Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Ostravě mohl zabránit ozbrojený člověk, říká Koten. Experti pochybují

  13:35
Člověk se zbraní a výcvikem mohl neštěstí zabránit, prohlásil poslanec SPD a předseda Bezpečnostního výboru Radek Koten po neštěstí v Ostravě. Poznámka směřovala k členům Vězeňské služby, kteří u sebe neměli zbraň a byli mezi obětmi. „I s výcvikem bylo málo času na reakci,“ shodují se odborníci na sebeobranu a střelbu.

Policisté zasahují před Fakultní nemocnicí Ostrava. (10. prosince 2019) | foto: Jaroslav OžanaReuters

„Jedinou ochranou, která je možná, je slušný ozbrojený člověk. Pokud by v čekárně byl, mohl pachatele eliminovat. V České republice se posouváme někam, kam bychom nechtěli, a v lidech to vyvolává strach,“ okomentoval pro Českou televizi tragédii v ostravské nemocnici předseda sněmovního Bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD).

Fotogalerie

Takový výrok zvedl vlnu reakcí. Podle instruktora sebeobrany Pavla Houdka to přinejmenším není dobrý nápad. 

„Je to zcela lichá myšlenka. Nikdy se u nás nestalo, že by agresora se zbraní zastavil civilista se zbraní. Ba dokonce naopak, díky snaze zastavit domnělého teroristu došlo už i k vraždě,“ komentoval Houdek na Facebooku, kde jako ilustrativní příklad zmínil i případ Petra Bendy, který před dvěma lety zastřelil romského řidiče dodávky v domnění, že jde o teroristický útok.

Radek Koten si za tvrzením stojí. Mezi oběťmi střelce z Ostravy totiž byli i cvičení dozorci. „V čekárně byli dva lidé, kteří byli pacienty a zároveň pracovníky Vězeňské služby. Kdyby u sebe měli zbraň, mohli by zasáhnout a tolik mrtvých by nebylo,“ vyjádřil se Radek Koten redakci iDNES.cz.

Výcvik není všechno

„Netvrdím, že myslivec si s sebou má brát pušku do čekárny, to je opravdu trochu mimo. Ale u příslušníků ozbrojených sborů se služební zbraní, ať už je to policie nebo Vězeňská služba, je toto opatření na místě. Ti lidé jsou na to cvičeni. Pokud tam pobíhá šílený střelec a střílí lidi, tak předpokládám, že by byli schopni zareagovat a útočníka zpacifikovat,“ řekl Koten. 

Radek Koten výrokem narážel na znění zákona, kdy si policisté standardně nemůžou nosit služební zbraně domů. V současné době platí pravidla pro nošení zbraní v několika rovinách. 

  • Civilní držitel musí zbraň nosit skrytě (například oproti některým právním úpravám v USA, kde musí být nošena viditelně). 
  • Policista v uniformě ji musí mít na viditelném místě a pokud je ve službě a uniformu nemá, má ji nosit skrytě. Služební zbraň se podle zákona zpravidla zamyká na služebně. 
  • Pokud si ji ale policista chce nosit i domů, lze to, zákonná úprava nošení služební zbraně i mimo službu předpokládá. Zákon O policii ČR ukládá policistovi zakročit i v době mimo službu, pokud není nijak hendikepován, proto má možnost mít u sebe služební zbraň.

K podobnému názoru se přiklání i poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), podle kterého patří držení zbraní k projevům svobody.

„Každý, kdo by měl legálně drženou zbraň a byl tam (při útoku v ostravské nemocnici, pozn. red.), by mohl zasáhnout a toho člověka zneškodnit. „Ti, kteří v době stoupání tendence teroristických útoků a útoků šílenců, chtějí zamezit slušným lidem v tom, aby oficiálně drželi zbraň, jdou proti vlastním občanům,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Foldyna.  

„Nesouhlasím s tím, že proti těmto selháním jednotlivců a jejich fatálním důsledkům lze zabránit tím, že civilisté budou více ozbrojeni,“ myslí si naopak lidovec Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by podle něj v čekárně byl člověk, který na zásah nemá dostatečný výcvik, mohla by přestřelka mít daleko horší následky.

Na reakci je málo času pro kohokoli

Podle instruktora obranné střelby Radka Libovického je reakce kohokoli na takovou situaci možná čistě jen v teoretické rovině. Lidé mají šanci na nějakou reakci v řádu vteřin, i kdyby něco podobného čekali a měli potřebný výcvik.

Souhlasíte s tím, že by ozbrojený člověk dokázal zabránit masakru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 18. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

NE4462
ANO3158

„Jste u lékaře, takže jste nejen v klidovém reakčním režimu a cítíte se v čekárně bezpečně, ale ještě je vám pravděpodobně špatně. Hodnotit něco takového, jako se stalo v Ostravě, je z pohledu sebeobrany skoro nemožné, protože je to skutečně výjimečná situace,“ vysvětluje instruktor obranné střelby Radek Libovický, který je například také akreditovaným instruktorem sebeobrany od ministerstva školství nebo byl v aktivních zálohách armády.

