Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Rozloží se tělo v covidovém vaku? Majitele pohřební služby trápí opatření

  19:57
Pohřební služba Pegas v listopadu zatím zaznamenala 30procentní nárůst úmrtí. Její pracovníci se při výjezdech přitom musí chránit podobně jako zdravotníci. „V současné době je průměrně každý třetí zemřelý covid pozitivní,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz její spolumajitel a předseda Unie pohřebních služeb Jiří Haman. „Největším nebezpečím pro nás nejsou zemřelí, ale pozůstalí,“ dodává.

Jiří Haman, spolumajitel pohřební služby Pegas a předseda Unie pohřebních služeb | foto: Archiv Jiřího Hamana

„Za uplynulých dvanáct dní jsme realizovali dvě stovky pohřbů, z nichž bylo 63 zemřelých s covidem-19, což představuje již 31,5 procent z celkového počtu,“ vysvětluje Jiří Haman v úvodu rozhovoru. 

Jeho pohřební služba působí zejména v Praze a okolí, kde každý měsíc vypravuje přibližně 30 až 40 procent z celkového počtu pohřbů. „Dá se říct, že v současné době je každý třetí zemřelý covid pozitivní. V tomto týdnu však již pozorujeme klesající četnost úmrtí a i klesající podíl zemřelých s koronavirem. Ačkoliv je to zatím krátká doba na jasný závěr, věřím, že současná druhá vlna již pomalu začne ustupovat,“ uvedl.  

Na jaře vás ministerstvo zařadilo mezi profese tzv. v první linii. Jak covid od začátku roku změnil vaši práci?
Na jaře to bylo všechno velice hektické. Nikdo nevěděl, čeho se máme bát, jestli jsou těla infekční ani jak dlouho jsou infekční. To vlastně nevíme dodnes. Snažili jsme se proto chránit, co nejvíce to šlo. Pro nás nejsou největším nebezpečím samotní zemřelí, ale jejich pozůstalí. Když jedeme do rodiny, kde je potvrzený covid, musíme se chránit především proti nim.

Ing. Jiří Haman

Jiří Haman, spolumajitel pohřební služby Pegas a předseda Unie pohřebních...
  • Vystudoval řízení podniku a podnikové finance na Vysoké škole finanční a správní.
  • Při studiu se věnoval zahraničním repatriacím zemřelých.
  • Absolvoval specializovanou výuku pohřebnictví na SOŠUP.
  • Je spolumajitelem pohřební služby Pegas a předsedou Unie pohřebních služeb.
  • Podílí se na tvorbě legislativy v pohřebnictví, je člen resortní skupiny ministerstva pro místní rozvoj. 
  • Vlastní také firmu Vazbykvětin.cz zaměřenou na pohřební floristiku.

Jak konkrétně se v takových případech chráníte?
Používáme podobné ochranné obleky, které mají záchranáři. Jsou to celotělové pogumované obleky, které se po důkladné dezinfekci dají používat opakovaně. Pak máme rukavice, obličejové štíty a respirátory FFP2.

A to používáte jen při výjezdech, při kterých dopředu víte, že přijdete do styku s nakaženými těly?
Samozřejmě, nejezdíme takhle na všechny výjezdy. Tedy kromě začátku epidemie na jaře, ale to byla velice specifická situace.

V čem konkrétně?
Jak jsem říkal, bylo to hektické a ochranné prostředky obecně chyběly. Pohřebním službám se ze začátku nepřidělovaly, takže je zoufale sháněly všude. My jsme se naštěstí předzásobili, takže jsme tak velký problém neměli. Ale museli jsme pak využít naši květinovou vazárnu, kde běžně připravujeme pohřební věnce. Místo toho jsme tam šili roušky.

Ochranné prostředky jste nedostali, i když jste byli řazeni do tzv. první linie?
Ze začátku epidemie jsme tam právě zařazeni ještě nebyli, takže na ochranné prostředky ze státních rezerv jsme neměli nárok. To měly jen složky IZS (integrovaný záchranný systém, pozn. red.). Pak nás tam zařadili, ale to bylo už v době, kdy se respirátory už začínaly dovážet a daly se koupit.

Jak to je s ochrannými prostředky nyní?
Teď se stále vybavujeme sami, nikdo nám nic nedává. Nakupujeme je tedy z vlastních zdrojů. Ale ve chvíli, kdy děláme pohřeb člověka, který byl nakažen covidem, jsme nuceni jejich použití přefakturovávat rodině.

