republice se posouváme někam, kam bychom nechtěli, a v lidech to vyvolává strach,“ okomentoval pro Českou televizi tragédii v ostravské nemocnici předseda sněmovního Bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD).

Fotogalerie

Takový výrok zvedl vlnu reakcí. Podle instruktora sebeobrany Pavla Houdka to přinejmenším není dobrý nápad. 

„Je to zcela lichá myšlenka. Nikdy se u nás nestalo, že by agresora se zbraní zastavil civilista se zbraní. Ba dokonce naopak, díky snaze zastavit domnělého teroristu došlo už i k vraždě,“ komentoval Houdek na Facebooku, kde jako ilustrativní příklad zmínil i případ Petra Bendy, který před dvěma lety zastřelil romského řidiče dodávky v domnění, že jde o teroristický útok.

Radek Koten si za tvrzením stojí. Mezi oběťmi střelce z Ostravy totiž byli i cvičení dozorci. „V čekárně byli dva lidé, kteří byli pacienty a zároveň pracovníky Vězeňské služby. Kdyby u sebe měli zbraň, mohli by zasáhnout a tolik mrtvých by nebylo,“ vyjádřil se Radek Koten redakci iDNES.cz.

Výcvik není všechno

„Netvrdím, že myslivec si s sebou má brát pušku do čekárny, to je opravdu trochu mimo. Ale u příslušníků ozbrojených sborů se služební zbraní, ať už je to policie nebo Vězeňská služba, je toto opatření na místě. Ti lidé jsou na to cvičeni. Pokud tam pobíhá šílený střelec a střílí lidi, tak předpokládám, že by byli schopni zareagovat a útočníka zpacifikovat,“ řekl Koten. 

Radek Koten výrokem narážel na znění zákona, kdy si policisté standardně nemůžou nosit služební zbraně domů. V současné době platí pravidla pro nošení zbraní v několika rovinách. 

  • Civilní držitel musí zbraň nosit skrytě (například oproti některým právním úpravám v USA, kde musí být nošena viditelně). 
  • Policista v uniformě ji musí mít na viditelném místě a pokud je ve službě a uniformu nemá, má ji nosit skrytě. Služební zbraň se podle zákona zpravidla zamyká na služebně. 
  • Pokud si ji ale policista chce nosit i domů, lze to, zákonná úprava nošení služební zbraně i mimo službu předpokládá. Zákon O policii ČR ukládá policistovi zakročit i v době mimo službu, pokud není nijak hendikepován, proto má možnost mít u sebe služební zbraň.

K podobnému názoru se přiklání i poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), podle kterého patří držení zbraní k projevům svobody.

„Každý, kdo by měl legálně drženou zbraň a byl tam (při útoku v ostravské nemocnici, pozn. red.), by mohl zasáhnout a toho člověka zneškodnit. „Ti, kteří v době stoupání tendence teroristických útoků a útoků šílenců, chtějí zamezit slušným lidem v tom, aby oficiálně drželi zbraň, jdou proti vlastním občanům,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Foldyna.  

„Nesouhlasím s tím, že proti těmto selháním jednotlivců a jejich fatálním důsledkům lze zabránit tím, že civilisté budou více ozbrojeni,“ myslí si naopak lidovec Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by podle něj v čekárně byl člověk, který na zásah nemá dostatečný výcvik, mohla by přestřelka mít daleko horší následky.

10.prosince 2019 v 15:04, příspěvek archivován: 11.prosince 2019 v 10:41

Poslanec SPD Koten: “kdyby měl v čekárně někdo svoji zbraň, mohl pachatele zlikvidovat.” Lehký kulomet do každé ordinace by pan poslanec nechtěl?

Na reakci je málo času pro kohokoli

Podle instruktora obranné střelby Radka Libovického je reakce kohokoli na takovou situaci možná čistě jen v teoretické rovině. Lidé mají šanci na nějakou reakci v řádu vteřin, i kdyby něco podobného čekali a měli potřebný výcvik.

Souhlasíte s tím, že by ozbrojený člověk dokázal zabránit masakru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

NE 4462
ANO 3158

„Jste u lékaře, takže jste nejen v klidovém reakčním režimu a cítíte se v čekárně bezpečně, ale ještě je vám pravděpodobně špatně. Hodnotit něco takového, jako se stalo v Ostravě, je z pohledu sebeobrany skoro nemožné, protože je to skutečně výjimečná situace,“ vysvětluje instruktor obranné střelby Radek Libovický, který je například také akreditovaným instruktorem sebeobrany od ministerstva školství nebo byl v aktivních zálohách armády.

