Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Česko má 1 047 nakažených koronavirem, testovaných je přes 15 tisíc

Sledujeme online   9:07aktualizováno  11:31
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku překročil tisícovou hranici, nakažených je 1 047. Během soboty přibylo 158 nových případů. Z nemoci se doposud vyléčilo šest pacientů, několik jich ale leží v nemocnicích ve velmi vážném stavu, nikdo onemocnění COVID-19 nepodlehl. Testů bylo dosud provedeno 15 584.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

První tři případy onemocnění COVID-19 se objevily před třemi týdny - v neděli 1. března. Největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek, kdy přibylo 205 případů nákazy, v pátek počet nakažených stoupl o 124.

Epidemie koronaviru

Nejvíce infikovaných je v Praze, následuje Středočeský kraj, nejméně případů hlásí Kraj Vysočina a Liberecký kraj. Mezi nakaženými převládají muži. Zhruba dvě třetiny nemocných se nakazily v Česku.

Z nákazy koronavirem se zatím vyléčilo šest lidí. Vyléčení prvních tří lidí z Děčína oznámili lékaři v pondělí, v pátek se uzdravila žena z Frýdku-Místku. 

V sobotu řady uzdravených rozšířila studentka z Ekvádoru, která byla jako jedna z prvních pacientů hospitalizovaná v Nemocnici na Bulovce, a žena z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Z Číny dorazí další ochranné pomůcky

V sobotu před půlnocí na pardubické letiště dosedl velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Z čínského Šen-čenu dopravil pět milionů roušek, dva miliony respirátorů, 120 tisíc ochranných obleků, 80 tisíc kusů ochranných brýlí a desítky tisíc testů na koronavirus.

„Náklad zdravotnických pomůcek se z letadla ruslan na pardubickém letišti vykládal zhruba 3,5 hodiny,“ řekl Radiožurnálu ministr vnitra Jan Hamáček. Materiál se převezl do skladu v Opočínku na Pardubicku, dopoledne by se ho mělo podařit rozvézt. 

Ze skladu hasiči ochranné pomůcky rozvezou do jednotlivých krajů, hejtmani pak podle svých seznamů zásilku přerozdělí. Nově budou zásobovat i páteřní síť nemocnic a záchranky.

Hamáček se vyjádřil také k tomu, že nedorazily respirátory nejvyšší kvality ffp3. „V Číně nejsou. Trojky jsou součástí zásilky, která je v Holandsku. Budou pouze pro lékaře, které jsou v přímé expozici aerosolů nakažených pacientů. Pro všechny ostatní zdravotníky, hasiče, policisty jsou tu respirátory druhého typu,“  objasnil ministr vnitra.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji v noci přibyly další tři potvrzené případy nákazy, úřady onemocnění evidují u 75 lidí. Tři nové nákazy jsou z okresu Prostějov. Nejvíce nakažených osob je v uzavřených obvodech Litovel a Uničov. V tomto izolovaném území je evidováno dohromady 59 nakažených osob. 

V územním obvodu Litovel hygienici dosud zaznamenali 38 potvrzených případů nákazy koronavirem a na Uničovsku jich je 21. Čtyři případy nyní registrují v obvodu Olomouc, sedm v obvodu Prostějov a dva ve Šternberku. Po jednom případě hlásí obvody Hranice, Šumperk a Zábřeh.

Krajská hygienická stanice v sobotu večer zveřejnila údaje, podle kterých bylo v Olomouckém kraji určeno k testování na nový typ koronaviru 598 lidí. Nařízeno je nyní 346 karantén.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji přibyly další dva případy onemocnění COVID-19. Jde o dva muže, oba jsou v domácí izolaci. V kraji je tak 11 potvrzených případů, což je nejméně v zemi.

Poslední dva případy spolu nesouvisí, i když mají vazbu na Liberecko. V jednom jde o muže narozeného v roce 1991, který má trvalé bydliště ve Zlíně, přechodně ale pobývá na Liberecku. V karanténě byl od 20. března, nyní je v domácím léčení U muže narozeného v roce 1965 se onemocnění potvrdilo po návratu z Dominikánské republiky. Také je v domácí izolaci.

Z 11 případů v kraji jich je šest na Jablonecku, tři na Liberecku a po jednom na Českolipsku a Semilsku. Na nový typ koronaviru bylo v kraji testováno zatím 314 lidí, v karanténě je na základě rozhodnutí hygieniků 11 lidí a u dalších 3452 karantén uložili lékaři. Jde o údaje k sobotnímu večeru.

Moravskoslezský kraj

Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 v Moravskoslezském kraji překročil stovku, od sobotního večera stoupl o 12 na 103. Nejvíce nakažených lidí je na Frýdecko-Místecku.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová řekla, že část nově prokázaných případů jsou lidé, které dohledali hygienici, a část navrátilci z ciziny - z Dominikánské republiky přes Francii, ze Spojeného království a ze Švédska. „Jeden pán byl jako farmaceutický reprezentant na školení ve Středočeském kraji, kde se prokázal pozitivní případ. U tří lidí původ nákazy teprve šetříme,“ řekla ředitelka.

