Střet zájmů? Manželka šéfa ÚOHS Rafaje získala milionovou zakázku od ČEZ

  14:47aktualizováno  14:47
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má nezávisle dohlížet na zadávání veřejných zakázek. MF DNES zjistila, že firma, kde má manželka předsedy úřadu Petra Rafaje podíl, se aktivně zúčastnila soutěže o dřevo. Experti míní, že může jít o jeden z mnoha případných střetů zájmů předsedy Rafaje.

V dřevařské firmě Jewa drží Bronislava Rafajová třicetiprocentní podíl. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Je to jeden z mnoha případných střetů zájmů, který pan Rafaj může mít,“ reagoval na zjištění Marek Zelenka ze spolku Oživení, který se zabývá problematikou střetu zájmů, korupce a transparentnosti veřejného sektoru.

Je otázkou, jak by předseda Rafaj nezávisle posuzoval zakázku firmy, kterou spoluvlastní jeho žena. Podle zjištění MF DNES totiž manželka šéfa ÚOHS Bronislava Rafajová drží třicetiprocentní podíl v dřevařské firmě Jewa export-import, která společně s dalšími firmami získala zakázku od společnosti ČEZ Distribuce na odstraňování a oklešťování vegetace ohrožující bezpečné a spolehlivé provozování zařízení distribuční soustavy pro období 2016 až 2022.

„Ano, společnost Jewa export-import uspěla ve veřejném výběrovém řízení,“ potvrdil informaci MF DNES mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zakázka je rozdělena na několik částí, z nichž Jewa export-import se angažuje v regionu Moravy, a její celková hodnota může maximálně dosáhnout až téměř k jedné miliardě.

Fotogalerie

Rafaj se však brání, že se ničeho nedopustil. „Nedomnívám se, že by kterékoliv z vámi nastolených témat bylo z právního nebo etického hlediska problematické. O podnikání firmy JEWA export-import nemám informace, manželka se podnikání aktivně neúčastní,“ dušuje se dnes. 

Jenže otazníků je více. Firma Jewa export-import například sídlí v areálu, jehož výstavbu i díky Rafajovi podpořil stát skoro šestnácti miliony.

Rafajová jako Columbová

„Paní Rafajovou jsem tu v životě neviděl, pana Rafaje několikrát ano,“ reaguje na dotaz MF DNES asi padesátiletý muž před sportovním areálem v obci Dobrá u Frýdku-Místku. Jméno říct nechce. „Každý tady zná každého,“ vysvětluje.

Rafaj se sešel s Babišem a Hamáčkem. Počkám, jak se to vyvine, řekl premiér

V obci Dobrá žije něco přes tři tisíce obyvatel. Bronislava Rafajová tu v místní „milionářské“ čtvrti vlastní vilu, kterou v roce 2011 získala od manžela darem. Sportovní areál Sport Relax Club U Medvěda, za nímž stojí František Jelének, nyní společník Rafajové, dříve Rafaje, je od vily vzdálený něco přes kilometr.

Zahrát si tam lze třeba badminton za 220 Kč/hod., volejbal nebo tenis za 140 Kč/hod. K dispozici je i sauna, whirlpool, vinný sklípek, bar nebo dětské hřiště, které je podle místních hodně využívané maminkami. Jinak se prý do areálu chodí spíš na pivo. A také do kanceláře Jewa export-import za už zmíněným Františkem Jelénkem, jednatelem dřevařské společnosti a zároveň předsedou spolku Sport relax club.

Každá dotace dobrá

Petr Rafaj, kterého policie podezírá z korupce v kauze zadávání zakázky na mýto, ve svém životopise uvádí, že před politickou kariérou pracoval jako ekonomický ředitel firmy Jewa Export-Import. Podle obchodního rejstříku byl od založení společnosti jedním ze tří společníků. 

V roce 2003, tedy poté, co se dostal do Sněmovny, přenechal post manželce. Zhruba o rok později nasměroval při tradičním porcování medvěda, tedy dělení rozpočtu, spolku Sport relax club svého nedávného společníka Františka Jelénka 5,95 milionu korun na výstavbu sportovního areálu.

Rafaj moc utrácí, zajímá se o to tajná služba

„Mohu k tomu uvést pouze to, že dotace zcela splnila svůj účel. Na jejím základě vyrostl rozsáhlý areál, kde bylo proinvestováno několikrát více finančních prostředků, než byl objem dotace. Zařízení je intenzivně využíváno veřejností,“ reagoval na dotaz MF DNES šéf ÚOHS Rafaj.

Kolik bylo celkem v areálu proinvestováno peněz, není jisté. Jelének na dotazy neodpovídá. Do areálu ale v roce 2014 každopádně přitekla další státní dotace ve výši 10 milionů korun na „rekonstrukci zázemí sportovního areálu ve formě vybudování haly na sportovní vyžití sportovního klubu a pro širokou veřejnost.“ V té době už byl Petr Rafaj předsedou ÚOHS.

Jewa export-import od roku 2011 spolupracuje se společností TEDOM, která má blízko k energetickému gigantu ČEZ.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

Astronomická deska byla v minulosti zmodernizovaná a neodpovídala původní době...

Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla...

Už jen zítra. Ve středu se uzavřou seznamy voličů do Europarlamentu

Ilustrační snímek

Volby do evropského parlamentu se v Česku konají 24. - 25. května. S voličským průkazem můžete volit, i když nebudete v...

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Najdete na iDNES.cz