STŘELBA V OSTRAVĚ

STŘELBA: Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

HISTORIE: Střelba v ostravské nemocnici je v Česku druhou nejtragičtější

POLITICI: Pieta i vztek. Poslanci vyjadřují soustrast s oběťmi střelby v Ostravě

POLICIE: Když jsme střelce našli, komunikoval, řekl šéf krajských policistů

OBRANA: Útěk, úkryt, agrese. Reakce při střelbě musí být rychlé, říká odborník

NEMOCNICE: Nemocnice jsou rozlehlé, bezpečnost lidí stojí na systému pasivní ochrany

ZÁCHRANÁŘ: První na místě krveprolití. Okolnosti neřešíme, jen pomáháme, líčí záchranář

OBĚTI: Dvě z obětí střelby byli příslušníci Vězeňské služby, měli zrovna volno

ZBRANĚ: Nosit střelnou zbraň lze v Česku jen s povolením. Ostravský vrah ho neměl

ÚTOČNÍK: Holkám nosil kytky a měl trestní minulost. Kdo byl střelec z Ostravy

SOLIDARITA: Dárci krve i finanční podpora, střelba v Ostravě zvedla vlnu solidarity

SVĚDCI: Svědectví z Ostravy: muž tělem chránil dceru, vrah se chtěl zastřelit hned

„Ten člověk tam očividně šel s úmyslem zabíjet, měl připravenou zbraň a i nezkušený střelec dokáže vytasit zbraň a vypálit rány ze zásobníku do dvaceti vteřin. To je velmi málo času na reakci i pro vycvičeného příslušníka bezpečnostních složek. Šance reagovat je strašně krátká i v době, kdy jste na něco takového připravený,“ dodal Libovický. 

Navíc řada lidí v takových situacích „ztuhne“. Nedokáže se pohnout či něco udělat. To podle Libovického zkouší i na kurzech, kde se mu všeobecný poznatek svědků z celého světa potvrzuje.

„Na kurzech se účastníky snažím dostat pod tlak, do stresu. Jsou to modelové situace, kdy na ně křičím, postrkuji je a znepříjemňuji jim to. Může jít o několik vteřin, kdy nejsou schopní žádné reakce, ničeho. A to jde o trénink, kdy frekventant ví, co ho bude čekat. Musí vyhodnotit situaci a podle toho se rozhodnout zda tasit zbraň k obraně nebo nejdříve odzbrojit útočníka, a to vše během pár vteřin,“ dodává.

Zákon máme ukázkový, říká bývalý elitní kriminalista

Bývalý policista s dvacetiletou praxí, lektor odborných předmětů na Policejní akademii ČR a instruktor střelby CROM Consulting Stanislav Kazbunda považuje současný zákon za v podstatě dokonalý. 

„Ostatní země by se od nás mohly učit. Každý, kdo zbraň chce a splní k tomu potřebné podmínky, ji mít může. Tedy každý, kdo by se v podobné situaci chtěl bránit, má tu možnost. Je pak na uvážení každého, kdo má u sebe legálně zbraň připravenou k použití (tedy v režimu „nošení“, pozn. red.), jestli ji také dokáže v podobných situacích použít. Je to strašně krátká doba na to, něco udělat, několika málo vteřin. Většina lidí má zbraně pro sportovní využití, pro myslivost, ale v reálné obranné situaci je velmi obtížné ji použít,“ vysvětluje Kazbunda. 

Podle něj ale také nedávají smysl myšlenky o tom, že zbraně do společnosti nepatří či povinné odzbrojování. Držení zbrojního průkazu a vlastnění zbraně automaticky neznamená, že ji člověk bude používat. Stejně jako člověk s řidičským průkazem nemusí řídit. 

„To bychom se mohli bavit o tom, jestli nezakázat auta, protože také zabíjejí lidi. To je samozřejmě nesmysl, záleží na lidech,“ doplňuje. 

Ctirad V. 10. prosince zastřelil v ostravské nemocnici 6 lidí:

10. prosince 2019


Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Češi vydrží do Velikonoc, pak bude anarchie, tvrdí epidemiolog Smejkal

Podle odborníků v Česku nezaberou přísná opatření, která na následující tři týdny vyhlásila vláda. V pořadu televize...

Maďar: Hlavním kritériem pro rozvolňování nemá být obsazenost nemocnic

Rozstřel Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar navrhoval před týdnem tvrdý lockdown. Vláda však podniky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zátěž nemocnic je extrémní. Mám ale i dobré zprávy, řekl Blatný

Téměř ve všech regionech je zátěž nemocnic extrémní a významně přesahuje maxima z podzimu, oznámil ministr...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Policie zajistila po demonstracích v Praze 60 lidí i poslance Volného

Policie po nedělní demonstraci na Václavském náměstí zajistila poslance Lubomíra Volného a předvedla ho na služebnu....

Jednou týdně by se měly testovat i malé firmy a úřady, myslí si Havlíček

Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady, řekl ministr...

Příští týden bude nejkritičtější, pak by se situace mohla zlepšit, míní Blatný

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude příští týden nejkritičtější. Jestliže se však potvrdí předpoklady, bude...

Blatný: Kdyby se z poradního týmu stalo paralelní ministerstvo, rezignuji

Pokud by se plánovaná paralelní skupina s epidemiologem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...