Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

PŘEHLEDNĚ: Jak se rozvolní? První otevřou obchody, bary až poslední

  21:04
Vicepremiér Karel Havlíček ve čtvrtek představil balíčky, podle kterých se bude v Česku řídit rozvolňování. Plán vlády nestanovuje přesný časový harmonogram, průběh bude záležet na počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Jako první se na začátku května otevřou obchody a část služeb, naopak vnitřní prostory restaurací zůstanou zavřené.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představilo balíčky rozvolnění. (22. dubna 2021) | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Balíček 1Od 12. dubna, část od 26. dubna

První balíček zahrnuje rozvolnění, která se již částečně uskutečnila od 12. dubna. Kvůli návratu žáků do škol a zlepšení epidemické situace se otevřely papírnictví a prodejny s oblečením a obuví pro děti. Již přes týden jsou otevřeny také vnější prostory botanických a zoologických zahrad a venkovní trhy, na kterých se zatím smějí prodávat pouze potraviny.

Od 26. dubna pak vláda umožní otevření venkovních prostor muzeí a výtvarných expozic. Podobně jako u zoologických zahrad však bude jejich kapacita omezena.

Balíček 2Od 3. května

Pokud se do pondělí nezhorší epidemická situace v zemi, vláda od 3. května umožní otevření kadeřnictví, kosmetických salónů a dalších služeb péče o tělo. „Jedná se i o pedikúru, masáže zdravotního charakteru a podobné typy služeb. Podmínkou ovšem bude prokázání se testem, buď PCR, nebo antigenním,“ uvedl ministr obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Zákazník i provozovatel budou muset mít kromě negativního testu po celou dobu nasazený respirátor. Současně s tím se otevřou také psí salony a další provozovny péče o zvířata. Bez dalších podmínek se obnoví také provoz v lázních.

Od 3. května by vláda měla umožnit otevření také dosud uzavřených maloobchodních prodejen. U tohoto rozvolnění už ale vláda zmiňuje podmínku nižší celostátní incidence případů koronaviru, než je 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Za stejné podmínky by se již také měly otevřít venkovní trhy s veškerým sortimentem. 

V krajích s nižší incidencí než 100 případů na 100 tisíc obyvatel se pak otevřou také vnitřní prostory galerií, muzeí a památek. Návštěvníkům však nebudou povoleny skupinové prohlídky.

Balíček 3Pod 100 případů na 100 000 lidí za uplynulý týden

Od následujících balíčků již vláda nestanovuje přesný časový harmonogram. Rozvolnění bude záviset na počtu nakažených. Od třetí fáze by se za splnění podmínky 100 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní mohly otevřít zbývající služby. 

Vláda by také navýšila počet lidí, kteří by se mohli účastnit svateb a pohřbů. Ve venkovních prostorech by se jednalo o 30 účastníků.

Balíček 4Pod 75 případů na 100 000 lidí za uplynulý týden

Největší vlna rozvolnění nastane až v Česku klesne počet případů pod 75 na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. V takovém případě by se poprvé mohly otevřít venkovní zahrádky restaurací či hrady a zámky. 

Opětovného otevření by se dočkaly také hotely a penziony, které by však směly naplnit pouze 25 procent své kapacity. Hosté by navíc před ubytováním museli doložit negativní test a po celou dobu pobytu by ve společných prostorech nosili respirátory. Hotely by také nesměly pořádat noční akce. 

Šťastní nejsme, ale je to posun, vyhlížejí obchodníci květnové otevření

Rozvolnění by nastalo také ve sportu. Ve venkovním prostředí by mohlo na jednom hřišti sportovat až 20 lidí. Nesměli by však přitom využít vnitřní prostory šaten či sprch. V halách by mohli sportovat maximálně dva lidé, kteří doloží negativní test. Do hlediště by se poprvé od podzimu mohli za dodržení přísných hygienických opatření vrátit diváci.

Vláda by venku umožnila také konání koncertů a divadelních představení. Opět pouze za dodržení přísných hygienických opatření. Svateb a pohřbů by se uvnitř mohlo účasnit 30 lidí, venku 50.

Balíček 5Pod 50 případů na 100 000 lidí za poslední týden

Při celostátní incidenci pod 50 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní by se návštěvníkům s negativním testem otevřely také plavecké bazény, aquaparky, wellness a sauny. 

Poprvé od léta by se také mohla konat divadelní představení a koncerty ve vnitřních prostorech. S omezením kapacity by mohla otevřít také kina. Dočkali by se také restauratéři, kteří by poprvé od prosince částečně otevřeli vnitřní prostory svých podniků. 

Sportování by se v halách mohlo účastnit více lidí. Přesný počet zatím vláda nespecifikovala. Svateb a pohřbů by se uvnitř mohlo účastnit 100 lidí, venku 250.

Balíček 6Pod 25 případů 100 000 lidí za poslední týden

Pokud by se v celém Česku vyskytlo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za poslední týden pod 25 případů, vláda by rozhodovala o případné úpravě nařízení o povinné ochraně úst a nosu a dalších opatření. Podrobnosti však zatím ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Konec Hniličky, Hamáčkova cesta či další rozvolnění

Vláda rozhodla o obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května. Milan Hnilička rezignoval na funkci...

NCOZ zahájila trestní řízení ohledně neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty...

Během pondělí se k očkování přihlásilo přes 200 tisíc čtyřicátníků

Od pondělní půlnoci byla možná registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi nad 40 let. Hned po půlnoci měl...

Na Moravě stále hrozí povodně. Platí druhý povodňový stupeň

Riziko povodní se po víkendu přesunulo i na jižní Moravu. Pohotovost stále platí v Moravskoslezském a Zlínském kraji....

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...