Češi po pěti letech uvidí korunovační klenoty, sedmero zámků se otevřelo

  13:57aktualizováno  18:24
Prezident Miloš Zeman dal po svém nástupu do úřadu občanům dárek: jedině hlava státu může rozhodnout o vystavení českých korunovačních klenotů. Výstava koruny, žezla, jablka i dalších cenností začne v pátek a potrvá do 19. května. Počítejte však s frontami, vzkazuje zájemcům Hrad.

Vladislavský sál během čtvrtečního večera - a následujících deset dní spolu s návštěvníky - uvidí nejvýznamnější národní poklad české historie. Z pancéřové skříně zpoza masivních, na pohádkových sedm zámků zavřených dveří Korunní komory svatovítské katedrály vynesli pracovníci Pražského hradu české korunovační klenoty.

Korunovační klenoty obrazem

Prezident a dalších šest zástupců státu, církve a Prahy odemklo komoru s korunovačními klenoty ve čtvrtek ve čtvrt na sedm večer. Schránka s klenoty potom opustila svatovítskou katedrálu o další čtvrt hodiny později, kdy ji příslušníci hradní stráže přenesli do Vladislavského sálu.

Zatímco odemykání komory a vyzdvižení klenotů mohli být přítomni novináři, do Vladislavského sálu putovaly vzácné historické předměty přes třetí hradní nádvoří jen s ochrankou. Zástupci médií šli na místo výstavy jinou cestou, kde mohli přihlížet instalaci klenotů do speciální vitríny zhotovené podle návrhu architekta Josefa Gočára v roce 1929. Před minulou výstavou klenotů byla repasována a vybavena bezpečnostní fólií i lepším osvětlením.

Vidět na vlastní oči 96 drahokamy posázenou svatováclavskou korunu, žezlo a jablko je vzácnost, i když naposledy byly vystaveny docela nedávno - před pěti lety.

GRAFIKA

Kliknutím zobrazíte grafiku (formát PDF).

Autorem grafiky je Správa Pražského hradu. Podrobnosti o exponátech najdete zde.

"Letos se tak děje při příležitosti zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky," vysvětluje web Pražského hradu. Právě prezident jako jediný může o vystavení rozhodnout.

Kromě trojice zmíněných klenotů návštěvníci uvidí také obřadní korunovační meč a zlatý relikviářový kříž, jinak trvale vystavené v expozici svatovítského pokladu na II. nádvoří. A také korunovační roucho pocházející zřejmě z poloviny 17. století, které je "nejmladším" vystavovaným exponátem.

Na co při cestě na výstavu nezapomenout

  • Výstava trvá od 10. do 19. května denně od 9 do 18 hodin. Kvůli frontám je vhodné dorazit už ráno, po poledni vás do Hradu nepustí.
  • Před vstupem do Vladislavského sálu je třeba odložit PET lahve, větší zavazadla či deštníky nechat v šatně a projít bezpečnostním rámem.
  • Trasa prohlídky je jednosměrná, po jejím projití si lze vyzvednout zavazadla. Na konci trasy je obchod s upomínkovými předměty a knihami.
  • Mobilní telefony musejí být na výstavě vypnuté. Platí také zákaz fotografování, kouření a konzumace potravin či nápojů.
  • Vozíčkáři se na výstavu dostanou, do sálu ale nelze vstupovat s kočárky a se zvířaty.

Podle tradice lze dveře a trezor otevřít, jen když se sejde sedm držitelů klíčů. Těmi nyní jsou prezident Miloš Zeman, premiér Petr Nečas, pražský arcibiskup Dominik Duka, šéfové Sněmovny a Senátu Miroslava Němcová a Milan Štěch, pražský primátor Bohuslav Svoboda a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta Václav Malý.

Tradice pochází z konce 18. století. V roce 1791 král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy, klenoty byly uloženy v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí. Pět zámků bylo na dveřích, další dva na zvláštní skříni.

V minulosti výstavu klenotů hostila různá místa Pražského hradu, nejčastěji gotické podlaží Starého královského paláce, v jehož románském sklepení byly kvůli nebezpečí náletu klenoty zazděné během druhé světové války. Vladislavský sál nyní zažije reprízu výstavy z roku 2008.

Přijďte včas, nejlépe hned ráno. Kolem poledne zavřou bránu

Výstava je zdarma, a proto nebudou ani žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí. Po zkušenostech z minulých let Hrad varuje, že je dobré se obrnit trpělivostí: "Lze odhadnout, že doba čekání bude asi čtyři až pět hodin." K dispozici budou toalety či občerstvení.

Denní kapacitu výstavy pořadatelé odhadují zhruba na pět tisíc návštěvníků. Přístupová cesta povede po Starých zámeckých schodech (od stanice metra Malostranská) přes Jižní zahrady, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří a vchodem do Starého královského paláce. Kolem poledne pracovníci Hradu uzavřou bránu do Jižních zahrad.

Kdo zůstane venku, na toho se už daný den nedostane, byť přijel zdaleka. Pro návštěvníky ze vzdálenějších míst republiky tak může být vhodnější přijet do Prahy už večer a na výstavu vyrazit brzy ráno.

Repliku koruny - pro ty, kteří s návštěvou Hradu neuspějí - bude možné zhlédnout v prodejní galerii Pražské mincovny v Obecním domě. Věrná napodobenina bude vystavena čtrnáct dní, počínaje pátkem 10. května.

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Tolerance věřících by měla unést uměleckou nadsázku, vzkázal soud Dukovi

Krajský soud v Brně odmítl odvolání kardinála Dominika Duky a jeho právního zástupce Ronalda Němce v kauze loňských...

Češi budou velet unijní výcvikové misi v africkém Mali

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, kde v současnosti působí asi 120 českých...

Stehlíka se zastal ministr. Šéf válečných veteránů tvrdí, že ho šikanovali

Ministr obrany Lubomír Metnar řekl, že vedení odboru ministerstva obrany pro válečné veterány se měnit nebude a nadále...

Srazil motorkáře a utekl do Prahy. Úřady nyní vydaly českého občana Britům

České úřady vydaly do Velké Británie osmadvacetiletého muže, který minulý rok způsobil smrtelnou nehodu na severu...

Najdete na iDNES.cz