Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Česko zdravotníky ze zahraničí potřebuje, přesto se potýkají s problémy

  20:56
Boj s předsudky, nedůvěra pacientů, atestace v češtině a do budoucna přísnější podmínky jejího získání. I s tím občas stále bojují zdravotníci původem ze zahraničí, především ti z východních zemí. V Česku jich jsou stovky a nepostradatelní nejsou jen v době epidemie. Stárnoucí české zdravotnictví je bude potřebovat i do budoucna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dan MaternaMAFRA

Imigrace do cizí země, získání pracovního povolení, studium cizího jazyka, aprobační zkoušky. Tím vším si musí projít zdravotníci-cizinci, kteří v zahraničí získali patřičné vzdělání a chtějí pracovat v Česku. I poté ale musí čelit třeba předsudkům některých pacientů.

„Myslím, že je na mé češtině poznat, že nejsem z Česka. Nikdy jsem nezažila, že by pacient reagoval vyloženě špatně, že by něco řekl. Ale asi mi pak někteří tolik nevěří,“ popsala zdravotní sestra, která pracuje v jedné z nemocnic v Olomouckém kraji. Původem je z Ruska, jméno uvádět nechtěla.

Její pocity nejsou ojedinělé. Většina nemocnic potvrzuje, že se s negativními reakcemi na zdravotníky, kteří nejsou původem z Česka, setkaly.

„Občas se stávalo, že pacient reagoval podrážděně na ‚lámanou‘ češtinu, ale když zjistil, že je zdravotník skvěle pečující a erudovaný, byl v klidu a mnohdy se i omluvil. Myslím si, že už si pacienti zvykli a neřeší to,“ řekla třeba mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská. 

Lipovská dodala, že když se pacientovi něco nelíbí, řekne to nyní již většinou úplně stejně zdravotníkovi jak původem z Česka, tak i ze zahraničí. 

„Jedná se zejména o jazykovou bariéru, když měli pacienti například pocit, že jim tento personál dobře nerozumí. Pacientům, zejména těm starším, to vadí, mají pocit, že nemohou sestře zcela vyložit, co je trápí, a tudíž jim nemůže správně pomoci,“ popsala prezidentka Asociace zdravotních sester Martina Šochmanová.

„Víme o případech, kdy někteří pacienti, zejména dříve narození, měli se sestrami z Ruska problém. Máme v nemocnici ale i sestry tmavé pleti a tam žádné předsudky nezaznamenávám,“ uvedla zase náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Dita Svobodová.

Naopak si ale zdravotníci pochvalují přístup českých kolegů. „Práce (na jednotce intenzivní a metabolické péče, pozn. red.) pro mě byla úplně nová. Díky hodným a vstřícným kolegům jsem adaptační proces zvládla,“ pochválila si třeba liberecká všeobecná sestra Irina Kuznetsova, která je původem z Ruska.

Pro nemocnice nedocenitelní

Zdravotníků původem ze zahraničí jsou přitom v České republice tisíce. Většinu tvoří Slováci, početné jsou ale i skupiny zaměstnanců z Ukrajiny či Ruska. Třeba ve Fakultní nemocnici Brno je takových zaměstnanců dvaatřicet, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jedenatřicet ve Fakultní nemocnici u svaté Anny dvanáct.

„Cizinek a cizinců je mezi nelékařskými zdravotnickými profesemi hodně a pracují na různých pozicích. Cesta k jejich umístění a zapracovaní je poměrně dlouhá a složitá, ať se to týká srovnání vzdělání, zkoušek a podobně,“ míní Šochmanová.

Pro nemocnice jsou nepostradatelní, a to nejen při současné koronavirové krizi, ale i jindy. „Každý zaměstnanec pro nás má velkou hodnotu, v době covidu o to více,“ řekla Lipovská.

Nemocnice zase čelí náporu covidu, na odděleních pomáhají medici a vojáci

Aby zdravotník, který získal vzdělání mimo některou ze zemí Evropské unie, mohl v české nemocnici pomáhat, musí složit aprobační zkoušku. Z ní má část ústní formu a obsahuje odborné lékařské pojmy v češtině. 