Říkal jste, že stále nemáte představu, jak dlouho zůstává tělo zemřelého s covidem infekční. To obecně není známo?
Ne, taková statistika momentálně neexistuje. Sledujeme stránky Světové zdravotnické organizace, sami jsme členem Unie pohřebních služeb a dalších profesních spolků v rámci České republiky. Máme vyjádření ministerstva zdravotnictví, ale v současnosti neexistují žádná data, která by udávala, jak dlouho zůstává tělo infekční. Takže my s těly nakažených postupujeme tak, jako by byly infekční stále. Na druhé straně covid-19 v rámci pohřebnictví, na rozdíl od eboly nebo horeček Lasa, není považován za vysoce nakažlivou nemoc. Ze zákona tedy nejsme nuceni postupovat podle speciálních pokynů hygienické stanice.

Ministerstvo zdravotnictví ale pro pohřební služby vydalo sérii doporučení…
Ano, stanovilo určitý postup nakládání s infikovanými těly, ale to má pro nás pouze doporučující charakter. Uvádí v něm, že bychom s tělem zemřelého neměli nějak velice manipulovat, neměli bychom ho třeba oblékat ani holit. Máme ho jen umístit do hygienického vaku a potom ho pohřbít. Ale opakuji, že to nemá závazný charakter, je to pouze soubor doporučení.

Hned do pytle a rakve. Covidové pohřbívání potřebuje změnu, míní experti

Zasáhl covid nějak i do průběhu smutečních obřadů?
Ano, hodně. Týká se to těch pohřebních služeb, které postupují striktně podle doporučení ministerstva zdravotnictví. Nedělají kvůli tomu výstavy ani úpravy těl, pouze je uloží do jednoho nebo dvou plastových vaků a následně do rakve. Pozůstalí jsou pak frustrovaní, velice často se setkáváme s názorem, že svého blízkého neviděli kvůli zákazu návštěv třeba dva měsíce a chtěli by ho alespoň naposledy spatřit. Doporučení ministerstva to však blokuje.

Ovlivňuje nějak covid pozitivita zemřelého rozhodování, zda bude tělo zpopelněno nebo pohřbeno?
Ne, to nehraje žádnou roli. Existuje pouze problém s hygienickými vaky, které při tradičním pohřbu do země mohou následně narušovat přirozený proces tlení těla. Je to plast, takže se rozkládá velice dlouho. Za mě je to trochu nedomyšlené, ale neexistuje momentálně nařízení, které by to znemožňovalo.

Po zkušenostech z Itálie, kde se na jaře kvůli extrémnímu nárůstu zemřelých těla skladovala na zimních stadionech, se mnoho lidí obávalo i o kapacitu tuzemských krematorií. Jak jsme na tom v současnosti?
S kapacitou je na tom naše pohřební služba stále celkem dobře. Je ale pravda, že v říjnu a prvních týdnech listopadu jsme byli zaplněni téměř z 80 nebo 90 procent, ale to byly spíše ojedinělé nárazy úmrtí. Jinak máme velkou kapacitu mrazicích boxů, takže dokážeme uskladnit velké množství těl. Obecně je v Česku velké množství pohřebních služeb a kapacita pro uložení těl je opravdu vysoká. Zatím se nestalo, že by těla musela zůstávat v nějakých mobilních boxech a podobně.

VIDEO: Pohřbívání v době covidové. Poslední rozloučení je jiné:

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokácené duby a lípy se daly do pohybu. Dřevo mizí před ministerskou inspekcí

Některé z klád, do nichž organizace Greenpeace v létě umístila GPS trackery, se daly do pohybu. Podle nejnovějších...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Kontroly čTečkou byly podle soudu protizákonné, dohled mohl získat citlivé údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem....

Česko musí odškodnit smrt pacienta po zásahu taserem, rozhodl Štrasburk

České zákony a orgány nedostatečně ochránily právo na život schizofrenního muže, který v roce 2015 zemřel v léčebně...

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina

Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel...

Marketing je jako randění. Nejlépe se prodává na Instagramu, říká Kachyňová

Premium Ve stopách slavných rodičů z uměleckého prostředí se nevydala. Karolína Kachyňová zasvětila profesní dráhu marketingu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...