Před vstupem na čtvrteční jednání vlády, kde se budou řešit další opatření k...

Před vstupem na čtvrteční jednání vlády, kde se budou řešit další opatření k zamezení šíření koronaviru, si museli všichni účastníci povinně dezinfikovat ruce. Na snímku je generální ředitel Celní správy Milan Poulíček. (12. března 2020) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Zákazy v karanténě. Co smíme a nesmíme v nouzovém stavu

  • 533
Vláda zavedla sérii opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru. Od poloviny dubna bude pravděpodobně možné vycestovat do zahraničí, pokud to bude odůvodněné. Šíření koronaviru může být hodnoceno jako trestný čin. Může se chodit na venkovní sportoviště a cyklisté nemusí povinně nosit roušky. iDNES.cz přináší bod po bodu přehled nových i dřívějších opatření.

1. Lidé se mohou stýkat maximálně ve dvou

Opatření zasáhlo především sportovní, kulturní či náboženské akce, výstavy a například veletrhy. Omezení se vztahuje i na uzavřená sportoviště. Lidé se na veřejnosti mohou pohybovat maximálně ve dvou, pokud nežijí v jedné domácnosti (rodiny mohou být spolu). Současně mají dodržovat dvoumetrové odstupy. Je možné chodit na sportoviště jako je tenisový kurt, stále ale ve dvou. Cyklisté na kole už nemusí povinně nosit roušky.

Omezení počtu se naopak nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a pohřby.

Více zde:
Nelze hrát už ani bez diváků. Stát zastavil sport v zemi
Je konec. Hokejová extraliga uzavřela letošní sezonu bez play off

2. Zákaz vstupu cizinců na území ČR

Platí zákaz vstupu všem cizincům na území České republiky. Výjimku mají jen cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Vláda už v minulosti zastavila vydávání víz i povolení k pobytu. 

Více zde: Nouzový stav: vláda omezila pohyb, restaurace a akce nad 30 lidí

3. Zákaz cestování českých občanů do zahraničí

Vláda zakázala vycestovat z Česka do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Výjimky stanovilo ministerstvo vnitra. Vláda určila pásmo 100 kilometrů od hranic pro Čechy, kteří pracují v Rakousku nebo Německu. 

4. Zákaz přeshraniční dopravy

Vláda zakázala všem dopravcům mezinárodní přeshraniční osobní dopravy zajišťovat vozidly s kapacitou nad devět osob dopravu cestujících přes české hranice.

Místa určená k překračování vnitřních hranic České republiky

Více zde: Stop vlakům a busům do zahraničí. Letadla smí létat jen do Prahy

5. Zavřené obchody či kadeřnictví

Zavřené jsou obchody s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, benzinových pump a některých dalších. Postupně se ale opatření zmírňují a otevírají se další obchody, například hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních kol. Opatření platí i pro služby, jako třeba kadeřnictví a kosmetické salony. Naopak banky či pobočky pošty fungují, pošta ale upravila otevírací dobu.

Více zde: PŘEHLEDNĚ: Otevírají se hobbymarkety či prodejny a servisy jízdních kol

6. Zavřené restaurace

Zavřené jsou restaurace, pivnice či bary. Výjimka platí pro zaměstnanecké či vězeňské stravování. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny, tedy třeba provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Zařízení ale mohou také jídlo rozvážet. 

7. Uzavření posiloven, bazénů a sportovišť

Zavřené jsou i některé služby jako posilovny, wellness služby, solária či zábavní zařízení nebo knihovny. Zákaz platí také u bazénů a turistických informačních center. Nesmí se chodit do vnitřních sportovišť, naopak na ta venkovní se může. Jde například o tenisové kurty, stále ale platí, že počet lidí nesmí být více jak dva a musí mezi sebou dodržovat rozestup.

8. Kontrola na hranicích

Na hranicích s Německem a Rakouskem jsou metodické hraniční kontroly. Přechod přes hranice bude možný jen na 11 stanovených místech.

S Německem zůstaly otevřené přechody: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Sv. Šebestiána. V případě Rakouska jde o přechody: Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov. Další přechody jsou určeny pro osoby prokazatelně pravidelně překračující vnitřní hranice, zejména přeshraniční pracovníky a další, a to v době od 5:00 do 23:00. 

9. Odložení daňového přiznání a splátek úvěrů

Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posunula o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. červenec, namísto původního konce března. Ministerstvo financí to odůvodnilo snahou zamezit zvýšené koncentraci lidí na úřadech a poštách. Banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

Více zde:
Banky odloží splátky úvěrů lidem dotčených koronavirem
Daně počkají. Resort financí odložil termín pro podání přiznání

10. Zavřené školy včetně ZUŠ

I nadále platí rozhodnutí vlády o povinném uzavření všech základních a středních škol. Prezenční výuku musely přerušit také vysoké školy. Zákaz platí i pro základní umělecké školy. Posiluje se podle možností výuka elektronickou formou. Většinou se zadávají úkoly prostřednictvím e-mailu. Opatření platí do odvolání. Podle ministra školství Roberta Plagy by se školy mohly otevřít v polovině května. 

Více zde: 
Školy se otevřou. Až bude dost roušek a dezinfekce, upozornil Plaga
Nechte školy zavřené až do prázdnin, vyzývají v petici desetitisíce lidí
Maturita se dá odložit, ne zprůměrovat, míní ředitelé. Vysoké školy počkají

11. Šíření koronaviru je trestný čin

Šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, její šíření může být hodnoceno jako překročení zákona. Policie už vyšetřuje některá podezření.

Více zde: Policie vyšetřuje plzeňského hejtmana a další politiky kvůli šíření koronaviru

12. Ochranné prostředky

Vláda uvolnila z rezervy půl miliardy korun na nákup ochranných prostředků. Zavedena je krizová distribuce, první jsou nemocnice a záchranné služby. V Česku jako v jedné z mála zemí platí povinné nošení roušek na veřejnosti, kvůli nedostatku roušek a respirátorů si je lidé ale nejčastěji šijí doma sami.  Vláda proto otevřela galanterie a obchody s textilem, aby k šití měli materiál.

Více zde: 
Česko šije. Lidé vybízejí k nošení roušek na veřejnosti, pomáhají s nákupyŠití roušek doma? V Evropě jsou Češi a Slováci spíše výjimkouRouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

13. Zásobování

Vláda kvůli koronaviru dočasně zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Opatření mělo přispět k lepší plynulosti zásobování obchodů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video