Jen co se týče posledních pěti let, složilo ji v Česku na 500 zdravotních sester či bratrů. Složit všechny části zkoušky přitom může trvat i měsíce.

„Pro ministerstvo zdravotnictví je prioritou, aby byl proces co nejkratší a děláme pro to maximum,“ ujistil mluvčí resortu Martin Novotný.

Přesto se v budoucnu, alespoň podle novely zákona o specializačním vzdělávání, kterou schválila vláda, podmínky naopak zpřísní. Změna se bude týkat povinné praxe pod vedením atestovaného lékaře, kdy nyní budou muset být obě osoby na pracovišti vždy ve stejnou dobu. 

Resort tak reagoval na kritiku České lékařské komory a České stomatologické komory. A zpřísní se i požadavky na zdravotnická zařízení, kde mohou zahraniční lékaři praxi vykonávat.

Pro české stárnoucí zdravotnictví přitom můžou být do budoucna právě zdravotníci ze zahraničí klíčoví. Řada českých absolventů těchto oborů odchází do Německa a dalších západních zemí, průměrný věk zdravotníků se tak zvyšuje. 

Jen mezi roky 2000 a 2015 se třeba podíl praktických lékařů starších 55 let zvýšil z dvaceti procent na sedmatřicet a patří tak k nejvyšším ze členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Podle analýzy stejné organizace je přitom Česko jedna z členských zemí, které mají největší potíže s přilákáním zahraničních zdravotníků. A vysoký věk českých lékařů se ukázal i během covidové krize. Jak upozornil třeba šéf praktiků Petr Šonka, řada lékařů sama spadá do rizikové kategorie onemocnění covid-19.

„Na českém pracovním trhu si přetížené sestry čím dál častěji hledají zaměstnání v méně náročných oborech mimo zdravotnictví. Uvážíme-li, že populace stárne a v budoucnu bude potřebovat stále více péče, jedná se o velmi nebezpečný trend,“ uvedla zase Veronika Di Cara z prezidia České asociace sester.

Látání během krize

Třeba v dubnu přišel tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s návrhem, že po dobu epidemie, kdy nemocnice bojují s nedostatkem personálu ještě více než jindy, by mohla být pravidla méně přísná: během nouzového stavu a tři měsíce po jeho skončení mohli tito zdravotníci v nemocnicích pomáhat i bez složené aprobace. Avšak pouze pod dohledem. Návrh ale Sněmovna neschválila.

Během podzimních měsíců pak zase šéf lékařské komory Milan Kubek apeloval na české zdravotníky, aby se vrátili ze zahraničí a pomohli. Ti ale většinou výzvu nevyslyšeli. „Žádný odchod českých kolegů z naší kliniky dosud nenastal,“ řekla třeba v listopadu ČTK mluvčí nemocnice v bavorském Freyungu Anna Sophia Boxleitnerová. A těch několik, kteří byli ochotní vypomoct, se podle serveru Seznam zprávy setkali s nezájmem.

Zato do Česka mimořádně přijeli američtí, britští a němečtí vojenští zdravotníci, a to na několik týdnů, během kterých pomáhali a radili v nemocnicích. 

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, je nyní 6 405, z nich 1 306 lékařů a 2 796 sester. Asi 3 800 z nakažených zdravotníků pracuje v akutní péči v nemocnicích. Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270 tisíc lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 tisíc lékařů a přes 117 tisíc zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Autor:

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Středula: Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší

Vláda podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před...

Ministryně Maláčová a Schillerová se na sítích poškorpily kvůli izolačce

Ministryně práce Jana Maláčová se kvůli Sněmovnou neschválenému bonusu pro občany v karanténě střetla na Twitteru s...

Už jen lže, ohradila se opozice, které Babiš vytkl, že nepřichází s návrhy

Opozice se ohradila proti tvrzením premiéra Andreje Babiše, který jí v pátek po jednání vlády vytkl, že nepřichází s...

Březen odstartuje teplými dny, poté teploty zamíří k nule a může i sněžit

Začátek března bude nadprůměrně teplý, denní maxima dosáhnou až na 12 stupňů Celsia. Ke konci příštího týdne se však...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...