Uvedla, že v kraji jsou nyní hospitalizováni tři lidé. „Z toho jedna osoba je ve vážném stavu, ale ten vážný stav není ani tak kvůli nákaze koronavirem, ale spíš vinou základního onemocnění,“ řekla Svrčinová.

Ze statistiky hygieniků vyplývá, že v regionu převládá komunitní nákaza nad cestovatelskou v poměru 81 ku 22 případům. Nejvíce nakažených v kraji je na Frýdecko-Místecku, kde je 40 potvrzených případů. V Ostravě jich je 26, na Opavsku 14 a na Bruntálsku deset. Nejméně potvrzených případů je v kraji v okresech Karviná (šest) a Nový Jičín (sedm).

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji přibylo od sobotního večera pět případů nákazy koronavirem, má ho už 71 lidí. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zůstávají ve vážném stavu tři pacienti.

Nakažení jsou v kraji v různých regionech, a to v Brně, na Blanensku, Znojemsku, Hodonínsku a také na Břeclavsku. Krajská hygienická stanice v sobotu uvedla, že nejvíce lidí s prokázanou nákazou COVID-19 je v Brně, a to přes 30, dále na Brněnsku a Blanensku zhruba deset. Na Vyškovsku nebyl evidovaný žádný.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je hlavní nemocnicí pro moravské pacienty, kteří budou kvůli nákaze koronavirem v těžkém stavu. Nemocnice na to má vyčleněno 30 lůžek s plicním ventilátorem. 

Středočeský kraj

Ve středních Čechách je 124 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od soboty jich přibylo 23. 

V karanténě nařízené hygieniky je aktuálně 36 lidí, další posílají do karantény jejich praktičtí lékaři, tyto lidi ale hygienici neevidují. Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1254 lidí.

Nejhorší situace je na Mělnicku, kde je 19 potvrzených případů. Na Kladensku a Benešovsku mělo pozitivní testy na koronavirus shodně 18 lidí, v Praze-východ 17 a v Praze-západ 16. Po osmi případech hlásí Příbramsko a Berounsko, šest potvrzených nákaz je na Nymbursku, pět na Kolínsku a po čtyřech případech mají Mladoboleslavsko a Kutnohorsko. Nejlepší situace je na Rakovnicku, kde je nadále evidovaný pouze jeden nakažený koronavirem.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji vzrostl od soboty počet potvrzených nákaz z 36 na 38. Z toho se už čtyři lidé, všichni z Děčínska, vyléčili. Podle webu města Děčín je v okrese nakažených 14 lidí, v okrese Ústí nad Labem 13 lidí, pět nakažených má Litoměřicko, dva Chomutov a jeden Most. U třech případů zatím nebylo zveřejněno, z jakého okresu jsou.

V Ústeckém kraji jsou u nemocnic Krajské zdravotní odběrová místa. Každý den od 8:00 do 16:00 se mohou lidé s doporučením krajské hygieny nechat otestovat výtěrem nosohltanu u nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji zůstává 53 lidí nakažených koronavirem. Počet nakažených v regionu se tedy přes noc nezměnil. Nejvíce lidí, u nichž testy potvrdily nemoc COVID-19, je z Uherskohradišťska, a to 26. Deset je jich na Vsetínsku, deset na Zlínsku a sedm nakažených je na Kroměřížsku. Souhrnně se jde o 30 mužů a 23 žen.

„V 27 případech se jedná o cestovatelskou anamnézu a ve 26 případech o kontaktní přenos,“ uvedl v sobotu hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Ve věkové kategorii 45 až 54 let je v kraji 13 nakažených, 11 je jich v kategorii 25 až 34 let. Osm je v kategorii 35 až 44 let, šest nakažených má mezi 55 a 64 lety, nakažených je také šest dětí mladších čtrnácti let. V kategorii 15 až 24 let je pět nakažených, v kategorii nad 65 let, která je považována za nejvíce ohroženou skupinu, jsou nakaženi čtyři lidé. „S ohledem na platné právní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů není možné sdělovat žádné další bližší podrobnosti,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

První případ nákazy byl ve Zlínském kraji potvrzen minulý týden v pondělí, a to u dvaačtyřicetileté ženy z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, která pobývala v Itálii. Ve čtvrtek krajské nemocnice informovaly o nakažené lékařce ve Vsetínské nemocnici a lékárnici v Kroměřížské nemocnici, nakažen byl i lékař na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Komisaři začnou rozvěšovat termíny papírového sčítání. Startuje v sobotu

V sobotu 17. dubna se sčítání lidí dostává do druhé fáze, kdy bude kromě elektronického formuláře možnost vyplnit i...

Pošta testuje zájem lidí na vsích, mobilní pobočka je však jen na měsíc

Do šestnácti obcí na jihu Čech nově přijíždí vůz mobilní pošty. Lidé tak nemusejí kvůli zásilkám jezdit do měst....

Pracoval pro Číňany, radil ČSSD. Kdo je kandidát na šéfa diplomacie Kulhánek

Vedení ČSSD v úterý večer nominovalo na uvolněný post ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka....

Waldorfská škola v Semilech odmítla testovat žáky. Hygiena to řeší

Krajská hygiena vyšetřuje Waldorfskou školu v Semilech, která odmítá testovat své žáky na koronavirus. Informaci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...