STŘELBA V OSTRAVĚ

STŘELBA: Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

HISTORIE: Střelba v ostravské nemocnici je v Česku druhou nejtragičtější

POLITICI: Pieta i vztek. Poslanci vyjadřují soustrast s oběťmi střelby v Ostravě

POLICIE: Když jsme střelce našli, komunikoval, řekl šéf krajských policistů

OBRANA: Útěk, úkryt, agrese. Reakce při střelbě musí být rychlé, říká odborník

NEMOCNICE: Nemocnice jsou rozlehlé, bezpečnost lidí stojí na systému pasivní ochrany

ZÁCHRANÁŘ: První na místě krveprolití. Okolnosti neřešíme, jen pomáháme, líčí záchranář

OBĚTI: Dvě z obětí střelby byli příslušníci Vězeňské služby, měli zrovna volno

ZBRANĚ: Nosit střelnou zbraň lze v Česku jen s povolením. Ostravský vrah ho neměl

ÚTOČNÍK: Holkám nosil kytky a měl trestní minulost. Kdo byl střelec z Ostravy

SOLIDARITA: Dárci krve i finanční podpora, střelba v Ostravě zvedla vlnu solidarity

SVĚDCI: Svědectví z Ostravy: muž tělem chránil dceru, vrah se chtěl zastřelit hned

„Ten člověk tam očividně šel s úmyslem zabíjet, měl připravenou zbraň a i nezkušený střelec dokáže vytasit zbraň a vypálit rány ze zásobníku do dvaceti vteřin. To je velmi málo času na reakci i pro vycvičeného příslušníka bezpečnostních složek. Šance reagovat je strašně krátká i v době, kdy jste na něco takového připravený,“ dodal Libovický. 

Navíc řada lidí v takových situacích „ztuhne“. Nedokáže se pohnout či něco udělat. To podle Libovického zkouší i na kurzech, kde se mu všeobecný poznatek svědků z celého světa potvrzuje.

„Na kurzech se účastníky snažím dostat pod tlak, do stresu. Jsou to modelové situace, kdy na ně křičím, postrkuji je a znepříjemňuji jim to. Může jít o několik vteřin, kdy nejsou schopní žádné reakce, ničeho. A to jde o trénink, kdy frekventant ví, co ho bude čekat. Musí vyhodnotit situaci a podle toho se rozhodnout zda tasit zbraň k obraně nebo nejdříve odzbrojit útočníka, a to vše během pár vteřin,“ dodává.

Zákon máme ukázkový, říká bývalý elitní kriminalista

Bývalý policista s dvacetiletou praxí, lektor odborných předmětů na Policejní akademii ČR a instruktor střelby CROM Consulting Stanislav Kazbunda považuje současný zákon za v podstatě dokonalý. 

„Ostatní země by se od nás mohly učit. Každý, kdo zbraň chce a splní k tomu potřebné podmínky, ji mít může. Tedy každý, kdo by se v podobné situaci chtěl bránit, má tu možnost. Je pak na uvážení každého, kdo má u sebe legálně zbraň připravenou k použití (tedy v režimu „nošení“, pozn. red.), jestli ji také dokáže v podobných situacích použít. Je to strašně krátká doba na to, něco udělat, několika málo vteřin. Většina lidí má zbraně pro sportovní využití, pro myslivost, ale v reálné obranné situaci je velmi obtížné ji použít,“ vysvětluje Kazbunda. 

Podle něj ale také nedávají smysl myšlenky o tom, že zbraně do společnosti nepatří či povinné odzbrojování. Držení zbrojního průkazu a vlastnění zbraně automaticky neznamená, že ji člověk bude používat. Stejně jako člověk s řidičským průkazem nemusí řídit. 

„To bychom se mohli bavit o tom, jestli nezakázat auta, protože také zabíjejí lidi. To je samozřejmě nesmysl, záleží na lidech,“ doplňuje. 

Ctirad V. 10. prosince zastřelil v ostravské nemocnici 6 lidí:


Autoři: ,

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Policie vypátrala obě děti, které hledala od pátku. Obě jsou v pořádku

Policisté v sobotu odpoledne našli osmiletého chlapce z Chebska, který pátek odešel od své babičky a nedorazil domů. Od...

Mrholení, déšť a teploty kolem nuly. Ledovka pokryla část silnic v Česku

V části Česka se v noci na sobotu začala tvořit na silnicích ledovka. Meteorologové před ní varovali již v pátek....

Jsem přesvědčen, že příštím premiérem nebude Babiš, řekl šéf ODS Fiala

ODS je připravena změnit situaci v České republice, řekl Petr Fiala novinářům poté, co obhájil post předsedy strany. Je...

Obcím, které nemají kanalizaci, přispěje ministerstvo na domácí čistírny

Mírov není jen hrad se slavnou věznicí, odkud utekl Jiří Kajínek. Je to taky jedna z prvních obcí, kde se ve stínu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz